Problem z instalacją ubuntu 12.04 (wubi)

Mam problem z instalacją ubuntu z pendrive’a. Dodam, że jestem zupełnie zielona w tym temacie a muszę zainstalować linuksa, żeby móc zdać informatykę.

Problem wygląda tak:

  1. ściągnęłam unetbootin i zainstalowałam ubuntu na wind 8 (na dysku D, który mam pusty). Teraz jak odpalam komputer w zwykłym trybie, mogę wybrać między dwoma systemami (windows 8 i ubuntu 12.04), ale gdy klikam na “ubuntu” to otrzymuję komunikat, że nie można odpalić windowsa (!) i mogę powrócić do wyboru systemów albo wejść do biosu. (Jak się wybiera “windows” to odpala się normalnie)

  2. nagrałam na pendrive obraz systemu i gdy w biosie ustawiam rozruch z usb, to pokazuje mi się menu “try ubuntu without installing/ install ubuntu/ check disc…” ale cokolwiek nie wybieram, nic się nie dzieje. czarny ekran i tyle. (zanim nacisnę coś z menu mogę wejść jeszcze do linii komend)

Może ktoś wie, co robię źle?

zdzisia ,

Proszę nie podpinać się do cudzych tematów - praktyki takie skutkują Koszem.

Masz problem - proszę założyć w odpowiednim dziale własny temat.

Wydzielono

ubuntu-problem-instalacja-t489613-15.html

Agaton: przepraszam, nie chciałam powielać wątków.

Uzupełnienie:

Pod komunikatem, że nie można odpalić windowsa pokazuje się coś takiego:

Plik: \ubuntu\winboot\wubildr.mbr

Stan: 0xc000007b

Informacja: Nie można załadować aplikacji lub systemu operacyjnego z powodu braku wymaganego pliku lub błędu w tym pliku.

Sprawdziłam i mam plik o podanej nazwie w odpowiednim katalogu (Komputer >D>ubuntu>winboot), więc musi chodzić o błąd. Co mam teraz robić?

Proszę o pomoc!

Wubi lubi się wykrzaczać szczególnie na windows 8

Polecam ci tą partycję D po prostu sformatowac na ext4 i zainstalować na niej ubuntu natywnie, GRUB powinien sam wykryć windowsa i powinno wszystko działać :slight_smile:

dzięki za odpowiedź, ale jak już pisałam, jestem zielona i nawet nie zrozumiałam, co mi polecasz zrobić :slight_smile: czyli mam wejść w GRUB-a i co?

Koledze chodziło o to, żeby Linuksa zainstalowała normalnie na partycji D, będziesz mieć dwa systemy. W chwili obecnej Ubuntu jest zainstalowane na wirtualnej partycji, która znajduje się na partycji Windows, gdy Windows nie działa, Ubuntu też. Gdy zainstalujesz Ubuntu na osobnej partycji, oba systemy będą działały niezależnie od siebie.

Ewentualnie zainstaluj Ubuntu na wirtualnej maszynie, jeśli jest Ci potrzebny tylko do nauki. Co zamierzasz robić na Ubuntu, aby zaliczyć informatykę? Masz poznać sam system? Zrobić jakąś prezentację czy może wykorzystać system w środowisku serwerowym? Jeśli to ostatnie, to zdecydowanie sugeruję instalację na wirtualnej maszynie.

szczerze mówiąc, nie wiem, co będę robić. kazano zainstalować, na następne zajęcia zapoznać się z podstawowymi komendami a co potem - nie wiem. także wolałabym zainstalować normalnie.

w dalszym ciągu jednak nie wiem, jak to zrobic.

z tego, co googlowałam, potrzebny mi obraz systemu na bootowalnym usb i dalej już idzie łatwo. z tym, że jak pisałam: kiedy wkładam pena z iso, w biosie ustawiam rozruch z usb, to pokazuje mi się menu “try ubuntu without installing/ install”, ale cokolwiek nie kliknę - brak efektu.

co robię źle?

Zainstaluj VirtualBoxa, ściągnij gotową maszynę wirtualną, dodaj ściągnięty obraz do VirtualBoxa http://virtualboxes.org/doc/register-and-load-a-downloaded-image/ i po problemie.

Jeżeli bardzo, ale to bardzo chcesz mieć go na dysku, to znajdź kogoś doświadczonego, kto ci to zrobi. Jeżeli jesteś w Warszawie, to możesz przyjść na LwB (aktualne info).

dziękuję za porady, ale gdyby ktoś byłby w stanie mi tu wytłumaczyć, co mam zrobić, żeby zainstalować ubuntu na dysku D, to będę naprawdę bardzo wdzięczna. wiem, że takie instrukcje można znaleźć w internecie, ale ja naprawdę nie wiem, co robię źle.

Albo obraz źle się pobrał, wówczas musisz sprawdzić sumy kontrolne md5 lub sha1, które są udostępnione na stronie, z której pobierasz obraz, albo źle kopiujesz obraz na pendrajwa. W jaki sposób wrzucasz obraz na pendrajwa?