Problem z instalacją VirtualBox w systemie Linux Tails 1.6

(Miodek0075) #1

Szanowni Państwo, 

(GamerPL) #2
apt-get install -f

Dodatkowo zainstaluj nagłówki jądra:

apt-get install linux-headers

(Miodek0075) #3

po wpisaniu w root terminal "apt-get install -f odpowiedź terminala:

(GamerPL) #4

Coś tu kręcisz że pierwsza komenda nie zadziałała a druga tak 

https://tails.boum.org/doc/advanced_topics/additional_software/index.en.html

Czy ta komenda ci działa?

apt-get update

Jeśli nie to pokaż screen

(Miodek0075) #5

Uruchamiam root terminal wpisuję “apt-get update”. Terminal zwraca mi coś takiego:

(Juche) #6

Ty lepiej podłącz tego Tailsa do internetu i zainstaluj po ludzku VB z repozytoriów… Z Linuksa można korzystać offline, ale do instalacji czegokolwiek przydaje się mieć stałe łącze i skonfigurowane repozytoria. Działa to trochę inaczej, niż pod Windowsem, gdzie pobierasz EXE z netu i zapisujesz sobie gdzie chcesz… Instalacja paczek z repozytoriów jest po prostu łatwiejsza i bardziej bezproblemowa.

(GamerPL) #7

Już widzę pierwszy problem! Łączę przewodowe masz? Jeśli tak, wydaj komende

dhclient eth0

ifconfig eth0

(Amaterasu) #8

To znaczy, że komenda działa, lecz nie ma internetu (o ile się nie mylę). Musisz uzyskać dostęp do internetu, a następnie zainstalować pakiet za pomocą komendy:

sudo apt-get install virtualbox

Do tego masz jeszcze to:

sudo apt-get install linux-headers

Z internetem łączysz się przez Wi-Fi czy może kabel LAN? Druga opcja powinna być wygodniejsza i nie sprawiać kłopotów. Jeżeli za pomocą Wi-Fi to sprawdź komendę (jeżeli w ogóle pakiet jest zainstalowany, wszystko się okaże):

sudo wifi-menu

Jeżeli wszystko pójdzie dobrze, wyświetli Ci się lista dostępnych sieci. Wybierasz swoją (bądź sąsiada, hehe :P) i wbijasz hasło.

Z tego, co wiem, GNOME ma domyślnie network-manager-applet. Mógłbyś podać model karty sieciowej? Z góry dziękuję :].

Pozdrawiam, Amaterasu.

(Juche) #9

W pierwszym poście napisał, że nie ma internetu pod tym Linuksem :stuck_out_tongue:

(Miodek0075) #10

Właśnie ja wspominałem w pierwszym poście “PS. Komputera z Tailsem nie mogę podłączyć do internetu.”

(nintyfan) #11
  1. Uruchom Tails na maszynie wirtualnej na komputerze z dostępem do internetu.

2. Zainstaluj Synaptic

3. Zainstaluj tam VirtualBox przez Synaptic

4. Skopiuj zawartość katalogu cache apt-get-a

Wg. mnie to powinno pomóc. Nie pamiętam, gdzie znajduje się cache apt-get, ale prawdopodobnie w /var/cache/apt

(Miodek0075) #12

@nintyfan

(Jusko) #13

Nie uruchomił się, ponieważ prawdopodobnie nie wszystkie zależności się zainstalowały. Możesz sprawdzić błędy, uruchamiając VBoksa z poziomu konsoli.

Najlepsze rozwiązanie z Synapticiem na Tailsie, gdzie jest internet. Wtedy program pobierze wszystkie niezbędne zależności, które potem w łatwy sposób zainstalujesz.

Synaptic jest ekstremalnie prosty w użyciu. Wyszukujesz program do instalacji (wpisanie nazwy w polu szukania), zaznaczasz go, instalujesz. Potem z katalogu apta kopiujesz paczki, które Synaptic ściągał do instalacji, instalujesz na swoim Tailsie. Wątpię, aby ktoś przygotował tutorial do tak prostej czynności, także dasz radę :slight_smile:

Wszystko jest tutaj proste, po prostu trochę komplikujesz sobie sprawę :wink: Identycznie wygląda instalacja na Windows - różnica tylko taka, że wszystkie zależności są zbite w jeden plik exe, a na Linuksie rozbite na małe, poszczególne paczki (to ma sens, ale jest ciężej na maszynach bez internetu).

(Miodek0075) #14

“…uruchamiając Vboksa z poziomu konsoli.” Jak to się robi?

(Jusko) #15

Dlatego będziesz musiał się nauczyć, choćby podstaw poruszania się. Inaczej nie uciągniesz daleko - jak na każdym systemie. Przekleję instrukcję, bo faktycznie mówi wszystko, co trzeba zrobić.

(Miodek0075) #16

Na chwilę obecną żadna odpowiedź nie jest mi pomocna. 

(nintyfan) #17

Uruchom jakiś emulator terminala, np. konsole lub gnome-terminal, a następnie wprowadź

Możliwe, że będziesz potrzebować zainstalować linux-headers, a następnie wydać polecenie /etc/init.d/vboxdrv install lub /etc/init.d/vboxdrv setup. Jest to konieczne tylko wtedy, gdy ściągnąłeś VirtualBoksa przez stronę. Jeżeli ściągnąłeś przez Synaptic, to nie musisz wpisywać żadnego z tych poleceń.

(adamserce) #18

Przede wszystkim, jak Ci się udało zainstalować Tails na pendrive, skoro jest on tylko w wersji Live CD.

post o Tails

Swoją drogą ciekawa wolta. Talis na VirtualBox w Windows --> Talis na pendrive z VirtualBox z zainstalowanym Windowsem. Trudno ogarnąć.

(Jusko) #19

Ale podaliśmy odpowiedzi, tyle, że sam komplikujesz sprawę. Rozumiem, że nie orientujesz się w systemie - to normalne, nikt na starcie nie jest geekiem. Jednak nie ruszając też samemu głową - zginiesz w Linuksie :frowning: Po prostu wątpię, aby ktoś przygotował specjalnie tutorial, jak zainstalować aplikację przez Synaptica (bo wygląda to prawie tak, jak szukanie czegoś w Google - wpisujesz w aplikacji nazwę programu, wyszukujesz, klikasz na nią po czym przycisk instalacji).

EDIT: Tails bazuje na Debianie, tak? Zatem skoro nie chcesz wersji prostej, możesz zanalizować sobie komunikat błędów instalacji, a potem dociągnąć na pendriva brakujące paczki ze strony: https://www.debian.org/distrib/packages

Odpalając jednak instalkę na komputerze z internetem, system sam zadbałby o zależności, a Ty wyłącznie skopiowałbyś sobie na pendriva odpowiednie pliki i zainstalował na bazowym PC. Możesz jednak dziergać ręcznie i wyszukiwać brakujące paczki na powyższej stronie. Nie liczyłbym na to, że ktoś pobierze specjalnie sobie Tailsa, zainstaluje VB, a potem spakuje dla Ciebie specjalnie zależności i umieści tutaj jako załącznik. Chyba, że naprawdę się poddasz, to mogę się poświęcić.

(nintyfan) #20

Zapomniałem dodać, że na systemie LiveCD możesz mieć wyłączone repozytoria(tak było kiedyś, nie wiem, jak obecnie). W tym celu pousuwaj przeszkadzające znaki # z początku plików /etc/apt/source.list i zawartych w /etc/apt/source.d(ścieżki mogą się różnić - dawno z Ubuntu nie korzystałem).