Problem z instalacją Windows XP

Witam mam następujący problem: nie mogę zainstalować na nowym PC sytemu operacyjnego Windows XP Service pack 3 Professional, ekran instalacyjny uruchamia się normalnie jednak po załadowaniu plików instalacyjnych pojawia się Bluescreen, bardzo się boje ponieważ kupiłem nowy komputer za ponad 1900zł i nie wiem jak to naprawić, jego konfiguracja:

AMD Phenom II X4 955 Black Edition s.AM3 BOX

ASUS HD6850 1GB 256bit PCI-E DDR5 DirectCU

MSI 870-C45 s.AM3

Samsung 500GB 16MB HD502HJ F3 sATA-2

Kingston 4GB DDR3-1333 Non-ECC CL9 KVR1333D3N9/4G

OCZ StealthXStream 2 OCZ600SXS2-EU 600W

SilentiumPC Brutus 410 Pure Black BT-410

LiteOn DVDRW± iHAS124 SATA OEM Black

Bardzo proszę o pomoc

Hmmm… powiadasz nowy komputer, a ile go już posiadasz ? Ile razy próbowałeś instalować system ? Ja jak miałem blueescreen’a to odkurzyłem jednostkę centralną.

Napisz czy instalowałeś już z tej płytki kiedykolwiek poprawna konfigurację :?: oraz czy płytka pochodzi z pewnego źródła, bo może być jakoś nie do końca poprawnie nagrana. A może płyta uległa jakiemuś uszkodzeniu fizycznemu np. rysa na drugiej stronie płytki, zalanie, zniekształcenie itp. co uniemożliwia poprawny odczyt danych zawartych na niej.

pozdarwiam arten

Płyta jest bez rys, wiele razy formatowałem ją dysk także instalowałem ją na innym komputerze, a co do komputera to mam go zaledwie od poniedziałku :slight_smile:

Zmień w Biosie SATA na ATA. Częściej zdarza się sytuacja, że instalator XP raportuje nierozpoznanie HDD, ale bluescreen to również częsty przypadek. Niby XP z SP3 rozpoznawał kontrolery SATA, ale po pierwsze: nie wszystkie (częściej Intelowskie), po drugie: wiadomo skąd masz XP SP3.

Z XP będą kłopoty. Sterowniki do kontrolera SATA. Biorąc pod uwagę konfigurację, jaką przedstawiłeś, proponuję instalację Windows 7 64-bit.

Nie mam pieniędzy

Trzeba było tańszy komputer kupić to na system by stykło.

Możesz pobrać wersję testową w7 na okres 90 dni tutaj

Jest wiele darmowych systemów operacyjnych.

Zamiast zgadywać czy to tryb AHCI czy nie, to lepiej poczekać, aż autor poda kod błędu z blue screena.

A właśnie dzwoniłem do serwisu i mi powiedzieli coś o tym AHCI że mam coś z tym zrobić

Że masz w BIOSie przestawić.

Ponawiam pytanie: czy kod błędu z niebieskiego ekranu, to tajemnica narodowa?

Opcja do przestawienia może się nazywać

SATA -> ATA Compatible

SATA -> IDE Mode

czasem

AHCI Echanced -> AHCI Compatible

Może być też pod sekcją RAID Controler.

Miałem tak samo tylko że za kompa dałem 3500zł i dałem na gware i powiedzieli że wylot ramu był :\

Problem rozwiązany, kupiłem nowy system windows 7 i po kłopocie