Problem z instalacją systemu XP

Witam, chcę zainstalować od nowa system Microsoft Windows XP, lecz nie pamiętam dokładnie jak to zrobić. Kiedyś już to robiłem, ale było to dawno i z pomocą doświadczonego kolegi. Wiem że na początku trzeba w biosie coś przestawić aby komputer odpalał się z płyty ale dalej nie pamiętam… Więc proszę aby ktoś “po chłopsku” wytłumaczył mi jak to zrobić. Z góry dzienx

XP to no problem :wink:

Wsadzasz płytkę i jeśli masz ustawione w BIOSie że jest jako np. “first boot device” (w każdym razie musi być PRZED dyskiem twardym), resetujesz kompa, a gdy będzie się uruchamiał przez chwilę zobaczysz na dole ekranu taką linijkę tekstu:

Wtedy wciskasz szybko np. spację i uruchomi się instalator XP, jest bardzo prosty.

Jak wyskoczy umowa, wciskasz F8 bla bla :slight_smile:

Używasz po prostu strzałek, Entera, literki “D” , “L” , “C” jeśli usuwasz / dodajesz partycję.

Instalator jest nieco podobny do BIOSu, na dole ekranu są podpowiedzi co robi jaki klawisz itp, wszystko po polsku więc wystarczy czytać to co jest na ekranie :wink:

http://forum.dobreprogramy.pl/viewtopic.php?t=130197

Saeros, tylko gdzie w biosie ustawić żeby czytało mi z płytki? Bo ja nie mam tego ustawionego i nie weim gdzie to zrobić

Hmm… kilka rodzajów biosu jest :wink:

U mnie np. “Advanced system features” i mam m.in. listę “Boot devices” i wybieram sobie “First boot device” , “Second boot device” itp.

Chyba w każdym biosie jak najedziesz na coś to z boku albo na dole jest krótki opis co podświetlona opcja robi :slight_smile:

Ja mam płytę Gigabyte to mam jak napisałem, na jednej płycie Asusa się spotkałem z tym, że trzeba “plusem +” i “minusem -” przesuwać podświetlone urządzenie (CD-ROM) na szczyt listy żeby zyskało status “First boot device”

Saeros Dzięki ;]

Proszę bardzo :slight_smile: