Problem z instalacją windows 7 - BIOS UEFI


(croco1) #1

Witam

 

mam następujący problem:

był zainstalowany windows 8.1 jednak postanowiłem zmienić go na 7.

nie wiedziałem że okaże się to tak ciężką przeprawą...

 

na początku był problem z partycją - wszystkie były GPT. przekonwertowałem na MBR

w ten sposób nagrałem też windows 7 na pendrive

 

gdy jest zaznaczony w biosie uefi mode, secure boot off to instalacja zaczyna się ładować, po czym po przejściu dwóch pasków wyskakuje u góry ekranu jakby zniekształcony obraz, znika, instalator się nie urachamia.

 

dopiero po przestawieniu na legacy boot, wchodzę do opcji bootowania, wybieram pendrive z uefi (dlaczego w ten sposób działa nie mam pojęcia??) wszystko się poprawnie instaluje, system się uruchamia.

to jednak nie koniec problemów, bo gdy wyłączam legacy mode, bo za każdym razem trzeba wchodzić do ustawień i wybierać bootowanie systemu a nie urządzenia, to system startuje (windows starting...), pojawia się logo, jest nawet dźwięk otwierania systemu ale nic się dalej nie dzieje (15 min czekałem)

 

dodam, że próbowałem zainstalować w ten sam sposób 2x, także to nie jest przypadkowy błąd.

próbowałem opcji napraw system -> problemy z uruchamianiem, jednak wyskoczyła informacja, że system nie znalazł żadnych problemów

 

edit: przy odpaleniu safe mode zawiesza się na pliku CLASSPNP.sys i nie ładuje nic dalej

pozdrawiam


(kuba3351) #2

Jeśli chcesz instalować system żeby działał na UEFI to nie konwertuj dysku na mbr. Tablica GPT jest dla UEFI, a MBR dla BIOS czy też legacy mode. Najlepiej przełącz się na UEFI mode, uruchom instalację z pendrive. Gdy będzie już opcja “Instaluj teraz” naciśnij SHIFT + F10 w wierszu polecenia daj komendy:

Diskpart

(Enter)

Select disk 0

(Enter)

Clean (ta komenda usunie wszystkie dane z dysku)

(Enter)

Convert gpt (konwersja z mbr na gpt)

Potem puść instalację.


(bartek-szuster) #3

Po co wyłączasz tryb zgodności? On ma być włączony, jeśli chcesz używać Windows 7. Wszystkie  Secure Boot  oraz  UEFI Mode mają być wyłączone, a w trybie działania płyty głównej powinno być zaznaczone  Legacy Mode. Innej metody na to nie ma. Sam tak używam na moim laptopie Windows 7, bo to jedyna metoda, która działa bez żadnych problemów…

 

@Up, teoretycznie tak też można zrobić, ale u mnie np. Windows 7 miał z tym spory problem. Niby obsługuje ten system GPT, ale cyrków miałem co nie miara. Tryb zgodności jest chyba jednak mniej oporny.


(kuba3351) #4

Nie prawda. Windowsa 7 można zainstalować w trybie UEFI ale na wyłączonym Secure Boot. Tylko tak jak mówię, dysk MUSI być na GPT


(croco1) #5

ok, czyli powinienem nagrać pendrive z partycjonowaniem gpt i odpalić go w trybie legacy?

 

bartek-szuster , wyłączam legacy ponieważ przy starcie z legacy wyskakuje komunikat ‘No Boot Device Found. Press any key to rebot the machine’.

dopiero po wejściu w boot option, będąc dalej na legacy odpalam boot manager (ale ta opcja znajduje się pod nagłówkiem uefi mode)

 

będąc na legacy mode, są trzy opcje:

  • Network

  • Hard Drive

  • CD/DVD/CD-RW Drive

 

Klikam w hard drive, nadal wyskakuje komunikat że nie ma urządzenia bootowania. czy to oznacza, że z dyskiem jest coś nie tak?

szukałem informacji na temat tego, dlaczego safe mode zatrzymuje się na pliku CLASSPNP.sys i co niektórzy również wskazywali na problem z dyskiem twardym.

dodam, że wcześniej dysk się dziwnie zachowywał, chodził na 100% mimo że nie były uruchomione żadne procesy.

 

dlaczego jednak nagle miałby odmówić posłuszeństwa podczas instalacji nowego systemu?

 

EDIT: dokładny komunikat:

Realtek PCIe FE Family Controller Series v1.25 (04/19/11)

 

PXE-M0F: exiting PXE ROM

‘No Boot Device Found. Press any key to rebot the machine’.

 

(dysk jest w biosie widoczny)


(kuba3351) #6

Mówię: gpt jest dla UEFI, MBR jest dla legacy, więc pendrive dla trybu UEFI robisz w gpt, tak samo dysk twardy wewnątrz laptopa. Secure boot wyłączony, tryb legacy wyłączony, wszędzie tablica partycji gpt, i będzie działać


(croco1) #7

problem w tym, że jeśli ustawię uefi, secure boot off, to przy wczytywaniu plików na samym początku instalacji wyskakuje na samej górze ekranu na chwilę taki pasek, jakby z rozlanej matrycy, znika i dalej nic się nie dzieje - jest tylko napisane starting windows

 

tutaj filmik:

https://www.youtube.com/watch?v=b9igbUcIeaA

 

pasek pod koniec filmu.

co może być przyczyną?

 

pendrive nagrywałem kilka razy, róznymi programami


(kuba3351) #8

pendrive ma kontrolkę oznaczającą pracę urządzenia? Jeśli tak, powinna świecić, oznacza to że nadal wczytują się pliki.

Czasami trwa to nawet 5 min. Jeśli nie pomoże to trzeba zresetować BIOS do ustawień domyślnych (restore defaults) a jeśli nadal nic, to użyć innego obrazu systemu.


(croco1) #9

nagrałem obraz windowsa 8.1 i poszło bez problemu.

obie instalki były ściągnięte z DreamSparka, co ciekawe to już moja druga podobna przygoda z trefną instalką pobieraną z tego źródła. problem rozwiązany - uznaję, że wina leżała po stronie obrazu.