Problem z instalacją Linuksa w trybie UEFI

W czym problem? Mam windows 10 zainstalowany w trubie UEFI.

Próbuje bootować Liux Mint w tym trybie i booloader uruchamia się natomiast live system się nie ładuje (a czekałem 2-3 godziny.

Postanowiłem że zmienie opcje w Biose: Boot List Options: z UEFI a Legacy
I teraz linux bootouje się natychmiastowo. Ale wstrzymałem się z instalacja. Dlaczego?
Wyczytałem że będzie występował konflik i tak nie powinno się instalować Linuksa obok Windowsa - czy to jest prawda? Sprawdziłem to sam no i jest w tym dużo racji. W trybie Legacy zainstalowy system Windows 10 nie uruchamia się. Natomiast po zmiane spowrotem opcji z Legacy na Uefi jest ok.

Chyba nie to chodzi aby za każdym razem zmieniać tę opcje chcąć uruchomić linuxa czy też windowsa.

Tak więc chce zapytać jak to zrobić poprawnie (bo myślę że na pewno się da)
mam np taką opcje w Biosie: Attempt Legacy Biot - może to mam włączyć ?
(jest też Legacy Options ROMs - ale nie wim do czego to)

// Oczywiście Secure Boot jest wyłączony.

Mi OpenSuSE Tumbleweed zainstalowało na dwóch różnych laptopach z Windows 10 i UEFI bez problemu.

  1. Uruchamiasz Windows’
  2. Wyszukujesz zaawansowane opcje uruchamiania lub coś takiego
  3. Wyszukujesz tam opcję uruchamianie zaawansowane
  4. Uruchamiasz tak system
  5. Wybierasz opcję uruchom system z pendrive lub płyty
  6. Dodajesz potrzebne dane z płyty OpenSuSE potrzebne do rozruchu (klucz czy certyfikat), o ile UEFI cię o to zapyta

Nie pamiętam dokładnie nazw opcji, bo z tego się rzadko korzysta. Na pewno odnajdziesz wszystkie potrzebne przyciski/opcje.

Nie napisałeś, że konkretnie Ci zależy na Mincie, więc napisałem o OpenSuSE. Może dla Mint da się zrobić tę samą procedurę.

Dorzucę kamyczek do ogródka. Ostatnio instalowałem Minta bo mi się wysypał i podczas instalacji nie widział zainstalowanego Win 10 x64. Odłączyłem dysk z Windows i zainstalowałem Mint’a. Wczoraj dostałem aktualizację do niego i Dzisiaj szok, bo pojawił się grub i wszystko jest jak powinno. Do tej pory uruchamiał się w trybie biosu uefi- dysk ustawiony jako Główny :grinning:

Jak robiłeś nośnik z live/instalką Linuxa ? Jaka dystrybucja ?

Chcesz powiedzieć że dopiero aktualizacja świeżego systemu sprawiła że windows został wykrywany?
A jak myślisz czy na przykław w przypadku ubuntu taki repair-grub może wówczas pomóc ?

i takie mam drugie pytanie do Ciebie po co odłączałeś dysk z windowsem ? Wyłączyłeś go w biosie tylko czy fizycznie ?

Odłączyłem (fizycznie) dysk z Windows’em i zainstalowałem Minta (64bit), bo próbował instalować się na dysku obok Win. Dodam, że wcześniejsza instalacja tej samej miętówki odbyła się książkowo. Nie mam pojęcia czy repair-grub może pomóc.

no dobra ale nie rozumiem po co odłączać dysk w tym celu?
przecież w trakcie instalacji możesz wybrać docelowy dysk oraz partycje

Prościej

Masz pewność że na drugim dysku podczas instalacji nic nie zostanie nadpisane,
W10 pozostanie nie tknięty a system uruchamiasz z boot menu.