Problem z instalacją SUSE 10

Witajcie:)

Mam takie pytanko do Was, otuz dostalem system SUSE 10 Linux no ale sam nie umie sobie go zainstalowac:( w tej chwili mam XP a chcialem go zostawic i obok zainstalowac tego Linuxa, niestety nie umie bo po wlozeniu plyty do napedu otwiera sie zawartosc plyty czyli widac pliki jakie sie tam znajduja ale nic sie nie uruchamia samo:(. I tak jest ze wszystkimi plytami. Jest tez plytka ze nie musze zainstalowac linuxa tylko jest na plycie ale z nim jest podobnie, co u mnie w kompie jest nie tak??? moze mi pomozecie bardzo prosze


Zmiana tematu na mówiący o problemie

Areh

Włóż płytkę, zresetuj komputer.

Jeżeli się nie odpali - włącz w biosie Boot CD.

Chcesz zainstalować Suse z Windowsa?

SuSE to nie aplikacja i można ją uruchomić w Windows tylko w emulatorze.

Żeby zainstalować SuSE Linux musisz mieć trochę wolnego miejsca na dysku i postępować tak samo, jak w przypadku instalacji Windowsa.

Dziekuje za odpowiedzi:)

Widze ze to dosc skomplikowane jak dla mnie i bede musial zawolac kogos fachowego, ale chcialem teraz tylko wyprobowac ta plyte z linuxem gdzie nie trzeba instalowac calego systemu w komputerze a korzystac z niego z plytki.Wiec teraz daje sobie spokuj i szukam znawcy ktory sie tym zajmie w moim kompie.

Jeszcze raz dzieki:)

Możesz to zrobić sam. :slight_smile:

  1. Umieść płytę w napędzie.

  2. Ponownie uruchom komputer.

  3. SuSE Live powinien sam się włączyć.

Jeśli masz wyłączony rozruch z płyty, po włączeniu komputera nacisnij Del (albo inny klawisz zgodnie ze wskazówkami na ekranie) i w BIOS-ie włącz opcję First Boot Device: CD-ROM. I już!

Oj, wszyscy tak myślą. To w teorii wydaje się trudne ale nie bój się spróbować. Nie masz nic do stracenia. Przeciwnie, jak ci się uda to dużo zyskasz. :slight_smile:

abakus , poszukaj sobie moich topików z początków linuxa :slight_smile:

Dzieki jeszcze raz za pomoc ale ja jak pisalem ze jestem calkowitym laikiem w komputerach. Choc dzieki takim problemom wiele sie ucze-chyba;)

A przykladem tego ze slaby ze mnie komputerowiec jest to ze nie umie zmienic z tym BIOSie tych ustawien co zescie mi napisali, obczeytalem teraz kilka stron o BIOSie i juz zglupialem i nie wiem gdzie to mam zrobic:(

Niestety plytka sama nie startuje po zrestartowaniu kompa:(, nie wiem czy nie mam jakiegos programu ktory by ja automatycznie instalowal? Jeszcze sie pobawie moze cos pokombinuje bo zaczyna mnie to wciagac i poznaje swuj komputerek ktory juz mam od odsc dawna a nie znam wiekszosci jego funkcji.

pozdrawiam

Wejdź w Advanced CMOS features wybierz first boot device -> enter -> wybierz CDROM.

Według mnie, nikogo nie obrażając, jeżeli Twoja wiedza o komputerach jest taka jak piszesz, to lepiej daj sobie spokój i poproś kogoś kto trochę się na tym zna, bo możesz narobić więcej szkód niż mieć później z tego porzytku.

I lepiej obczaić najpierw Windowsa …

Nie, bo nawyki z Windowsa są dla większości główną przeszkodą w nauce Linuksa…