Problem z instalacją win10 - system nie widzi dysku

Witam.laptop Acer a515-56-55YP
Zakupiony bez systemu, wgrałem win 10, laptop pochodził kilka miesięcy i podczas aktualizacji coś poszło nie tak, laptop wyświetlił coś o słabej baterii i wyłączył się.po uruchomieniu okazało się że dysk jest zaszyfrowany bitlockerem i nie mamy klucza do odszyfrowania, sprawdzałem na koncie Microsoft i również nie było tam klucza.niestety nie dało się po prostu wgrać windows jeszcze raz więc odpaliłem gparted, usunąłem partycje które były i dalej nic, diskpart jak i instalator Windows nie widzi dysku, próbowałem ze strony Acera pobrać sterowniki i dodać je podczas instalacji ale to nic nie zmienia bo instalator twierdzi że to nie są drivery do tego laptopa.ktos ma jakiś pomysł? Oto screeny




Dysk to nvme i nie mam przejściówki żeby podłączyć go do innego laptopa przez USB.jesli chodzi o genezę problemów to tyle powiedział mi brat - ja miałem go tylko naprawić ale trochę skończyły mi się pomysły

usunąłem partycje które były i dalej nic, diskpart jak i instalator Windows nie widzi dysku,

Na screenie GParted widzi ten SSD i jedną, partycję na nim. Więc nie wiem o czym piszesz.

Poza tym źle to zrobiłeś bo potrzebujesz tablicy partycji GPT. Nie jest to co prawda problemem bo Windows i tak wykryje pamięć, tyle że potraktuje ją jako pustą (Windowsy wymagają tablicy partycji, więc ją tworzą, podobnie jak wszystkie wymagane partycje, jedna bitlockera, jedna EFS i jedna na siebie).

Pamiętaj aby Windows 10, który chcesz zainstalować był najnowszy ze strony MS aby uniknąć sytuacji, kiedy Twój build jest starszy niż laptop, a co za tym idzie może nie mieć sterowników i nie widzieć pamięci masowej.

Sterowniki, które można wczytać podczas instalacji muszą być rozpakowane i podpisane. EXE/MSI/CAB z oczywistych względów nie zobaczy.

Windows pobrany prze windows creation tool więc zakładam że najnowszy, probówem w ten sposób jak i starsza sprawdzona wersja którą mam u siebie.zamowilem w końcu przejściówkę żeby podłączyć go pod komputer i dalej - w windows widzę ten dysk, mogę go sformatować itp ale jak wkładam go do laptopa to instalator go nie widzi…co robie źle? I jak dodać ta tablice gpt?
Sterowniki które instalator wykrył to były pliki .ini o ile dobrze pamiętam

Może pobrany system przekonwertować do GPT

Jak?

O ile dobrze rozumiem w tym momencie nie masz żadnych ważnych danych na dysku? Jeśli tak to uruchom po prostu liveusb z GParted.

I jak dodać ta tablice gpt?

Upewnij się, że wybrany jest odpowiedni napęd. Wchodzisz Urządzenie → Utwórz tablicę partycji → wybierz GPT, zatwierdź. O ile instalator Windows™ wykryje dysk to partycje utworzy po swojemu.

Oczywiście utworzenie nowej tablicy partycji równa się utracie danych, jakie są na dysku.

Na dysku nie ma już żadnych danych, odpalałem gparted i robiłem to już, w pierwszym poście jest screen
Próbowałem też zrobić to przez diskpart i robiłem tak jak bym robił bootowalnego pendrive ale dalej instalator Windows pokazuje mi tylko tyle

Dysk 0 to oczywiście mój pendrive (windows creation tool go tak sformatował)

zamowilem w końcu przejściówkę żeby podłączyć go pod komputer i dalej - w windows widzę ten dysk, mogę go sformatować itp

Skoro masz przejściówkę to masz u kogo sprawdzić na innym komputerze jak wykrywany jest ten dysk, ewentualnie zrobić z nim porządek na innym komputerze?

Mam, i podpięty do innego komputera normalnie dysk jest widziany, ma oryginalna pojemność i mogę tworzyć i partycje, czy przez ppm->formatuj czy przez zarządzanie komputerem.tylko czego bym z tym dyskiem nie zrobił dalej po włożeniu do laptopa bios widzi dysk, ale instalator Windows to już nie widzi.

Opisałeś parę rzeczy które robiłeś. Zadam pytanie. Próbowałeś ponownie utworzyć plik instalacyjny na innym nośniku? Jakis zwykły pendrajw. Sprawdzałeś stan dysku przy pomocy chkdsk?
Instalator kaze pobrac sterowniki, pobrane nie pasują, pobierz wcześniejszą wersję i spróbuj.

Wpisz w wyszukiwarkach
No Drives Can Be Found During Windows 10 Installation.

Sporo takich problemów ze sprzętem opartym na procesorach 11 generacji. Moze znajdziesz cos co pomoze.

Może te sterowniki…
https://www.youtube.com/watch?v=8baXsdNU0MQ

Del i HP usiłuje rozwiązać ten problem (opis na ich stronach). Acer chyba to ma gdzieś, ewentualnie nie dojrzałem.

:man_facepalming: o kurde

Wziąłem laptopa do kolegi, podlaczalismy inne w 100% sprawne dyski nvme i żadnego nie czyta, dodatkowo w laptopie jest też miejsce na dysk Sata - podlaczalismy tam 2 różne SSD i dalej nic…tzn w biosie w zakładce information one są, ale już w zakładce boot ich nie ma, a powinny być bo są to dyski z zainstalowanymi systemami

Próbowałem na innym pendrive, chkdsk nie używałem ale to raczej na dzień dobry wyskoczył by mi pod win10 komunikat że coś z nim jest nie tak i należy go przeskanować

Edit: zapomniałem o tym wspomnieć, podczas instalacji Windows touchpad również nie działa, mogę podpiąć zewnętrzna myszkę lub działać klawiatura.przy bootowaniu gparted tam touchpad działał normalnie

Nie pomógł ten filmik co dał @cyngiel_1 ?

Filmik i temat z elektrody zobaczyłem dzis a laptop zostal wczoraj u kumpla - dzis sprawdzimy

Ciekawe jest natomiast to ze na innych dyskach tez nie bootuje

Napisałem Ci

Jest to wierna kopia tytułu tego artykułu:
https://support.hp.com/us-en/document/c06983517

Podobny firmy Dell ponizej.

https://www.dell.com/support/kbdoc/pl-pl/000188116/procesory-intel-jedenastej-generacji-podczas-instalowania-systemu-windows-10-nie-mozna-odnalezc-zadnych-dyskow

To wyjatek z drugiego.

Podczas instalowania systemu Windows 10 lub Windows 11 Retail należy załadować sterownik Intel Rapid Storage Technology (IRST), aby można było zainstalować system Windows. Jest to normalne zachowanie, a nie wada sprzętowa.

Jeśli komputer jest wyposażony w procesor Intel 11. generacji, system Windows nie może znaleźć żadnych dysków podczas instalowania systemu Windows 10. Zapoznaj się z poniższymi instrukcjami rozwiązywania problemów.

Napisałem też

1 polubienie

Ten temat został automatycznie zamknięty 180 dni po ostatnim wpisie. Tworzenie nowych odpowiedzi nie jest już możliwe.