Problem z instalacją win7 64 bit na nowym dysku

Witam.
Dzisiaj kupiłem nowy dysk seagate barracuda 1tb. Podłączyłem dysk i rozpocząłem instalacje systemu.
W oknie, w którym wybieram partycje wyskakuje błąd “upewnij sie ze kontroler dysku jest właczony w menu systemu bios komputera”. Dodam, że instalator widzi dysk dysk, ale nie mogę go podzielić na partycję, bo wyskakuje błąd i nic dalej nie mogę zrobić.
Płyta główna: ga-m56s-s3
proceso AMD Athlon 64 x2

Sprawdzałeś w BIOS czy kontroler SATA jest włączony i prawidłowo skonfigurowany tak jak sugeruje Ci to komunikat ?

Może dysk jest fabrycznie w GPT i bez UEFI nie pójdzie dalej? Instalujesz już lekko prehistoryczny system, z czasów gdzie GPT było ciekawostką i
Ten Win7 to chociaż SP1?
Najlepiej sprawdź partycjonowanie na Win10.

Windows 7 bez problemu radzi sobie z GPT, a nawet z bootowaniem w trybie UEFI. Jedyną przeszkodą dla niego jest Secure Boot. Dlatego też bardziej skłaniałbym się w kierunku pierwszej porady. Prehistoryczny to jest Windows XP, ewentualnie Vista. Siódemka to nadal wspierany (z małymi wyjątkami) i popularny system.

Zobaczymy jak autor odpisze.
Według mnie, spisał tylko ostatnią linijkę błędu, a pełny komunikat to:

“Nie można zainstalować systemu Windows na tym
dysku. Sprzęt komputera może nie obsługiwać rozruchu z tego dysku.
Upewnij się, że kontroler dysku jest włączony w menu BIOS komputera.”

Co ewidentnie wskazuje na GPT.
Win7 SP1 wprost o informuje o GPT, ale czystej siódemki nigdy nie testowałem pod tym względem, dlatego pytałem czy autor ma chociaż SP1.

Ta płyta główna ma wbudowany kontroler RAID na złączach SATA - według specyfikacji na stronie producenta i dodatkowo tam jest chipset NVIDIA, który nie wspiera AHCI dlatego może być problem w konfiguracji kontrolera SATA

A to fragment z instrukcji obsługi płyty
5-1-2
Making a SATA RAID/AHCI Driver Diskette
(Required for AHCI and RAID Mode)
To successfully install operating system onto SATA hard drive(s) that is/are configured to RAID/AHCI
mode, you need to install the SATA controller driver during the OS installation. Without the driver, the
hard drive may not be recognized during the Windows setup process. First of all, copy the driver for
the SATA controller from the motherboard driver disk to a floppy disk. See the instructions below about
how to copy the driver in MS-DOS mode
(Note)
. Prepare a startup disk that has CD-ROM support and a
blank formatted floppy disk

Link do instrukcji
http://download1.gigabyte.eu/Files/Manual/motherboard_manual_ga-m56s-s3_e.pdf

Być może to się tyczy tylko Windows XP, który nie miał wgranych sterowników do SATA dlatego tym bardziej trzeba sprawdzić konfiguracje kontrolera w BIOS

Tak jest napisane w “Nie można zainstalować systemu Windows na tym
dysku. Sprzęt komputera może nie obsługiwać rozruchu z tego dysku.
Upewnij się, że kontroler dysku jest włączony w menu BIOS komputera.”
Tak to jest win7 SP1.
A tutaj screeny z BIOS


Próbowałem instalować z opcjami IDE i AHCI i rezultat ten sam…

Wiem ze to zabrzmi jak absurd ale killa razy zrobilo robote:

Jak dochodzisz do wyboru parrycji i instalator nie widzi dyskow, wyjmij usb na ktorym masz instalke z komputera, po czym wroc do glownego ekranu.

Sprobuj znowu zainstalowac system, az do momentu gdy windows poprosi o wlozenie usb z plikami instalacyjnymi.

Po czym znow wroc do glownego okna, wloz USB i spróbuj znowu zainstalowac, dysk powinien sie pojawic.

Jesli to nie pomoze, to odpal linie komend i uzyj narzedzka diskpart, nedac w diskpart wpisz list disk i zobacz czy ten dysk jest w ogole wykryty.

Tylko, że instaltor widzi dysk, ale nie mogę go podzielić na partycję, bo wywala błąd, a zainstalować na tym również nie mogę bo są nieprzydzielone partycje.
Jednym słowem pokazuje się prawie 1tb niewykorzystanej pamięci, z którą nie mogę nic zrobić.

Można by spróbować wgrać sterowniki AHCI ze strony producenta płyty (wybierz Vistę jako system). Jeśli nie pomoże, może zrób partycje np. w GParted i spróbuj ponownie.

Ok, a diskpart clean probowales? Podlaczyc inny kabel sata/zmienic port na plycie glownej?

Najłatwiej będzie użyć WinToHDD

Weź instaluj system z płyty DVD i wszelkie stery do kontrolera sata ma system W7.

Oryginał ISO.

Edit:

Na zdjęciu pod AHCI jest napisane,że RAID jest włączony - może da radę go wyłączyć?

Masz opcję Serial ATA raid config - weź go spróbuj wyłączyć.

Reset biosu baterią jak coś i musi instalować W7 - tryb najlepiej AHCI, ale dla W7 IDE też może być.

Bios widzi dysk? podpięty najlepiej do gniazda sata płyty 0 lub 1.

Jesteś pewny, że sprawny?

Może aktualizacja bios płyty.

Płyta widzę konfliktowa, ale ludzie instalują W7.

A zasilacz, to masz jaki? odczytaj z niego bezpośrednio + sprawdź kondensatory elektrolityczne na płycie, czy nie wylane lub wybrzuszone?

Na razie spróbowałem zrobić partycje gparted.
I wyskoczyły mi błędy:


Tak zmieniałe porty SATA, a kabel od SATA mam tylko jeden.

Wiec nabyj drugi kabel SATA ktory dziala, a jak nie to ddaj ten dysk.