Problem z instalacją sterowników dla Windows 'XP na laptopie

Witam Forumowiczki i Forumowiczów :slight_smile:

Jestem posiadaczem laptopa hp 6271ea. Kupiłem go razem z Windowsem Vistą. Moim zdaniem system posiada mnóstwo wad, w związku z czym chciałem zainstalować Windows’a XP. Niestety po instalacji systemu 'XP, mam problemy ze sterownikami m.in. do karty graficznej, karty sieciowej i innych urządzeń, pomimo iż pobieram je ze strony producenta (http://h10025.www1.hp.com/ewfrf/wc/softwareList?os=228&lc=pl&cc=pl&dlc=pl&product=3369814〈=pl) i usiłuję zainstalować. Najczęściej podczas instalacji uzyskuję komunikat o błędzie “… nie znaleziono sprzętu…”. Ręczna aktualizacja w przypadku sterowników systemowych (Właściwości-Aktualizuj plik sterownika) także nie przynosi efektów.

Niedawno rozmawiałem z serwisem zajmującym się naprawą PC. Powiedziano mi, że istnieje możliwość zaistalowania sterowników, oczywiście za opłatą rzędu 100 zł. Z drugiej ręki dowiedziałem sie, że chodzi o podmianę odpowiednich plików.

Proszę o pomoc w rozwiązaniu problemu.

Podaj dokładnie jaki masz podmodel tego laptopa (albo napisz specyfikacje sprzętu, to znajdziemy drivery).

Processor

Model Intel® Core2 CPU T5500 @ 1.66GHz

Speed 1.66GHz

Cores per Processor 2 Unit(s)

Threads per Core 1 Unit(s)

Type Mobile, Dual-Core

Internal Data Cache 2x 32kB Synchronous, Write-Thru, 8-way set, 64 byte line size

L2 On-board Cache 2MB ECC Synchronous, ATC, 8-way set, 64 byte line size, 2 threads sharing

Mainboard

Bus(es) ISA PCI PCIe USB FireWire/1394 i2c/SMBus

MP Support 1 Processor(s)

MP APIC No

System BIOS Hewlett-Packard 255.255

System Hewlett-Packard HP Pavilion dv6000

Mainboard Quanta 30BC

Total Memory 1022MB DDR2-SDRAM

Chipset 1

Model Hewlett-Packard Company Mobile Memory Controller Hub

Front Side Bus Speed 4x 166MHz (664MHz data rate)

Total Memory 1GB DDR2-SDRAM

Memory Bus Speed 4x 166MHz (664MHz data rate)

Video System

Monitor/Panel Rodzajowy monitor PnP

Adapter NVIDIA GeForce Go 7400

Imaging Device HP Pavilion Webcam

Peripherals

Serial/Parallel Port(s) 1 COM / 0 LPT

USB Controller/Hub Uniwersalny kontroler hosta USB Intel® 82801GB - 27C8

USB Controller/Hub Główny koncentrator USB

USB Controller/Hub Urządzenie kompozytowe USB

USB Controller/Hub Urządzenie pamięci masowej USB

FireWire/1394 Controller/Hub Kontroler hosta IEEE 1394 RICOH zgodny z OHCI

Bluetooth Device Moduł wyliczający Bluetooth firmy Microsoft

Bluetooth Device HP Bluetooth Module

Keyboard Standardowa klawiatura 101/102 klawisze lub Microsoft Natural Keyboard PS/2

Keyboard Urządzenie klawiatury HID

Mouse Synaptics PS/2 Port TouchPad

Mouse Mysz zgodna z HID

Human Interface HP Quick Launch Buttons

Human Interface Urządzenie zgodne z HID

Human Interface Urządzenie USB interfejsu HID

Operating System(s)

Windows System Microsoft Windows Vista Home Media Center 6.00.6000 (chcę się go pozbyć :slight_smile: )

Network Services

Adapter Połączenie sieciowe Intel® PRO/1000 PL

Adapter Intel® PRO/Wireless 3945ABG Network Connection

Communication Device(s)

Device HDAUDIO Soft Data Fax Modem with SmartCP

Physical Storage Devices

Hard Disk FUJITSU MHV2120BH PL ATA Device (112GB)

CD-ROM/DVD TSSTcorp CD/DVDW TS-L632M ATA Device (CD 24X Rd, 24X Wr) (DVD 3X Rd, 3X Wr)

I to chyba wszystko jeśli chodzi o sprzęt.

Pozdrawiam :slight_smile:

Konstruktor , pobierz program Everest Ultimate Edition.

Otwórz program, ikona Komputer, ikona Podsumowanie i spisz informację z pozycji: Mikroukład płyty głównej.

Mikroukład płyty głównej: Mobile Intel Calistoga - PM i945PM

Pozdrawiam :slight_smile:

Najpierw pobierz i zainstaluj sterowniki do chipsetu płyty głównej. Po instalacji uruchom ponownie komputer.

Dopiero po zainstalowaniu sterowników do chipsetu płyty głównej instaluj sterowniki do pozostałych podzespołów (karta dźwiękowa, karta graficzna, itp.).

