Problem z Instalacją Widowsa Xp na laptopie i Stacjonarnym

(Iceman2807) #1

Na laptopie chodzi o to że po instalacji wstępnej i po pierwszym automatycznym zrestartowaniu komputera wyskakuje komunikat " Dowolny klawisz spowoduje rozruch z dysku cd… błąd ładowania systemu operacyjnego_ jest to laptop marki Asus X50V series, a jeśli chodzi o stacjonarny to tam z kolei przy instalacji windowsa XP wyskakuje blue screen a pod instalacji windowsa 7 nic się nie dzieje ale po instalacji 7 wyskakuje non-stop, tak że niemożna go używać. a ja bardzo chce mieć Xp na obu proszę o pomoc. :frowning:

tu macie film o tym co pokazuje się na ekranie stacjonarnego w trakcie instalacji

(Merliner) #2

Windows XP instalowałem z 70 razy, do dzieła.

Najpierw stacjonarny, konfiguracja sprzętowa

Rób po kolei

• otwórz komputer, sprawdź czy wszystkie kable są solidnie osadzone, w szczególności prądowe, natomiast dysk twardy na którym ma być zainstalowany windows xp musi być zworkami ustawiony jako primary, a jeśli masz 2 dyski - podłącz na razie tylko ten jeden na którym masz zainstalować system. Jeden kabel do jednego dysku. Napisz jakim kablem łączysz dysk - bo są 40 zyłowe i 80 zyłowe. Zalecame 80 zyłowe.

• odpal komputer, wejdź w bios, zresetuj ustawienia na domyślne. napisz jaka jest wersja twojego biosu, być może konieczne będzie aktualizacja.

• w biosie sprawdź czy wykrywa ci dysk tak jak powinien, starsze biosy mają na przykład problem z wykryciem dysku ponad 128gigabajtowego. Musi być pokazana rzeczywista wielkość dysku.

• w biosie sprawdź ilość ramu jaką wykrywa, czy się pokrywa z rzeczywistością?

• czy płyta instalacyjna nie jest porysowana? jeśli tak, popsiukaj dezodorantem i przetrzyj delikatnie szmatką.

• napęd cd-rom powinien być podłączony jednym kablem tzn. zeby nie było drugiego napędu na tym samym kablu.

• w rzadkich przypadkach ustawia się BIOS na ignorowanie wszelkich błędów. Spróbuj teraz zainstalować windows xp, jeśli znowu pokaze błąd, spróbujemy ustawić ignorowanie błędów.

Laptop

• zresetuj bios do ustawień domyślnych

• w biosie sprawdź czy zgadza się wielkość dysku i wielkość ram

• płyta lepiej zeby nie była porysowana, jeśli tak jest , popsiukaj dezodorantem i przetrzyj delikatnie szmatką.

• spróbuj uruchomić instalator i zainstalować system

(Pablo_Wawa) #3

Zajmijmy się wpierw laptopem. Jak podzielony jest tam dysk? Ma jakieś partycje (poza tą dla systemu Windows XP)? Czy masz tam jakieś dane, czy można wszystko usunąć? Jeśli można, postaraj się skasować wszystkie (!) partycje, a potem ponownie zacznij instalację z płytki.

EDIT: kolejność dowolna, napisałem post niezależnie od kolegi powyżej.

P.S. Nie chcę się chwalić, ale ja Windows XP instalowałem z 700 razy (albo więcej). :slight_smile:

(Iceman2807) #4

Wielki dzięki Pablo_Wawa za pomoc z laptopem, to co zrobiłem to, sformatowałem dysk i usunąłem partycje, na dysku zostały jedna partycja 111gb i jedna na 1mb nie usuwałem tej małej, uznałem że to morze być sektor startowy… , (dysk został sformatowany pod linuxsem) po ponownym włożeniu płytki z windowsem XP system zainstalował się jak marzenie. wielki dzięki. A co do stacjonarnego to będzie trudniej i dziękuje merliner za pomoc również teraz idę spać ale jutro zrobię dokładnie krok po kroku jak tam napisałeś i zobaczymy o co biega, ale powiem szczerze że ja w te klocki to początkujący jestem więc będzie trudno ale zobaczymy jak to wyjdzie a w stacjonarce są dwa dyski jeden na 1 Tb i jeden na 180gb ten większy jest przeznaczony w całości na system gry itp itd. na tym mniejszym mam dokumenty zdjęcia i rzeczy których nie chcę się pozbywać, tan mały służy jako pewna zona bezpieczeństwa w razie awarii lub wirusów albo innych pierdoł, komputer posiada nagrywarkę dvd i bluray karte gforca 4gb ram a resztę muszę sprawdzić, dobranoc i do jutra. :slight_smile:

(Werniks) #5

Najprawdopodobniej twój dysk 180 GB to dysk ATA (szeroka taśma) a dysk 1TB to dysk SATA (wąski kabelek o szer. ok. 1 cm z małymi wtyczkami). Problem przy instalacji XP bierze się stąd, że kiedy masz dołączone do płyty głównej dyski ATA i SATA jednocześnie (podczas instalacji) to instalator XP ZAWSZE będzie chciał instalować system na dysku ATA (którego ty nie chcesz formatować). Po prostu odłącz od płyty głównej dysk ATA (180 GB) a wtedy instalator już nie będzie “wybredny” i przeprowadzi instalację na SATA.

