Problem z instalacją Ubuntu 14.04 obok Windowsa 8.1

Próbuję zainstalować Linuxa jak w temacie.

Uruchom livecd w trybie “Wypróbuj Ubuntu”, potem uruchom terminal:

  • podnieś uprawnienia:

    sudo su -

i podaj wynik poleceń:

fdisk -l

parted -l

Po fdisk i parted jest małą litera L jak Licheń.

To znaczy sytuacja wygląda tak: udało się przed chwilą zainstalować Ubuntu na tych 20 GB (odłączyłem net, czyli bez ściągania uaktualnień).

Oba systemy, Windows i Ubuntu, są do wyboru i działają z tym, że system Ubuntu z tych 20 GB zajął ok. 3,6 GB (osobna mała partycja) reszta, czyli ok 16 GB, pozostaje pusta (swap?) i teraz jest za mało miejsca na instalacje dodatkowych pakietów (pozostało ok 130 MB). System plików to oczywiście ext4. Te 16 GB brak info spod Windowsa, program Aiomei Partition Manager pokazuje tu system plików jako “inny”.

Pokaż zrzut ekranu z programu GParted i wynik komendy - w uruchomionym Ubuntu:

df -BM

Postanowiłem na razie trochę inaczej załatwić sprawę. To jednak za mało miejsca na testowanie systemu. Usunąłem partycje i system. Mam zamiar niedługo przeinstalować cały system więc zamiast Windows po prostu zainstaluję Ubuntu. W każdym bądź razie ta instalka to ciekawe doświadczenie. Widać, że w opcji “obok Windows” trzeba brać pod uwagę ile ma się ramu i dać stosownie większą partycję. Na razie dziękuję za pomoc, na pewno jeszcze nie raz zawitam tu z pytaniami. Pozdrawiam.