Problem z instalacją Linux Mint x64 na AspireOne 532h

Witam, posiadam notebooka Acer Aspire One 532h z procesorem Intel Atom N450. Z specyfikacji procesora wynika, że obsługuje on system 64-bitowy. System się instaluje ale po restarcie komputer w ogóle nie bootuje tego systemu (czarny ekran z mrugającą kreską). Próbowałem również wersje 32-bitową i działa normalnie. Prosił bym o pomoc, jeśli istnieje sposób instalacji wersji x64.

 

jeikobu614, proszę zapoznaj się z tą stroną oraz tym tematem, a następnie, używając opcji EDYTUJ , później Użyj pełnego edytora , popraw tytuł tematu, tak aby mówił konkretnie o problemie. W przypadku zignorowania prośby temat poleci do śmietnika.

Jaki wybierasz układ partycji, MBR czy GPT? Instalujesz na Ext4 czy może na Btrfs?

Układ partycji? Nic takiego nawet nie zauważyłem. System instaluje się na ext4.

 

Spróbowałem jeszcze inną opcje, mianowicie zainstalowałem x64 obok x32. Efekt jest taki, że grub pojawia się z x32 i opcją zaawansowane, w której jest x64 i normalnie się włącza. Zależy mi tylko na systemie x64. Więc teraz jak się pozbyć reszty?

Podaj wynik skryptu bootinfoscript:

http://sourceforge.net/projects/bootinfoscript/ .

Wynik skryptu:Klik

Masz tablicę partycji MBR. Moim zdaniem nie powinno być żadnego problemu (nie widać tam Windowsa). Pamiętej tylko o przełączeniu się na BIOS-legacy zamiast UEFI (na razie lepsze rozwiązanie na Linuksach)>

Windowsa nie ma, ponieważ go odinstalowałem. Ten notebook nawet nie ma UEFI.

 

Sytuacja w tej chwili wygląda tak, że posiadam dwa systemy: jeden x32 i drugi x64. Jak teraz pozbyć się pierwszego systemu, tak by pozostał tylko x64?

Do tego próbuje zainstalować kernel Netext’73. Owszem instaluje się ale system ciągle startuje ze starym kernelem, a w menu gruba nie ma opcji jego zmiany.

Uruchom system 64 bit, podaj wynik poleceń:

cat /etc/fstab

cat /etc/mtab

 

Zainstaluj Gruba w MBR poleceniem:

sudo grub-install --no-floppy --recheck /dev/sda

Podaj dodatkowo wyniki:

sudo os-prober

sudo update-grub

Na koniec pokaż:

cat /boot/grub/grub.cfg

fstab

# /etc/fstab: static file system information.
#
# Use 'blkid' to print the universally unique identifier for a
# device; this may be used with UUID= as a more robust way to name devices
# that works even if disks are added and removed. See fstab(5).
#
# <file system> <mount point> <type> <options> <dump> <pass>
# / was on /dev/sdc1 during installation
UUID=4a7c6fbf-62d8-40da-a698-e125dc942250 / ext4 errors=remount-ro 0 1
# swap was on /dev/sdc5 during installation
UUID=b645b865-c337-4e2a-8928-137ed43092af none swap sw 0 0

 

/dev/sda1 / ext4 rw,errors=remount-ro,commit=0 0 0
proc /proc proc rw,noexec,nosuid,nodev 0 0
sysfs /sys sysfs rw,noexec,nosuid,nodev 0 0
none /sys/fs/cgroup tmpfs rw 0 0
none /sys/fs/fuse/connections fusectl rw 0 0
none /sys/kernel/debug debugfs rw 0 0
none /sys/kernel/security securityfs rw 0 0
udev /dev devtmpfs rw,mode=0755 0 0
devpts /dev/pts devpts rw,noexec,nosuid,gid=5,mode=0620 0 0
tmpfs /run tmpfs rw,noexec,nosuid,size=10%,mode=0755 0 0
none /run/lock tmpfs rw,noexec,nosuid,nodev,size=5242880 0 0
none /run/shm tmpfs rw,nosuid,nodev 0 0
none /run/user tmpfs rw,noexec,nosuid,nodev,size=104857600,mode=0755 0 0
binfmt_misc /proc/sys/fs/binfmt_misc binfmt_misc rw,noexec,nosuid,nodev 0 0
gvfsd-fuse /run/user/mini-pc/gvfs fuse.gvfsd-fuse rw,nosuid,nodev,user=mini-pc 0 0

 

No volume groups found
/dev/sda6:Linux Mint 15 Olivia (15):LinuxMint:linux

 

Generating grub.cfg ...
Found linux image: /boot/vmlinuz-3.12.6-ext73-f1-27.3-atom-ags-cfs
Found initrd image: /boot/initrd.img-3.12.6-ext73-f1-27.3-atom-ags-cfs
Found linux image: /boot/vmlinuz-3.8.0-19-generic
Found initrd image: /boot/initrd.img-3.8.0-19-generic
Found memtest86+ image: /boot/memtest86+.bin
  No volume groups found
Found Linux Mint 15 Olivia (15) on /dev/sda6
done

grub.cfg

Nie możesz po prostu usunąć starego kernela?

Jak, skoro system z niego korzysta? A w grubie nie ma opcji by wybrać nowszy.

zaktualizuj kernela z wersji “3.8.0-19-generic” do “3.12.x-xx-generic”. znajdziesz go w repo.

Okej, jakimś cudem pojawił się w końcu kernel który instalowałem i działa (ciekawe na jak długo :D) Tylko teraz jak uporać się z systemem x32? Gparted?

Skoro instalowałeś Gruba z poziomu systemu 64-bit to teraz możesz spokojnie usunąć partycję " / " systemu 32 bit - /dev/sda6.

 

Nie zrobisz tego z systemu 64-bit, ponieważ /dev/sda6 razem z partycją swap wchodzi w skład partycji rozszerzonej /dev/sda2.

 

Uruchom dowolne livecd, odmontuj ew. wszystkie zamontowane automatycznie partycje, usuń /dev/sda6. Uruchom potem normalnie system 64-bit i wykonaj:

sudo update-grub

Zrobione. Tylko czy tą partycje da się połączyć znowu w całość, czy zostanie do alokacji?

Możesz w tym samym miejscu utworzyć nową partycję ext4, a sprawdzić co jest i jak możesz za pomocą polecenia:

sudo fdisk -l

Czyli zostanie już partycją do alokacji? Trudno najwyżej coś się kiedyś obok postawi :smiley: Dzięki za pomoc :wink:

Ja kiedyś miałem podobny problem na Debianie i Ubuntu x86_64, tyle że u mnie Grub przy Btrfs nie chciał się instalować.

Możesz spróbować wykorzystać LVM.