(Merliner) #6

Taa, a jak instalator windows xp rozpozna dysk sata kiedy nie ma wbudowanych sterowników sata?

(Iceman2807) #7

niestety po zastosowaniu twojego postu nic się na stacjonarce nie polepszyło a na dokładkę, komp nie chce się włączyć w tym sensie że nie pokazuje obrazu ani nic tylko wszystko się kręci i pracuje a obrazu niema, w komputerze jest obecnie drugi dysk odłączony i blu rey działa tylko 1TB i DVD :-/ i co na to powiesz proszę o pomoc bo już mnie ten komp ■■■■■… :slight_smile:

(Merliner) #8

ale czyjego postu bolek956?

Czy zrobiłeś to co ci wcześniej napisałem, na początku?

(Werniks) #9

Do merliner : A nie wystarczy do tego obsługa SATA zaimplementowana w chipsecie??? Nooo chyba, że to muzealny sprzęt, bo moja dawna Asus A8NE z nForce4Ultra i Athlonem 3000+ to już sobie radziła z instalacją XP na SATA bez dodatkowych dyskietek ze sterami…

Do bolek956 : Napisz coś więcej o sprzęcie - jaka płyta gł, procesor, zasilacz, ram i k. graficzna…

Jeśli “nie ma obrazu” to sprawdź najpierw, czy karta graficzna jest prawidłowo osadzona w slocie oraz czy jest do niej dołączona wtyczka dodatkowego zasilania (jeśli takiego wymaga).

(Iceman2807) #10

Do merliner: Zrobiłem tak jak napisałeś na początku jutro jak wrócę z roboty to wam napiszę wszystkie informacje na temat sprzętu i.t.p

Dodane 04.12.2012 (Wt) 22:54

i do Werniks: jutro też zrobię jak radzisz i opisze jak poszło :slight_smile:

(Werniks) #11

Ponieważ dawniej(7-8 lat temu) instalowałem na oddzielnych dyskach XP (na SATA) i Linuksa (na ATA - bo wtedy nie wszystkie Linuksy dawały się instalować na SATA), więc z opisaną wcześniej przyczyną problemu z instalowaniem XP na SATA (przy podłączonym równocześnie ATA) miałem do czynienia kilkukrotnie i z różnymi płytami głównymi.

Jednak w twoim przypadku problem chyba leży gdzie indziej (dopiero teraz zauważyłem link do filmiku). Jeśli twój dysk 1TB jest nowy i nieuszkodzony, to przyczyną może być wadliwa pamięć RAM lub niestabilny zasilacz.

(Piotrkijak) #12

Do SATA I posiada, wiem, bo sam instalowałem XP na kompie z kontrolerem pod SATA I nie było problemu.

(Iceman2807) #13

Więc tak grafika to NVIDIA GeForce GT 430 1gb ddr3, ram to hynix korea 09 2gb 2rx8 razy dwa, procesor AMD Phenom x3 64, płyta to niestety nie mogę się doczytać jedyne co na niej pisze to 686 AMIBIOS c 1999 VZ28 1837 i napomknę że wszystkie połączenia tej płyty to Sata, ATA tu nie występuje, a zasilacz to fsp group inc active PFC

(Werniks) #14

Spróbuj uruchomić sprzęt z zamontowanym tylko jednym modułem pamięci - jeśli nie pomoże, wyjmij go, włóż drugi i ponownie uruchom komputer.

(Iceman2807) #15

spoko już próbuję

Dodane 05.12.2012 (Śr) 21:02

niewiem co się stało panowie ale po odłączeniu tego małego dysku i bluraya i wyciągnięcia wszystkiego wyczyszczenia zmienieniu baterii włożeniu ramu w inne gniazda odpalił, załadował ładnie XP ka i teraz ślicznie po windwsowsku formatuje 1T już ma całe dwa procent i jak na razie wydaje się że ładnie pracuje nawet troszkę ciszej niż przedtem, co wy nato bo mnie aż zatkało :smiley: zobaczymy czy po sformatowaniu załaduje system czy jak to już zwykł robić po zrestartowaniu wyjeb… z błędem. :frowning:

(Werniks) #16

Czyli najbardziej prawdopodobne są dwie przyczyny: stara (i już nie trzymająca napięcia) bateryjka na płycie lub brudne styki modułów/gniazd pamięci. Po włożeniu w inne gniazda “sie przetarło”.

Najważniejsze, że działa :slight_smile: