Problem z instalacją karty WiFi Intel N-7260 w Debianie

Witam. Chciałem przerzucić się na Debiana. Ściągnąłem wersję testową - Debian Jessie [x64]. Pobrałem tylko pierwszą z 3 dostępnych płyt i mam problem.

 

Podczas instalacji jest konfiguracja sieci i wykrywa mi tylko jedną kartę sieciową, ale nie wykrywa karty bezprzewodowej. Nie mogę się połączyć z internetem, a po instalacji i uruchomieniu systemu nie mam dostępu do sieci. Mam kartę Intel PROSet-Wireless-N 7260. Jak temu zaradzić?

 

Kolejna sprawa - środowisko graficzne. Chciałbym mieć GNOME, bo jest lekkie i łatwo się konfiguruje. Niestety, podczas instalacji nie zauważyłem możliwości zmiany środowiska tak, jak to jest np. w openSUSE. Domyślnie instaluje się inne środowisko. Jak to zmienić? Czy aby mieć GNOME muszę ściągnąć kolejne płyty. Wiem, że mógłbym zainstalować dodatkowe środowiska z poziomu samego systemu, ale to oczywiście wymagałoby internetu.

 

Prosiłbym o nie sugerowanie mi wybrania innej dystrybucji albo środowiska. Chciałbym zostać przy swoim i dobrze by było rozwiązać moje problemy. Z góry dzięki za pomoc :wink:

 

Znalazłem coś takiego: http://www.intel.com/support/wireless/wlan/sb/CS-034398.htm

Będzie pomocne? Jeśli tak, to jak to zainstalować? Jestem laikiem :frowning:

Nawet w linku który podałeś jest instrukcja.

 

tomzeg, proszę zapoznaj się z tą stroną oraz tym tematem, a następnie, używając opcji EDYTUJ , później Użyj pełnego edytora , popraw tytuł tematu, tak aby mówił konkretnie o problemie. W przypadku zignorowania prośby temat poleci do śmietnika.

To chyba mowa o DVD, bo CD jest więcej, dokładnie 8, a obrazów DVD jest właśnie 3.

 

Twoja karta korzysta ze sterowników własnościowych, które zapewne nie zostały dostarczone domyślnie z systemem ze względów licencyjnych. Jeśli na płycie nie ma pakietu iwlwifi, to będziesz musiał podpiąć się kablem do internetu lub pobrać na innym komputerze ten pakiet.

 

Gnome to domyślne środowisko Debiana. Jakbyś napisał jakie to inne środowisko, to łatwiej by było coś powiedzieć. W Debianie Gnome działa w trybie classic (nie pamiętam jak ten tryb się dokładnie nazywa, chodzi o to, że Gnome3 wygląda jak Gnome2).

 

Na DVD prawdopodobnie dostępne są różne środowiska, może przypadkowo wybrałeś inne, niż domyślne, bo Gnome to domyślne środowisko Debiana, albo masz Gnome i nawet o tym nie wiesz. Daj wynik polecenia

 

dpkg -l | grep gnome

ewentualnie zrzu ekranu.

 

Jak pisałem, pobierz i zainstaluj pakiet iwlwifi. Możesz pobrać z tej strony (wybierasz dowolny serwer lustrzany, tzw. mirror) :arrow: https://packages.debian.org/jessie/all/firmware-iwlwifi/download

 

Mylisz się. Do zdecydowanej większości sprzętu (poza chińskimi no-name i kilkoma upartymi firmami jak Nvidia) sterowniki w Linuksie są otwarte, zazwyczaj tworzone przez producentów sprzętu i umieszczane w jądrze:

Poza sterownikami wymagane jest jednak jeszcze firmware. Czym jest firmware sprawdzisz choćby w wikipedii i może nie będziesz już potem mieszał tak elementarnych pojęć.

 

I taka ciekawostka:

 

Więc nieumieszczanie firmware do setek urządzeń, których i tak nie da się mieć jednocześnie w jednym komputerze nie jest wcale takim głupim pomysłem. Gdy ktoś akurat potrzebuje to może sobie sam doinstalować pojedyncze, wybrane tylko dla swojego urządzenia.

 

 

A do samej karty jest szczegółowa instrukcja na wiki Debiana:

https://wiki.debian.org/iwlwifi

Nie skomentuję tego, że to pierwszy wynik po wpisaniu modelu karty i słowa debian w wyszukiwarce.

@saitoh, fakt. Chodzi o firmware nie sterowniki, taki skrót myślowy. W każdym razie chodzi o to, że trzeba sobie dograć we własnym zakresie.

Z problemem sobie poradziłem. Jestem początkujący, jeśli chodzi o Linuxa. Jeśli mam problem i nie uda mi się znaleźć rozwiązania w ciągu pierwszej godziny, to piszę na forum i przechodzę do czego innego. Użytkownicy obeznani pomogą mi szybciej niż ja sam sobie przy pomocy tysięcy strony w necie. Tak czy inaczej dzięki :wink:

 

Do zamknięcia.