Problem z instalacją Ubuntu 12.10

Witam,

mam problem z instalacją Ubuntu 12.10. Padł mi Windows7 i chce zainstalować jakiegoś linuxa mam Ubuntu 12.10 i Fegodo czy jakoś podobnie. Przy instalacji urzywałem kilka wersji na rozdzielenie partycji, aby nie stracić danych z win7, ale wiedziałem, że to nie ma sensu. Za pierwszym razem i za kilkoma innymi ściała mi się instalacja i musiałem pomóc laptopowi się wyłączyć, jestem teraz na testowej wersji Ubuntu. Przy instalacji wyskakują błędy :

Error!!

Input/ output error during write on /dev /sda i trzy opcje do wyboru - Retry Ignore i Cancel

A jak klikałem ignore przeszło dalej do tworzenia partycji ex4 czy jakoś i wyskakuje komunikać z błędem o powstaniu jej, następnie jakby wszystko się ścina i jak wyłączam panelem bocznym instalator wyskakuje, że instalacja się zakończyła i są dwie opcje - urzywaj werscji testowej dalej, albo uruchom komputer ponownie, czekałem 15 min i ,pomogłem’’ wyłączyć się laptopowi i po uruchomieniu nadal było, że nie znalazło systemu.

Mam włączoną opcję z rozruchem płyt, i dysk IDE, bo na ADHS ( jakoś tak) nie działa, znaczy się zacina na początkowych opcjach instalacji, nadal jestem na IDE.

Może ktoś pomóc?

Z góry dzięki

Cześć

Piszesz dość chaotycznie i tak naprawdę trudno zrozumieć o co ci chodzi. Jeżeli masz problem z instalacją Ubutnu to przeczytaj: Ubuntu - Instalacja systemu

i obejrzyj demontrację pt. Linux: Instalacja systemu

Płyta dobrze się wypaliła, nie porysowana, sprawdziłeś sumy kontrolne???

Jak podzielony masz dysk?, ile masz utworzonych partycji ?

Ubuntu wymaga własnej partycji/dysku, lecz na dysku można mieć tylko 4 partycje podstawowe, zapisane w tablicy partycji MBR.

Płytę wypalałem u siostry Active Iso Burn i jak program się uruchamia to chyba dobrze się wypaliła.

@rgabrysiak

Ta instrukcja przedostatnia ilustracja jak to jest to w czasie tego te błędy.

Dodane 22.01.2013 (Wt) 17:39

@reos

Były 3 partycje, ale po pierwszej instalacji usunęło mi je i teraz jest jedna, jak ją dzieliłem na jedną 8 gb na ,/’’, drugą 8gb ,/home’’ i reszty nic, albo jak pierszą opcją teraz robię co robi formata, nadal wyskoczył błąd, że nie można utworzyć partycji… choć żadnej nie robię bo to przeskakuje jakoś

Cześć

Przed nagraniem pobranego obrazu zawsze warto sprawdzić sumy kontrolne aby upewnić się że plik pobrał się prawidłowo.

Windows 7 masz nadal na dysku? Jeżeli tak to czy w oknie instalatora Ubuntu próbowałes wybrać opcję instalacji obok systemu Windows?

To trochę dłuższa historia…

Skrócona wersja:

-wyłączył mi się laptop

-czarny ekran po włączeniu po logo acer

-próbowanie odzyskać system Windows Recovery Disc, to mi usunęło jakby tą partycję recovery bo po ,naprawie’’ nic nie dało, tylko padł system cały i po włączeniu laptopa wtedy było aby wlączyć od nowa komputer, bo systemu nie znalazło

-próba alt + F10, to nic nie dało, bo na IDE pisało, że brak systemu czy błąd jakiś nie pamiętam, na ADHS (tym początkowym) alt + f10 zawieszał się na starcie.

-następnie próbuję instalować Ubuntu 12.10, na początku na tej dolnej opcji zrobiłem kilka partycji, a wtedy już były 3 - jedna 13 gb (pewnie recovery) jakaś 100mb i normalna, po pierwszej próbie instalacji musiałem zrobić nową tablice partycyjną i te wszystkie mi się unęły. (zacieła mi się instalacja - i wyłączyłem laptop klawiszem do włączenia)

-po tym chciałem instalować robiąc 2-3 partycję, na początku ,/’’ 8 gb, potem /home 8 gb, i resztę nic i po tym zaczęły mi się włączać błędy.

