Problem z instalacją ubuntu 16.04 brak partycji

Witam mam problem z instalacją ubuntu 16.04 obok windowsa 10 przy pierwszej próbie instalacji miałem opcję instalacji obok win 10 i wykrywało mi normalnie dyski gdy restartowałem system do win 10 żeby skopiować dane w następnej próbie ubuntu  pokazało mi tylko taką opcję
ubuntu0.jpg
a gdy chciałem ręcznie podzielić partycję takie coś wyskoczyło 
ubuntu1.jpg

Podczas instalacji należało wybrać opcję Użycie innego rozwiązania i ręcznie przydzielić wolne miejsce na partycję Ubuntu.

Na youtube masz mnóstwo filmików jak zainstalować Ubuntu obok Windowsa

Tak w ogóle, to Windows się ładuje?, czy przez przypadek sformatowałeś partycję z windowsem?.

windows działa normalnie nic nie formatowałem :slight_smile:

użyj opcji “Użycie innego rozwiązania”  będziesz miał wyszczególnione wszystkie partycje.

Podczas startu kompa masz gruba z opcją wyboru systemu?, bo jeśli tak to w czym problem.

problem polega na tym że ubuntu i gparted nie wykrywa partycji na dysku :confused:

Musisz użyć innych narzędzi prawdopodobnie masz w Win 10 nowy system plików ReFS,nie NTFS i Ubuntu tego nie wykrywa.Albo Grub/GParted tego nie wykrywa.Sprawdż pod Windows dysk na błędy.Może partycja jest żle odmontowana.

Głupoty wypisujesz. Po pierwsze, to ReFS jest już od czasów Windowsa 8.1 bodajże, a po drugie, to Win10 nadal korzysta z NTFS, jak chcesz użyć ReFS, to musisz go sobie ręcznie włączyć i sformatować jakąś partycje w nim. Sama dziesiątka nie potrafi się zbootować z partycji ReFS, partycja systemowa musi być NTFS. A po trzecie, to nawet gdyby partycje były sformatowane w ReFS(co jest niemożliwe, bo jak pisałem, 10 nie potrafi startować z partycji ReFS) to byłyby widoczne, po prostu system plików byłby nie znany. System plików nie ma nic do widoczności partycji.

Krótkie i proste pytanie: Masz UEFI na tym komputerze? Jak tak, to sprawdź w jakim trybie(BIOS aka Legacy czy UEFI) bootujesz Ubuntu - jak Windows jest zainstalowany w trybie UEFI, a Ubuntu wystartujesz w trybie BIOS, to może mieć problemy, typu niewykrywanie partycji.