Problem z instalacją karty graficznej Radeon HD 6770

MÓJ PROBLEM:

Stara karta graficzna uległa uszkodzeniu i musiałem kupić nową, bo obraz miał zakłócenia (poziome pasy) i był najgorszej rozdzielczości. Kupiłem HIS Radeon HD 6770. Odinstalowałem stare sterowniki (lub raczej próbowałem), zamontowałem nową kartę, włączyłem komputer. Ekran jest poprawny, bez zakłóceń, rozdzielczość wysoka. Zainstalowałem nowe sterowniki z płyty. Niestety choć obraz jest ok, to nie jestem w stanie obejrzeć filmu HD, lub chociażby włączyć wygaszacza ekranu, o jakiejś grze nie wspominając.

W “menedżerze urządzeń” jedyna widziana przez komputer karta graficzna to “Standardowa karta graficzna VGA” - to, co było przedtem, ze starym sterownikiem i komunikatem “Nie można uruchomić tego urządzenia. (Kod 10)”. Gdy wciskam “Odinstaluj sterownik”, mam prośbę o ponowne uruchomienie komputera, by go usunąć, lecz po włączeniu jest z powrotem ten sam, datowany na rok 2006… Mam wrażenie, że komputer wciąż widzi starą kartę i trzyma stare sterowniki, których nie mogę usunąć. Pobierałem i instalowałem najnowsze sterowniki z internetu do Radeona HD 6770, ale co z tego, skoro według mojego komputera cały czas mam “Standardową kartę VGA” ze starym sterownikiem. Bez jakichkolwiek zmian.

Nie znam się na tym. Chciałem zwyczajnie zamontować nową kartę, zainstalować sterowniki i pracować, a nie mogę. Proszę o pomoc i w miarę możliwości proste wytłumaczenie w czym problem. :?


Parametry:

Procesor: Intel® Core2 Quad CPU Q9450 @ 2.66GHz 2.67GHz

RAM 3,00 GB

32-bity

Windows Vista Home Premium

Stara karta graficzna: NVIDIA GeForce 9800 GT


Dodane 18.08.2012 (So) 22:41

Przepraszam, że post jeden po drugim, ale ktoś z innego portalu chyba też miał z tym problem, ale nikt nie odpowiedział:

http://forum.benchmark.pl/topic/55316-r … 68-s3-ucc/

brzmi, jakby to było to samo.

Będę bardzo wdzięczny za pomoc. Nie wiem do kogo się zwrócić i czy może nie wymienić lub zareklamować karty. Powtarzam - nie znam się na tym.

Możesz jeszcze spróbować użyć tego programu:

http://www.programosy.pl/program,driver-sweeper.html

Odinstaluj jeszcze raz sterowniki (od nowej karty też) i wyczyść all tym programem, restart i wsadź nowe.

Btw, tak dla pewności, wtyczka 6pin podłączona do karty ?

Tak, jest wpięta. Karta działa, wiatrak chodzi, rozdzielczość wysoka. Niestety problem jak wyżej, czyli filmy zacinają, gry nie odpalają, nawet brak wygaszacza, tylko sam komunikat, a w menedżerze “Standardowa karta VGA” i sterownik z 2006 roku.

Dziękuję za link. Jak tylko wyczyszczę tym sterowniki i zainstaluję nowe jeszcze raz, to dam znać czy coś się zmieniło.

Nie wiem, które stery dajesz z cd czy z jakiejś strony, ale wrzuć te:

http://support.amd.com/us/gpudownload/w … sta32.aspx

Niestety.

Odinstalowałem sterowniki, wyczyściłem programem (było kilka pozycji NVIDIA i jedna AMD), zainstalowałem sterowniki jakie podałeś w linku (wcześniej instalowałem te same) i uruchomiłem ponownie komputer.

Bez zmian. Komputer wciąż pracuje na “Standardowej karcie VGA”, starym sterowniku. Ja wciąż nie mogę choćby włączyć wygaszacza ekranu - komunikat “Nie można uruchomić wygaszacza ekranu, ponieważ wymaga on nowszej karty wideo lub jest niezgodny z akceleratorem Direct3D”. Filmy tną, gry się nie uruchamiają. Nie mam pomysłu .

Hmm, a próbowałeś jeszcze wsadzić najnowszego directx’a ?

Teraz z dwóch źródeł ściągnąłem instalację Directx 11, ale przy instalacji mam komunikat, że system wykrył lepszą lub równorzędną wersję.

wejdź do biosu i ustaw parametry nowej karty na “enabled”

Żebym jeszcze wiedział jak to zrobić :slight_smile: Jestem laikiem, nie wchodziłem nigdy do biosu. Musiałbym mieć dokładną instrukcję krok po kroku.

Dodane 19.08.2012 (N) 20:31

Ok. Udało się.

Trzeba było wejść w “menedżer urządzeń”, następnie wybrać kartę graficzną i “zaktualizuj sterownik”, a następnie wskazać sterownik ręcznie i jako lokalizację podać miejsce, gdzie już mam zainstalowany najnowszy sterownik do nowej karty.

U mnie to C:/AMD/Support/(wersja)/packages/drivers/display/ i wskazać INF. To wystarczyło, komputer zaczął widzieć nową kartę i sterowniki do niej.

Podziękowania dla @tronics. Temat można zamknąć. Dziękuję za zaangażowanie i pomoc.

Dodane 19.08.2012 (N) 22:20

:!: To jednak nie koniec problemu… Karta pracuje, jest widoczna, wszystko się uruchamia, ale np. gry strasznie tną, wszystko w zwolnionym tempie, chociaż nie było z nimi problemu na starej karcie, a opcje grafiki ustawiłem na minimum.

Czego to może być wina?

Karta jest przecież nowa, sprzedawca powiedział, że lepsza niż poprzednia, a gry o których piszę działały bez zarzutu.