Problem z instalacją Ubuntu 12.10

(damiaan123) #1

Witam,

mam problem z instalacją Ubuntu 12.10. Padł mi Windows7 i chce zainstalować jakiegoś linuxa mam Ubuntu 12.10 i Fegodo czy jakoś podobnie. Przy instalacji urzywałem kilka wersji na rozdzielenie partycji, aby nie stracić danych z win7, ale wiedziałem, że to nie ma sensu. Za pierwszym razem i za kilkoma innymi ściała mi się instalacja i musiałem pomóc laptopowi się wyłączyć, jestem teraz na testowej wersji Ubuntu. Przy instalacji wyskakują błędy :

Error!!

Input/ output error during write on /dev /sda i trzy opcje do wyboru - Retry Ignore i Cancel

A jak klikałem ignore przeszło dalej do tworzenia partycji ex4 czy jakoś i wyskakuje komunikać z błędem o powstaniu jej, następnie jakby wszystko się ścina i jak wyłączam panelem bocznym instalator wyskakuje, że instalacja się zakończyła i są dwie opcje - urzywaj werscji testowej dalej, albo uruchom komputer ponownie, czekałem 15 min i ,,pomogłem'' wyłączyć się laptopowi i po uruchomieniu nadal było, że nie znalazło systemu.

Mam włączoną opcję z rozruchem płyt, i dysk IDE, bo na ADHS ( jakoś tak) nie działa, znaczy się zacina na początkowych opcjach instalacji, nadal jestem na IDE.

Może ktoś pomóc?

Z góry dzięki

(rgabrysiak) #2

Cześć

Piszesz dość chaotycznie i tak naprawdę trudno zrozumieć o co ci chodzi. Jeżeli masz problem z instalacją Ubutnu to przeczytaj: Ubuntu - Instalacja systemu

i obejrzyj demontrację pt. Linux: Instalacja systemu

(Burdziupl) #3

Płyta dobrze się wypaliła, nie porysowana, sprawdziłeś sumy kontrolne???

(reos) #4

Jak podzielony masz dysk?, ile masz utworzonych partycji ?

Ubuntu wymaga własnej partycji/dysku, lecz na dysku można mieć tylko 4 partycje podstawowe, zapisane w tablicy partycji MBR.

(damiaan123) #5

Płytę wypalałem u siostry Active Iso Burn i jak program się uruchamia to chyba dobrze się wypaliła.

@rgabrysiak

Ta instrukcja przedostatnia ilustracja jak to jest to w czasie tego te błędy.

-- Dodane 22.01.2013 (Wt) 17:39 --

@reos

Były 3 partycje, ale po pierwszej instalacji usunęło mi je i teraz jest jedna, jak ją dzieliłem na jedną 8 gb na ,,/'', drugą 8gb ,,/home'' i reszty nic, albo jak pierszą opcją teraz robię co robi formata, nadal wyskoczył błąd, że nie można utworzyć partycji... choć żadnej nie robię bo to przeskakuje jakoś

(rgabrysiak) #6

Cześć

Przed nagraniem pobranego obrazu zawsze warto sprawdzić sumy kontrolne aby upewnić się że plik pobrał się prawidłowo.

Windows 7 masz nadal na dysku? Jeżeli tak to czy w oknie instalatora Ubuntu próbowałes wybrać opcję instalacji obok systemu Windows?

(damiaan123) #7

To trochę dłuższa historia...

Skrócona wersja:

-wyłączył mi się laptop

-czarny ekran po włączeniu po logo acer

-próbowanie odzyskać system Windows Recovery Disc, to mi usunęło jakby tą partycję recovery bo po ,,naprawie'' nic nie dało, tylko padł system cały i po włączeniu laptopa wtedy było aby wlączyć od nowa komputer, bo systemu nie znalazło

-próba alt + F10, to nic nie dało, bo na IDE pisało, że brak systemu czy błąd jakiś nie pamiętam, na ADHS (tym początkowym) alt + f10 zawieszał się na starcie.

-następnie próbuję instalować Ubuntu 12.10, na początku na tej dolnej opcji zrobiłem kilka partycji, a wtedy już były 3 - jedna 13 gb (pewnie recovery) jakaś 100mb i normalna, po pierwszej próbie instalacji musiałem zrobić nową tablice partycyjną i te wszystkie mi się unęły. (zacieła mi się instalacja - i wyłączyłem laptop klawiszem do włączenia)

-po tym chciałem instalować robiąc 2-3 partycję, na początku ,,/'' 8 gb, potem /home 8 gb, i resztę nic i po tym zaczęły mi się włączać błędy.