Pamiętam, że w pavilionach sterowniki do grafiki były “brandowane” czyli nie dało się tych z nvidia.pl zainstalować na niektórych modelach. Obejściem problemu było znalezienie laptopa HP z analogiczną kartą graficzną i ściągnięcie tych sterowników ze strony HP. Resztę sterowników znajdziesz przez google(nazwa sprzętu + sterowniki i zaraz znajdziesz np. -> http://www3.intel.com/support/wireless/ … 0623.htm#b ), albo właśnie po nazwie w podobnych modelach na stronie HP.

Po instalacji chipsetu ( seba86mu - dziękuję za podpowiedź) udało się wreszcie zainstalować sterowniki do karty graficznej :slight_smile:

Na tym niestety koniec sukcesów. Nie udaje sie nadal zainstalować sterowników (pobierałem je z róznych żrodeł, w tym ze strony hp;) do:

  1. Karta sieciowa: _ Połączenie sieciowe Intel® PRO/1000 PL _ - znaki zapytania w menadżerze urządzeń- pozycje - Kontroler Ethernet oraz Kontroler sieci;

  2. Karta dźwiękowa _ Conexant Cx20549 @ Intel 82801GBM ICH7-M - High Definition Audio Controller _

  3. Camera Web-Cam - pojawia się komunikat, że urządzenie nie może być włączone - otrzymuję komunikat: “Nie można utworzyć podglądu video. Sprawdź połączenie urządzenia i upewnij się że nie jest używane przez inną aplikacje”. , no może nieco mniej uprzejmy ;);

  4. znaki zapytania w menadżerze urządzeń- - 3 takie same pozycje- “Podstawowe urządzenie systemowe”: magistrala PCI 7urządzenie 5 funkcja 2, magistrala PCI 7urządzenie 5 funkcja 3, magistrala PCI 7urządzenie 5 funkcja 4.

Pozdrawiam zainteresowanych tematem :slight_smile:

Ten sterownik, albo ten sterownik.

Najpierw zainstaluj poprawkę -> Microsoft UAA Bus Driver.

Następnie zainstaluj sterowniki do karty dźwiękowej. Po instalacji uruchom ponownie komputer.

Ten sterownik, albo ten sterownik.

Możliwe, ze to czytnik kart pamięci -> sterownik.

Na końcu zainstaluj najnowsze biblioteki DirectX 9.0c (Instrukcja instalacji bibliotek DirectX 9.0c).

Postępowałem wg wskazówek seba86mu , któremu po raz wtóry dziękuję za pomoc :slight_smile: Z czterech punktów, opisywanych poprzednio, zostały nadal nie zostały rozwiązane 2 kwestie:

  1. Kontroler Ethernet oraz kontroler sieci - nadal brakuje sterowników. Znalezione zostało połączenie bezprzewodowe (wireless).

  2. Camera Web-Cam nadal, pomimo iż sterowniki zostały zainstalowane uzyskuję komunikat: “Nie można utworzyć podglądu video. Sprawdź połączenie urządzenia i upewnij się że nie jest używane przez inną aplikacje”.

Pozdrawiam wszystkich śledząch watek :slight_smile: oraz proszę o dalsze sugestie.

Spróbuj zainstalować ten sterownik.

Próba:

1- zainstalowania bądź

2- aktualizacji sterownika (o którym pisze w poście powyżej seba86mu )

kończy się niepowodzeniem. W przypadku 1 generowany jest komunikat iż sterowniki są zainstalowane, w przypadku 2 otrzymuje komunikat, że w podanej lokalizacji (miejscu gdzie wypakowuję się sterownik) nie znaleziono informacji o sprzęcie (choć plik *.inf istnieje).

Reasumując:

1. Kontroler Ethernet oraz kontroler sieci - nadal brakuje sterowników.

Pozdrawiam czytających wątek, a szczególnie tych, którzy usiłują problem rozwiązać :slight_smile:

Pobierz program Everest Ultimate Edition.

Otwórz program, ikona Komputer, ikona Podsumowanie i spisz informację z pozycji: Sieć (karta sieciowa).

W kategorii sieć widnieje:

  1. Podstawowy adres IP - niewidoczny- ze względu na wersję trial’ową programu Everest Ultimate Edition

  2. Podstawowy adres karty MAC - 00-00-00-00-00

  3. Modem : HDAudio Soft Data Fax Modem with SmartCP

Rozwijając gałąź Sieć ,z lewego listy wyboru (gałąź Sieć Windows nie ma żadnej pozycji opisanej), istnieje m.in. odgałęzienie Sieć PCI/PnP i tu znajduję:

I. Intel Pro/1000 PL Network Connection - Typ: PCI

II. Intel Pro/Wireless 3945ABG Network Adapter - Typ: PCI

Pozdrawiam cierpliwych, czytających ten dosyć długi wątek :wink: Dziękuję za sugestie i chętnie spróbuję czegoś innego.

Pobierz i zainstaluj ten sterownik i Network Connection.

