PROBLEM Z INSTALACJĄ SYSTEMU NA DYSKU VIA Serial ATA RAID!

(BLADE2042) #1

Witam wszystkich forumowiczów i serdecznie pozdrawiam!!!Mam pewien problem i może ktoś z WAS pomoże mi rozwiązać go.Więc tak mam dwa dyski jeden podłączony tą szeroką taśmą zwykłą a drugi już tą cienką na VIA Serial ATA RAID i pod ten cienką taśmą chcę zainstalować system i za nic niemogę sobie poradzić cały czas instaluje mi się system na tym dysku z szeroką taśmą niewiem czemu bo aż takim informatykiem to niejestem w tej dziedzinie.Zanim postawię system to mam jeszcze na dyskietce osobne oprogramowanie abym mógł zainstalować właśnie pod tą taśmę system na tym dysku i tak robię ale cały czas instaluje się jak juz wsp.na dysku z szeroką taśmą lub na tej z cienką ale niewiem jakim cudem sprawdzam potem i się okazuje że mam dwa systemy zainstalowane na tym dysku z szeroką taśmą i na tym z cienką.Proszę WAS o instrukcję jak mam zrobić aby system był tylko zainstalowany pod dysk z tą cienką taśmą pod ten system VIA Serial ATA RAID i jeszcze jedno również proszę o instrukcję jak mam potem zmienić litery na partycjach gdyż po zainstalowaniu systemu to np.pokazuje że system jest na partycji E albo F jak to zrobić aby po swojemu ułożyć te litery.Przypuszczam że tu jest haczyk w magistrali przynajmniej tak przypuszczam.Jeśli wejdę we właściwości to pokazuje mi tak : Dysk:190780 MB o identyfikatorze 1 , magistrala 0 na atapi [MBR] , Dysk:238473 MB o identyfikatorze 2 , magistralana viasraid [MBR] przypuszczam że trzeba albo zamienić te magistrale albo identyfikatory dysk 200GB był o identyfikatorze 2 a 250GB o identyfikatorze 1 tylko jak to zrobić???!!Liczę na WASZĄ pomoc i jeszcze raz wszystkich pozdrawiam na forum i nietylko! !!

(Rafallobocki) #2

A masz wgrane stery do saty i system widzi ten dysk?

(Ferdek31) #3

wyłącz konfigurację raid w biosie, odepnij dysk Ata, zostaw tylko sata / bo przypuszcza,że nie chcesz w raidzie instalować bo choć to poprawia bezpieczeństwo ale marnuje przestrzeń dysku /. Zainstaluj na sata i potem podepnij z powrotem dysk ata ale już w normalnej konfiguracji nie raid.

(Gugu007) #4

Po prostu na czas instalacji odłącz dysk IDE (EIDE,PATA ten z szeroką taśmą), a windę instaluj na dysku SATA (z wąską taśmą) - najlepiej wybierz opcję usunięcia starych partycji i utworzenia nowych. Po instalce wyłącz kompa i podłącz drugi dysk.

Zmiana liter dyskó:

start>panel sterowania>narzędzia administracyjne>zarządzanie komputerem>zarządzanie dyskami>PKM na odpowiedni dysk i zmieńliterę dysku... oraz zmień, wybierz wolną literę i OK.

Nie zmieniaj litery po zainstalowaniu na dysku jakiegoś programu, bo najczęściel przestanie on działać.:mrgreen:

(BLADE2042) #5

Witam dzięki za szybką odpowiedź !!

(Ferdek31) #6

poszukaj w biosie opcji RAID lub RAID CONFIGURATION itp. i daj tam na disabled. Po zainstalowaniu systemu nie włączaj tego już. Jeżeli wydzielisz partycję C na zainstalowanie systemu / podczas instalacji xp wydziel sobie część dysku na której ma być system albo cały to zależy od Ciebie/ to potem po zainstalowaniu korzystając z menedżera zarządzania dyskami / PPM-Mój komputer-zarządzaj i wybierz zarządzanie dyskami/ możesz utworzyć kolejne, którym zostaną przypisane kolejne litery alfabetu. Gdy zrobisz porządek z dyskiem Sata podpinasz Ata i korzystając z menedżera tworzysz kolejne partycje tym menedżerem. Możesz również zmieniać litery dysków tym narzędziem, ale nie zmieniaj C partycji rozruchowej bo nie uruchomisz systemu.

(JNJN) #7

Jeśli sata ma być dyskiem systemowym, ustaw odpowiednio opcje biosu dotyczące kontrolera sata/raid i dysku sata.Poczytaj link i instrukcję do płyty głównej.

http://forum.pclab.pl/index.php?showtop ... try1733362