Cześć

Rozumiem że na dysku nie masz już żadnych ważnych danych? Jeżeli tak to wymaż całkowicie dysk zgodnie z informacjami z poniższego tematu:

wymazanie-dysku-twardego-programem-activ-killdisk-t443881.html

i ponów instalację systemu Ubuntu.

Warto również byłoby pobrać jeszcze raz obraz systemu Ubntu, sprawdzić sumy kontrolne pobranego obrazu i jescze raz nagrać na płytę. Chyba że instalacja ruszy z dotychczasowego nośnika.

Właśnie nie wiem, bo będę później próbować do supportu pisać o klucz, bo spod laptopem się starł -.-, i myślałem zainstalować jakoś bez usuwania Recovery, ale nie wiem czy nie za późno ; d

Cześć

Wyżej piszesz że partycję Recovery niby usunęło. Wklej na forum zdjęcie przedstawiające układ twoich partycji.

Skąd ten układ dać? Teraz jestem na tym laptopie na testowej wersji Ubuntu i próbuję kolejny raz zainstalować.

Dodane 22.01.2013 (Wt) 19:03

błąd po instalacji :

Tworzenie przestrzeni wymiany na partycji #5 urządzenia SCSI1 (0,0,0) (sda) nie powiodło się

Z opcją o formatowaniu

Szkoda że zacząłeś od instalacj, a nie uruchomienia opcji Live CD, żeby odzyskać dane. Polecam z własengo amatorskiego doświadczenia Linux Mint - jest o wiele bliższy w obsłudze windowsowi a i (moim zdaniem) lżejszy od Ubuntu.

Cześć

W Ubuntu powinien być program Gparted, wklej zdjęcie przedstawiające układ partycji.

Teraz jak mam dać, jak nawet to się nie chce zainstalować… Wyskakuję błąd z powstawaniem partycji o rozszerzeniu ex4, jak zmieniam na ex3 to też… Więc jak to zainstalować? Wybierałem opcję z formatem i z dzieleniem partycji i nic… A Fedora 18 dla mnie jeszcze gorsza jest, tam nawet instalacji nie ma ( albo ja nie widzę…)

Teraz nawet tego programu nie mam, bo jestem na testowej wersji. U siostry jedynie bym mógł cos pograć.

Cześć

Jeżeli jeszcze tego nie robiłeś może:

Jak sprawdzić ,sumy kontrolne’’? Pobrałem z dobreprogramy.pl, nagrałem Active Iso Burn (jakaś taka kolejność

) może jedynie spróbuje tym programem co usuwa wszystko i jeszcze raz nagram Ubuntu.

Cześć

Sumy kontrolne Ubuntu 12.10:

https://help.ubuntu.com/community/UbuntuHashes

Wystarczy je porównać z pobranym obrazem i gotowe (jak to zrobić - poszukaj w Google :wink: ).

Sprawdziłem pliki innym programem i wyświetliło je prawidłowo.

Jak miałem windowsa7 64 bit, 4gb ram, 500 na dysku, to wersja 64 bitowa będzie działać? Czy pobrać 32, albo jest jakiś inny linux podobny, polski?

Cześć

Moim zdaniem jeżeli chodzi o Ubuntu to lepiej pobierz wersję 32 bitową.

Pobrałem 32 bit, i nadal nic, zmieniałem też dyski w biosie spowrotem na ADSH (czy jakoś) z IDE, wyłączyłem partycję recovery, bo i tak formatowanie w ubuntu pewnie ją usuneła,

Pierwszy error:

Imput/output error during read on /dev/sda.

I trzy możliwości - retry, ignore i cancel - retry z 10 razy ponad klikałem i nic…

Drugi : Utworzenie systemu plików nie powiodło się,

Utworzenie systemu plików ext4 na partycji #1 urządzenia SCII (0,0,0) nie powiodła się.

Czy jest ktoś w stanie pomóc? W razie czego mam pendriva, choć wątpie czy botowanie jego by pomogło, ale nie wiem.