Problem z instalacją Windows 98

mam mały problem z instalacją Windows 98 bo w latach 2003-2009-05-11 Windows Xp. i piszę mi że mam błąd z dyskami w złym formacie dla Windows 98. Więc szukam programu który się odpala z płyty CD-Rom BEZ WYPALANIA PŁYTY ISO [-X . ale jeszcze poszukam !

masz dysk pewnie w formacie NTFS a win 98 akceptuje FAT 32

musisz usunąć i utworzyć partycje na nowo

Żeby zainstalować Windows 98, musisz mieć partycję w systemie plików FAT32 lub starszym z tej linii. Ponadto, aby mieć dostęp do plików na innych dyskach lub partycjach, muszą być one również w systemie plików FAT32 lub starszym z tej linii.

Nie musisz usuwać danych i tworzyć partycji od nowa - wystarczy przekonwertować na FAT32. Konwersję partycji z NTFS na FAT32 bez utraty plików zrobisz jednym z programów dostępnych na vortalu:

EASEUS Partition Master 4.01 Home Edition

GParted 0.4.5-3

Partition Logic 0.69

Co do wypalania tych programów na płycie, to nie rozumiem - chcesz odpalać z płyty, ale bez nagrywania tego na płycie?? - moim zdaniem wypalenie takiego programu na płycie i uruchomienie z niej kompa, to najwygodniejsze rozwiązanie.

Miej też na uwadze to, że jeśli będziesz z tych programów korzystać w pośpiechu i nieuważnie, to możesz sobie skasować wszystkie dane z dysku.

Z NTFS na FAT32 bez utraty plików? Ryzykowne. Radzę zmniejszyć istniejącą i stworzyć FAT32. Wtedy zainstalujesz na niej Win98.

Kolego - tylko wbudowanym w Windows narzędziem “convert” się nie da. Dlatego podałem linki do innych programów - poza tym dziesiątki razy konwertowałem z NTFS na FAT32 i jakoś obeszło się bez utraty danych - trzeba tylko nie mieć pecha, żeby np. prądu nie wyłączyli w trakcie :wink:

nie umież czytać

Re:problem z instalacją Windows 98

odpala z płyty CD-Rom BEZ WYPALANIA PŁYTY ISO [-X

Czytać to w zasadzie nie problem - gorzej z pisaniem u niektórych…

Formułuj dokładniej zagadnienie: szukasz systemu Win98, który odpala się z płyty, czy odpalanego z płyty programu do konwersji dysku na taki system plików, który pozwala na instalację Win98?? Jeśli w temacie postu znajduje się “problem z instalacją Windows 98”, to ludzie chyba zgodnie z tym, próbują pomóc w zainstalowaniu tego systemu.

Wyjaśnij zdanie: “odpala z płyty CD-Rom BEZ WYPALANIA PŁYTY ISO”. Chcesz odpalać coś z płyty CD, nie wypalając tego wcześniej na tej płycie, czy nie dajesz sobie rady z plikiem *.ISO ? Jeśli to drugie, to możesz sobie nagrać dany program na płytę wraz z plikami umożliwiającymi boot kompa z tejże płyty, lub odpalić kompa z dyskietki startowej, a następnie przejść za pomocą komend do płyty CD i “ręcznie” odpalić dany program, jeśli oczywiście jest przeznaczony do pracy pod czystym DOSem.

Naprawdę, jest tu wiele osób, które Ci pomogą, ale musisz jasno określić, o co Ci chodzi, a nie narzekać i wklejać te same, niejasne zdania z pierwszego postu :x

Program który zmieni partycję na Fat32 oprócz | które się odpala Na CD-Rom lub DVD zobacz sobie akcję z GParted o ten mi chodzi :http://dobreprogramy.pl/demonstracje/linux_instalacja.htm

|

/

EASEUS Partition Master 4.01 Home Edition

GParted 0.4.5-3

Partition Logic 0.69

Dodane 24.07.2009 (Pt) 16:06

a zapomniałem napisać że Niemam wogle SYSTEMU

Wiem, wiem - używałem go. Słuchaj, a nie możesz u jakiegoś kolegi lub znajomego, czy sąsiada sobie tego ściągnąć i poprosić, żeby wypalił Ci to ISO na płytę? Skoro i tak nie masz teraz systemu, to ciężko Ci będzie coś działać na kompie. Jak już będziesz miał wypaloną tą płytę, to sobie z niej odpalisz kompa i będziesz spokojnie mógł działać z tą konwersją z NTFS na FAT32.

jest taka możliwość :slight_smile: :smiley: =D>

Dodane 27.07.2009 (Pn) 9:17

A Ubuntu co wymaga ? też mi pasuje Ubuntu lub Linux. Wystarczy że wstawicie mi link do pobrania Ubuntu i wiem że trzeba mieć GParted i wypalić płytę ISO =D>

Ubuntu to taka odmiana Linuxa, ale jeśli nie miałeś z tym wcześniej do czynienia, to trochę potrwa, zanim się przyzwyczaisz.

W zasadzie to możesz sobie najpierw odpalić Ubuntu z płyty, bo jest możliwość uruchomienia go bez instalacji. Dopiero jak uznasz, że Ci się podoba, to zainstalujesz.

Np. TUTAJ możesz sobie pobrać Ubuntu 8.10 PL - instalator Ubuntu zawiera program GParted, więc już nie trzeba się bawić w żadne manipulacje płytami, dyskietkami itp.

ubuntu znajdziesz u Wujka GOOGLE :lol: wystarczy wpisać: “ubuntu” , tak ciężko???

gparted jest zainstalowany na livecd w ubuntu, wystarczy wejść: System --> Administracja --> Partition Editor :wink:

Pozdro&Poćwicz :stuck_out_tongue_winking_eye:

EDIT 10:52

dobra, zlituje się: http://www.ubuntu.com/getubuntu/download MASZ :!:

jaru, skąd wiesz że on ma procka i386? a jak ma innego? :stuck_out_tongue:

a tak właściwie to po co ci win 98?? n

EDIT2 11:00

a tutaj masz LiveCD Gparted, zajmuje “tylko” 100 MB! http://sourceforge.net/projects/gparted/files/

Jeśli uruchomisz komputer z płyty instalacyjnej Windows 98 w trybie DOS (Uruchom komputer z obsługą CD-ROM) to z pomocą narzędzia fdisk w miarę prosto usuniesz partycję NTFS i utworzysz FAT32. Program ma polski interfejs. Trzeba tylko czytać dokładnie co wyświetla na ekranie. Według mnie nie jest trudniejszy w obsłudze od Gparted i ma tę zaletę, że masz go już na płytce bez ściągania ISO i wypala płytek.

:roll:

ok ale chodziło mi o wymagania np.

Procesor - Ind Duo 120

ahaaa, ale o linka też prosiłeś :stuck_out_tongue:

Ubuntu: procesor 1 GhZ powinnien starczyć (ewentualnie kawałek metalu)

Ram: 256 MB (lub 640 kB, jak kto woli ;P)

karta graficzna: jakakolwiek (może być drewniana)

płyta główna: patrz karta graficzna

napęd cd-rom: 20x (musi odczytywać CD)

monitor

myszka (opcjonalnie ;P)

klawiatura musi być :stuck_out_tongue_winking_eye:

najlepiej też mieć karte sieciową (wbudowaną lub podłączaną do PCI lub do pasztetu)

Gparted: pójdzie także na kalkulatorze mimo interfejsu graficznego :^o

dzięki … ![-o<