Problem z instalacją Linuxa obok Windows 10

Próbuję zainstalować Linuxa Mint obok Windows 10 na moim laptopie za pomocą bootowalnego pendrive. W poradnikach z których korzystałem w etapie ,w którym określamy rodzaj instalacji jest pokazana opcja “Instalacja Linux Mint obok Windows Boot Manager” natomiast u mnie się to nie pojawia. Czym jest to spowodowane?

Może to są za stare poradniki lub nietypowo zainstalowany Windows 10.

Wtedy opcje przyszłościowe dla innych są dwie - zgłoszenie twórcy poradnika by go zaktualizował lub do twórców Minta opis twojej instalacji Windows 10 by rozbudowali wykrywanie “galimatiasu” (np. dziwne macierze RAID od lenovo).

Wyłącz szybkie uruchamianie w Windows 10.
https://www.download.net.pl/windows-10-szybki-start-jak-wlaczyc-i-wylaczyc/n/7829/
(bo w przeciwnym razie ustawiony jest “dirty bit”, który uniemożliwia podział partycji przez instalator)

Oprócz tego powodów może być kilka:

  • nieprawidłowe wyłączenie Windows
  • błąd systemu plików NTFS
  • partycja z Windows za bardzo zapełniona, aby wydzielić z niej wolne miejsce na drugi system
  • partycja Windows mocno pofragmentowana (trzeba włączyć defragmentowanie - nie dotyczy dysków SSD)
  • dysk został sformatowany jako Windows Dynamic Disk
  • jeżeli to laptop włączony RAID zamiast AHCI

Jak widzisz powodów może być kilka.

Ja strzelę, że instalujesz Linuxa w innym trybie. Aby Linux widział Windowsa muszą być oba instalowane w legacy albo uefi.

zapomniałem jeszcze dodać ,że system Windows mam nieaktywowany ,więc może to jest przyczyna?

Aktywacja Windows nie ma nic do rzeczy.

sultan13771 na razie próbuję iść Twoim tropem. System mam zainstalowany w trybie uefi. Okazało się ,że pendrive był nagrywany w legacy więc go zmieniłem na uefi. Po tym zabiegu odpaliłem system z pendrive i moim oczom ukazało się czarne tło z kolorowymi kropkami…

czyżby wina secure boota albo jakiś innych ustawień w BIOSie?

Pewnie tym, że instalator w twoim przypadku nie potrafi automatycznie zainstalować Linuksa obok Windowsa.
Nie ma się tu co głowić dlaczego.

Linuks potrzebuje partycji. Zwolnisz sobie miejsce na partycję pod Windowsem i będziesz mógł zainstalować Linuksa.

To niekoniecznie ma znaczenie.