Zainstaluj ten sterownik.

Po instalacji sterowników, które polecił seba86mu , któremu dziękuję za dotychczasową pomoc, mogę pisać tego posta już z laptopa :). Sieć zatem działa :slight_smile:

  1. Niestety nadal był nierozwiązany problem z kamerą. Po kliknięciu skrótu uruchomiającego kamerę pojawiał się komunikat: “Nie można utworzyć podglądu wideo. Sprawdź połączenie i upewnij się, że żadna aplikacja lub użytkownik nie korzysta z tego urządzenia”.

Zainstalowałem Sterownik kamery internetowej HP z uaktualnieniem oprogramowania firmware dla Microsoft Windows Vista i kamera działa.

  1. Pojawił sie niespodziewanie problem z kartą graficzną (przed instalacją sterwoników do kamery pod Windows Vista). Zmieniając rozdzielczość z 1280x800 piskeli z jakością kolorów 32 bitów, na mniejszą (np. 1024x768) uzyskuję nawet przy najwyższej jakości kolorów 32 bity zniekształcony obraz (podobnie jak przy rozdzielczości 800x600 pikseli). Częstotliwość odświeżania jest maksymalna, tj 60 Hz. Problemu nie zauważyłem wcześniej, ponieważ uzywałem tylko1280x800 piskeli. Poniżej lista atrybutów z zakładki Ekran z programu Everest Ultimate Edition:

[NVIDIA GeForce Go 7600] // zainstalowane sterowniki miały obsługiwać moją kartę GeForce Go 7400

Właściwości karty wideo:

Opis urządzenia NVIDIA GeForce Go 7600

Napis z karty GeForce Go 7400

Napis z BIOS’u Version 5.72.22.41.AD

Typ mikroukładu GeForce Go 7400

Typ konwertera DAC Integrated RAMDAC

Rozmiar pamięci 256 MB

Zainstalowane sterowniki:

nv4_disp 6.14.10.8454 - nVIDIA ForceWare 84.54

[NVIDIA GeForce Go 7600]

Właściwości karty wideo:

Opis urządzenia NVIDIA GeForce Go 7600

Napis z karty GeForce Go 7400

Napis z BIOS’u Version 5.72.22.41.AD

Typ mikroukładu GeForce Go 7400

Typ konwertera DAC Integrated RAMDAC

Rozmiar pamięci 256 MB

[Monitor]

[Samsung LTN154X3-L01] // _ przed reinstalacją, w Windows Vista miałem “Rodzajowy monitor PnP” _

Właściwości monitora:

Nazwa monitora Samsung LTN154X3-L01

ID monitora SEC3345

Producent LTN154X3-L01

Typ monitora 15.4" LCD (WXGA)

Data produkcji 2004

Numer seryjny Brak

Największy widzialny rozmiar ekranu 33 cm x 21 cm (15.4")

Współczynnik proporcji obrazu 16:10

Największa rozdzielczość 1280 x 800

Gamma 2.20

Obsługiwane tryby DPMS Brak

Pozdrawiam zainteresownych wątkiem :slight_smile:

Spróbuj zainstalować sterowniki Omega do kart Nvidia z tąd. Uprzednio usuń jednak poprzednie sterowniki za pomocą Driver Cleanera, następnie zainstaluj pobrane sterowniki i wgraj biblioteki DirectX 9.0c.

Niestety kozunio12 postępując wg Twoich wskazowek otrzymałem 2 możliwości wyboru rozdzielczości: 800x600 oraz 1024x768 pikseli, w obu konfiguracjach obraz był zniekształcony. Obecnie przywrócilem komputer do stanu przed poprawką proponowaną przez kozunio12. Dziękuję niemniej za dobre chęci :slight_smile:

Pozdrawiam czytającyh ten temat :slight_smile: Będę wdzięczny za dalsze sugestie.

Konstruktor , pobierz i zainstaluj ten sterownik do karty graficznej.

Przed instalacją powyższego sterownika, odinstaluj najpierw poprzedni (START -> Panel sterowania -> Dodaj/Usuń programy). Dodatkowo użyj programu Driver Cleaner, aby usunąć pozostałości po sterownikach.

Po instalacji powyższego sterownika i ponownym uruchomieniu komputera, zainstaluj koniecznie najnowsze biblioteki DirectX 9.0c (Instrukcja instalacji bibliotek DirectX 9.0c).

Niestety seba86mu postępując dokładnie wg zalaceń z poprzedniego postu otrzymuję 2 możliwości wyboru rozzdzielczości, takie, jakie opisałem po radach kozunio12. Niestety laptop jest mi niezbędny w mojej pracy, więc po każdej nieudanej próbie poprawy rozdzielczości wracam do stanu obecnego, tj. tego w którym mam 1280x800 piskeli z jakością kolorów 32 bitów przy częstotliwości odświeżania 60 Hz.

Serdecznie dziękuję za wszelkie wskazówki i porady.

Pozdrawiam wszystkich wytrwałych czytających proszę o dalsze wskazówki.