Problem z instalacją ubuntu

Witam. Na dość leciwym już komputerze postanowiłem zainstalować ubuntu 15.10, bo pomyślałem że już i tak nie ma sensu korzystania z windows xp. Uruchamiam bios ustawiam bootowanie na USB-HDD i instalacja z pendrive nie rusza. Mam 11 opcji do wyboru:

FIRST BOOT DEVICE:

  • DISABLED

  • FLOOPY

  • LS120

  • HARD DISK

  • CDROM

  • ZIP

  • USB-FDD

  • USB-ZIP

  • USB-CDROM

  • USB-HDD

  • LAN

Co ustawić żeby instalacja ruszyła? Moja płyta główna to GIGABYTE GA-P43-ES3G

Tak się prezentują ustawienia:   

 

Ubuntu 15.10 zamuli jeszcze bardziej niż ten XP…

Spróbuj USB-CDROM

Nadal nic windows xp ciągle się uruchamia z dysku. 

To po kolei pozostałe USB

A pendrive dobrze przygotowany? Sprawdź na innym komputerze czy z niego bootuje.

Są jeszcze ustawienia 

Hard Disc Boot Priority:

 

  1. Cho M.        : Samsung HD154UI

  2. USB-HDDO  : SanDisk

  3. Bootable Add-in Cards 

 

Kiedy ustawię swój pendrive na pierwszym miejscu a dysk na drugim tak jak na tym zdjęciu: 

To na ekranie pojawia się instalacja ubuntu: 

 

Tylko że wtedy nie mogę sterować klawiaturą i instalacja znika i restartuje się komputer i tak w kółko. Już sam nie wiem co mam robić. 

 

To jest stary komputer, leciwa płyta główna ?

Jest różne/kilka rev…

Podaj specyfikację - pamięć, procesor, karta graficzna…

Posiadam starszą (przeszło 8 lat), dołożyłem pamięć oraz kartę graficzną (niepotrzebne).

Komputer ma już prawie 7 lat wiec dla mnie jest już dość stary. Teraz są o wiele nowsze płyty główne.  

Podłacz starą klawiaturę na PS2 i ruszy dalej 

Nie mam już takiej klawiatury :stuck_out_tongue: zresztą nawet już takich nie produkują bo chyba wszystkie klawiatury robią teraz na usb 

I co z tego wynika ?

Bo na razie nie chce kupować windowsa? to co mam zainstalować pirata? Dotychczas z komputera korzystałem ja, ale od kilku dni mam dużo lepszy komputer to z tego starego będzie korzystać moja młodsza siostra i tak dla niej jest to bez różnicy jaki jest system bo ona gra tylko w gry przeglądarkowe. A temu komputerowi i tak się przyda porządny format bo już nieźle zamulał. Mógł bym windows  xp przeinstalować, ale już go raczej nie aktywuje bo podobno Microsoft wyłączył serwery aktywacyjne. 

W dobie internetu można spróbować nabyć takową za niewielkie pieniądze na znanym portalu aukcyjnym/ogłoszeniowym :wink: Jeśli nie chcesz kupować, to może spróbuj pożyczyć od kogoś znajomego; może ktoś ma takową :slight_smile:

W ustawieniach Biosu możesz też poszukać ustawień USB, a w nich opcji “USB Legacy Support”  lub podobno brzmiącej, zaznaczyć na “Enabled” lub “Auto” zapisać ustawienia biosu i wtedy spróbować instalować Ubuntu z klawiaturą USB.

I jeszcze tak mi się teraz na koniec przypomniało, a nie chcę usuwać już tego co do tej pory “naskrobałem” - czy przypadkiem z klawiaturą USB nie powinien mieć problemu już podczas poruszania się po Biosie, a nie dopiero podczas instalacji Ubuntu? :expressionless: Bo widzę, że pendrive w biosie może ustawić, więc poruszać się może tą klawiaturą, problem pojawia się przy instalacji linuxa…

Tak po bosie mogę się normalnie poruszać i klawiatura działa prawidłowo. W biosie już ustawiłem że można się poruszać strzałkami ale nie mogę naciskać enter, więc nadal nie rusza instalacja. Pojawia się ekran ubuntu i komputer się restartuje. A tak w ogóle przy stracie Windows też enter nie działa. Pamiętam kiedyś jak miałem klawiaturę PS2 to wszystko działało, a nie chcę kupować klawiatury tylko po to aby zainstalować system i później odłożyć ją na bok.  Od znajomych też nie pożyczę bo również takiej klawiatury nie mają.   

hahah ze mnie to jednak jest debil :smiley: znalazłem rozwiązanie problemu :stuck_out_tongue: chciałem instalować linuxa z pendrive z usb 3.0 a zapomniałem że moja płyta główna rozpoznaje tylko usb 2.0. Zmiana na pendriva z usb 2.0 załatwiła problem.