(rgabrysiak) #8

Cześć

Rozumiem że na dysku nie masz już żadnych ważnych danych? Jeżeli tak to wymaż całkowicie dysk zgodnie z informacjami z poniższego tematu:

wymazanie-dysku-twardego-programem-activ-killdisk-t443881.html

i ponów instalację systemu Ubuntu.

Warto również byłoby pobrać jeszcze raz obraz systemu Ubntu, sprawdzić sumy kontrolne pobranego obrazu i jescze raz nagrać na płytę. Chyba że instalacja ruszy z dotychczasowego nośnika.

(damiaan123) #9

Właśnie nie wiem, bo będę później próbować do supportu pisać o klucz, bo spod laptopem się starł -.-, i myślałem zainstalować jakoś bez usuwania Recovery, ale nie wiem czy nie za późno ; d

(rgabrysiak) #10

Cześć

Wyżej piszesz że partycję Recovery niby usunęło. Wklej na forum zdjęcie przedstawiające układ twoich partycji.

(damiaan123) #11

Skąd ten układ dać? Teraz jestem na tym laptopie na testowej wersji Ubuntu i próbuję kolejny raz zainstalować.

-- Dodane 22.01.2013 (Wt) 19:03 --

błąd po instalacji :

Tworzenie przestrzeni wymiany na partycji #5 urządzenia SCSI1 (0,0,0) (sda) nie powiodło się

Z opcją o formatowaniu

(Kunktator) #12

Szkoda że zacząłeś od instalacj, a nie uruchomienia opcji Live CD, żeby odzyskać dane. Polecam z własengo amatorskiego doświadczenia Linux Mint - jest o wiele bliższy w obsłudze windowsowi a i (moim zdaniem) lżejszy od Ubuntu.

(rgabrysiak) #13

Cześć

W Ubuntu powinien być program Gparted, wklej zdjęcie przedstawiające układ partycji.

(damiaan123) #14

Teraz jak mam dać, jak nawet to się nie chce zainstalować... Wyskakuję błąd z powstawaniem partycji o rozszerzeniu ex4, jak zmieniam na ex3 to też... Więc jak to zainstalować? Wybierałem opcję z formatem i z dzieleniem partycji i nic... A Fedora 18 dla mnie jeszcze gorsza jest, tam nawet instalacji nie ma ( albo ja nie widzę...)

Teraz nawet tego programu nie mam, bo jestem na testowej wersji. U siostry jedynie bym mógł cos pograć.

(rgabrysiak) #15

Cześć

Jeżeli jeszcze tego nie robiłeś może:

(damiaan123) #16

Jak sprawdzić ,,sumy kontrolne''? Pobrałem z dobreprogramy.pl, nagrałem Active Iso Burn (jakaś taka kolejność

) może jedynie spróbuje tym programem co usuwa wszystko i jeszcze raz nagram Ubuntu.

(rgabrysiak) #17

Cześć

Sumy kontrolne Ubuntu 12.10:

https://help.ubuntu.com/community/UbuntuHashes

Wystarczy je porównać z pobranym obrazem i gotowe (jak to zrobić - poszukaj w Google :wink: ).

(damiaan123) #18

Sprawdziłem pliki innym programem i wyświetliło je prawidłowo.

Jak miałem windowsa7 64 bit, 4gb ram, 500 na dysku, to wersja 64 bitowa będzie działać? Czy pobrać 32, albo jest jakiś inny linux podobny, polski?

(rgabrysiak) #19

Cześć

Moim zdaniem jeżeli chodzi o Ubuntu to lepiej pobierz wersję 32 bitową.

(damiaan123) #20

Pobrałem 32 bit, i nadal nic, zmieniałem też dyski w biosie spowrotem na ADSH (czy jakoś) z IDE, wyłączyłem partycję recovery, bo i tak formatowanie w ubuntu pewnie ją usuneła,

Pierwszy error:

Imput/output error during read on /dev/sda.

I trzy możliwości - retry, ignore i cancel - retry z 10 razy ponad klikałem i nic...

Drugi : Utworzenie systemu plików nie powiodło się,

Utworzenie systemu plików ext4 na partycji #1 urządzenia SCII (0,0,0) nie powiodła się.

Czy jest ktoś w stanie pomóc? W razie czego mam pendriva, choć wątpie czy botowanie jego by pomogło, ale nie wiem.