Problem z instalacją windows xp

Witam!

Moja sytuacja przedstawia się nastepująco:

Jestem “szczęśliwym” posiadaczem Netbooka Samsung N102SP. Fabrycznie wgrany miał on system Windows 7 Starter. Jak powszechnie wiadomo jes beznadziejny pod względem wydajności i otwarcie 2 zakładek w przeglądarce powodowało ogromne zacinanie się systemu. Postanowiłem więc zainstalować Windows Xp ponieważ na drugim netbooku (też samsungu) ten zabiego znacząco poprawił wydajność. Po zrobieniu bootowalnego pendrivea uruchomiłem ponownie komputer chcąc dostać się do Biosa żeby ustawić bootowanie z USB. Niestety nie było tam tej opcji. Wyczytałem na internecie, że jest możliwość obejścia tego dzięki programowi EasyBCD. Wszystko poszło pieknie do momentu kopiowania plików windowsa (tych zaraz po formatowaniu) wtedy zaczeły pojawiać się błędy wiec zrestartowałem komputer zgodnie z instrukcjami. Po ponownym uruchomieniu nie było już opcji z programu EasyBCD więc nie mogłem uruchomić bootowania z USB. W tej chwili zostałem z komputerem, który nie ma wcale windowsa, dalej nie posiada opcji bootowania z USB więc nie mam pojęcia jak mógłbym poradzić sobie z tym problemem. Próbowałem wyjąć dysk i zainstalować system na moim drugim komputerze (wszystko oczywiście się udało) po przełożeniu dysku to trefnego komputera pojawia się ekran ładowania systemu, później niebieski ekran i reset. Dodam jeszcze, że wpadłem na genialny pomysł, że usunę także partycję odzyskiwania systemu także nie ma opcji odzyskania.

Jeżeli ktoś ma pomysł jak mogę sobie z tym poradzić to bardzo proszę o odpowiedź.

Pozdrawiam

Masz do niego sterowniki pod XP ?

tzn? czy na stronie producenta sa? jesli o to chodzi to nie ma ale znalazlem strone gdzie moge pobrac

Sprawdź, czy w BIOSie netbooka możesz zmieniać tryb pracy dysku z AHCI na IDE. Wtedy ustaw taki tryb pracy (IDE) na swoim drugim komputerze i tam zainstaluj system Windows XP. Po pierwszym restarcie (po skopiowaniu plików) wyłącz kompa i przełóż dysk do netbooka (ew. 2 wersja to dokończenie instalacji i potem przełożenie), a dalszą instalację przeprowadź na netbooku.

Potem da się zmienić w Win XP tryb pracy kontrolera i po restarcie zmienisz to w BIOSie i gotowe.

w BIOSie netbooka tego na ktorym chce zainstalowac windowsa ? nie widzialem niestety takiej opcji :confused: slyszalem ze mozna zainstalowac system po LAN ale nie mam zielonego pojecia jak sie do tego zabrac i czy jest to w ogole skuteczne

Proponuję zainstaluj sobie na nim jakiegoś Linuksa (posiłkując się drugim komputerem).

i wtedy z linuksa kombinowac z windowsem ? a nie da sie bezposrednio windowsa zainstalowac ?

No nie, miałem na myśli to, żebyś już korzystał z Linuksa.

pewnie gra w gry i linux mu nie pasuje;]

ludzią nie ma co wciskać linuxa ;]

ci co go używają to dają rade tak na siłe nic nie da;]

co do kompa jak sterowników do sprzetu nie masz na stronie producenta to nie masz po co instalować xp bo bez sterowników nic nie zdziałasz.

a te co są nieoficjalne nic ci praktycznie nie dadzą problemy itp.

po pierwsze muszą być sterowniki do xp inaczej system będzie ci chodził gorzej niż ten win7 i nie wszystko może poprawnie działać, po drugie jeśli nie zmienisz w biosie trybu pracy dysku z AHCI na IDE to xp nie zobaczy dysku i go nie zainstalujesz, po trzecie netbook to taki bardzo słaby mało wydajne komputerem przypominający drogie smartphony z górnej półki tyle że jest większy

czy xp będzie chodził lepiej ja w to wątpię bo tu nie jest ograniczeniem system a sprzęt, win 7 jest systemem wydajniejszym co potwierdza moje przypuszczenia

@MrBeckham666: no na tym netbooku oto on sobie rzeczywiście pogra, ale chyba w pasjansa.

@bart86: sam mam netbooka od ponad 4 lat (Asus EeePC 1000HE) i miałem na nim oba systemy (Win XP HE oraz Win 7 Ultimate) i widzę dużą różnicę - otóż Win 7 działa ze 2 razy wolniej na takim sprzęcie (z 2 GB RAM). A Win 7 Starter działa jeszcze gorzej (specjalnie ma wbudowane ograniczenia).

