Problem z instalacją systemu - plik hall

Sytuacja jest taka: komputer stacjonarny, system XP Pro+sp3 x86. pożyczyłem, po zwrocie nie mogę uruchomić systemu, otrzymuję komunikat “brak pliku hall lub plik uszkodzony”.

Podjąłem następujące działania ( w kolejności):

  1. próba reinstalowania systemu XP (instalacji nowej, nie naprawczej). Instalacja uruchomiona, wykonałem szybkie formatowanie, pliki instalacyjne zostały skopiowane, restart - i komunikat, że brak pliku hall lub jest uszkodzony, instalacja dalej nie idzie. Próbowałem z konsoli z opcją “R”, też końcowy komunikat - jak wyżej

  2. próba zainstalowania Windows 7 x64 (i tak zamierzałem przejść na nowy system, który już kupiłem). Pierwsze etapy instalacji przeszły, po pierwszym restarcie przewidzianym w procedurze instalacji komunikat: brak pliku hall lub uszkodzony, instalacja dalej nie idzie

  3. miałem na osobnej partycji wykonaną wcześniej Acronisem kopię systemu (XP+sp3). Uruchomiłem odzyskiwanie z płyty rozruchowej, procedura cała przeszła prawidłowo i zakończyła się powodzeniem (komunikat, że partycja została odzyskana), restart i komunikat - brak pliku hall lub uszkodzony.

Na tym się zatrzymałem (teoretycznie stan partycji C jest taki, jak odzyskanej Acronisem), nadal nie mogę uruchomić systemu.

Czy ktoś mógłby pomóc?

komunikat może świadczyć także, o uszkodzeniu pliku boot.ini… jak tego naprawić podaje stronkę, bo to dużo pisania… http://pclive.pl/porady-komputerowe/win … zenie.html

Sytuacja jest następująca:

A/ W biosie bootowanie ustawione na CD ROM

Jeżeli wystartuję system normalnie (z pustym CD Romem)- po pierwszej planszy informacyjnej otrzymuję komunikat:

nie można uruchomić systemu Windows, ponieważ następujący plik nie został znaleziony lub jest uszkodzony: \system32\hal.dll

Zainstaluj ponownie kopię tego pliku.

Spróbowałem poprzez Totalcommander skopiować plik hall z płyty instalacyjnej XP do system32. TC skopiował, plik znajduje się w System32, ale przy ponownym rozruchu sytuacja nie uległa zmianie. Znów ten sam komunikat o braku lub uszkodzeniu hall.

B/ Jeżeli przed rozruchem w CDRomie umieszczę płytę instalacyjną XP, to po pierwszej planszy informacyjnej ukazuje się napis:

Loading Operating System…

Boot from CD/DVD:

Boot from CD/DVD: _(migający kursor)

Po jakimś czasie (kilkanaście, kilkadziesiąt sekund) ukazuje się napis:

dowolny klawisz spowoduje rozruch z dysky CD

Zignorowałem ten komunikat i po chwili system uruchomił się do końca, funkcjonuje prawidłowo, programy działają, sieć funkcjonuje.

Teoretycznie w porządku, bo system udało się uruchomić, tylko ta procedura … (no i bez płyty instalacyjnej w CD Romie ani rusz).

C/ Wykonałem procedurę podaną w poradzie. Po uruchomieniu i aktywizacji instalacji “dowolnym klawiszem” załadowane zostały sterowniki, uruchomiłem instalację w trybie “R”. Żądanie hasła administratora nie wystąpiło. System odmówił wykonania bootcfg/rebuild. Próba wykonania polecenia : copy g:\I386\hal.dl_C:\Windows\System32\hal.dll zakończyła się komunikatem: “odmowa dostępu”.

W sumie - system udało się urchomić, ale uruchamianie komputera w opisanej wyżej procedurze, z konieczną obecnością w napędzie płyty instalacyjnej, to nie jest to o co chodzi.

Nadal nie mogę zaktualizować systemu do Win7.

Jeśli to możliwe - proszę o dalsze wskazówki

Dodane 06.04.2013 (So) 21:57

Jest duże prawdopodobieństwo, że cała sprawa związana jest z uszkodzeniem MBR.

Co zorobiłem:

Uruchomiłem komputer z płyty instalacyjnej, uruchomiłem konsolę

odzyskiwania, po pojawieniu się “zachęty” wpisałem FIXMBR

Po chwili uzyskałem następującą odpowiedź:

Ten komputer ma niestandardowy lub nieprawidłowy główny sektor

rozruchowy. FIXMBR może uszkodzić tabele partycji w przypadku

kontynuowania operacji. W wyniku tego wszystkie partycje bieżącego

dysku mogą stać się niedostępne. Jeżeli nie ma problemów z dostępem do

dysku nie należy kontynuować tej operacji.

Czy na pewno chcesz zapisać nowy rekord MBR?

Groźnie to zabrzmiało i na wszelki wypadek zrezygnowałem (na razie, nie chcę sobie zrobić “jakiegoś większego kuku”).

Dodane 07.04.2013 (N) 17:17

Nie wiem, co się dzieje - dysk absolutnie sprawny, system też, wykonałem spod konsoli - fixmbr, następnie fixboot - nadal bez rezultatu. System mogę wystartować tylko mając w napędzie płytę instalacyjną.

Co dalej można zrobić?

Dodane 22.05.2013 (Śr) 22:03

Rozwiązanie zagadki: reset ustawień BIOS do wartości standardowych. Wszystkie dolegliwości zniknęły.