Win XP zobaczy dysk w trybie AHCI, ale musi mieć wcześniej wczytane sterowniki, a to trzeba zrobić przy instalacji lub po niej, tyle że na innym sprzęcie może się to nie udać i tu jest problem.

Stąd moja całkiem poważna propozycja zainstalowania tam Linuksa i używanie go.

po niej nie istnieje bo nie zainstalujesz xp bez preinstalowanego sterownika czyli wcale nie zainstalujesz systemu

co wy chcecie wymagać od jedno rdzeniowego atoma 1,2GHz cudów? system wam tu nic nie poprawi, mój LG L9 ma mocniejszy procesor

Ten mój Asus EeePC 1000HE ma 1.66 GHz i 2-rdzeniowy procesor HT i na Win XP działał całkiem wydajnie (oczywiście nie do gier był używany).

A sterowniki można wgrać ręcznie na innym sprzęcie (grzebanie w rejestrze chyba konieczne).

Rozwiązaniem jest zainstalowanie Boot Managera (coś jak EasyBCD), który umożliwi wybór napędu do startu systemu (w tym USB) i ponowna próba instalacji Win XP (z tym, że instalka musi już mieć zintegrowane stery AHCI do tego chipsetu netbooka).

twój ma co ma nie jest to istotne ale kolegi netbook ma jednordzeniowy Procesor Intel® ATOM™ N2100 (1,6 GHz, 800 MHz, 512 KB)

No właśnie, dlatego zdecydowanie lepszy będzie Win XP niż Win 7 (Starter). A najlepiej by chodził jakiś lekki Linux… :slight_smile:

a według mnie dobrze skonfigurowany 7 by był lepszy od XP

A ja się z tym absolutnie nie zgodzę - na podstawie swoich praktycznych doświadczeń, masz także przykład z netu: http://www.legitreviews.com/article/1023/1/

Na słabszym sprzęcie Win XP nie ma sobie równych, dopiero na mocnym sprzęcie Win 7 pokazuje przewagę, ale jeśli chodzi o wydajność to i tak na głowę win 7 bije Win XP x64 (robiłem testy na swoim sprzęcie ze stopki).

zdecydowalem sie na instalacje xp poniewaz na drugim netbooku zmienilem system i jest o niebo lepiej. Koledzy chyba nie pracowali na windows 7 starter. To jest chzba najgorszy system na taka konfiguracje i szczerze powiem ze nie wiem co Microsoft chcial przez to osiagnac. Jesli chodzi o sterowniki pozniej to nie bedzie z tym problemu poniewaz moj drugi komputer ma bardzo podobna lub praktycznie identyczna konfiguracje. Nie chce instalowac linuksa bo nie znam go totalnie nie mowiac juz nic o mojej siostrze ktorej ten komputer robie. Jesli chodzi o zmiane trybu pracy dysku to nie ma takiej opcji w BIOSie. Dzisiaj oddam komputer do kolegi ktory bawil sie w instalacje Windowsa przez LAN. Taka opcje znalazlem w BIOSie i z tego co Koledzy piszecie jest to jedyna mozliwosc w moim przypadku. Dam znac wieczorem jak sie sprawy potoczyly.

Jak to co? Konieczność kupienia lepszej wersji systemu Windows (np. Win 7 Home Premium).

To powinna wtedy zadziałać instalka Win XP zrobiona na tym komputerze (na przełożonym dysku) - być może nie wgrałeś jakichś sterowników wtedy, a może w BIOSie był inny tryb działania kontrolera dysków (nie AHCI tylko IDE)? Możesz to sprawdzić/zmienić?

No chyba że kolega załatwi sprawę i wgra Ci system Windows XP poprzez sieć (sam nigdy tego nie robiłem). Zrób też kopię/obraz partycji systemowej (albo poproś go o to) - może się kiedyś przydać.

niestety w komputerze gdzie chcialem zmienic system nie bylo takiej opcji. Ogolnie tamten BIOS jest strasznie ubogi. Myslalem tez o zmianie BIOSa ale nie wiem czy nawet czy to sie robi z poziomu windowsa czy w inny sposob. Po zainstalowaniu i przelozeniu dysku tak jak pisalem pojawialo sie na chwile logo Windowsa, mrygnal niebieski ekran i reset. Jesli koledze sie nie uda to oddam go chyba do serwisu bo koncza mi sie powoli pomysly

Dodane 13.07.2013 (So) 15:35

koledze udalo sie zainstalowac system przez siec. Jednak gdy chcialem zainstalowac sterowniki problem pojawil sie przy instalacji sterownikow karty graficznej (ktora jest w tym komputerze zintegrowana). Pojawia sie komunikat: “Ten system nie spelnia minimalnych wymagan dotyczacych instalowania tego oprogramowania. Instalator zakonczy dzialanie” ktos wie moze w jaki sposob sobie z tym poradzic?