Problem z instalacją Windowsa XP

Witam,

Od dłuższego czasu mam problem z moim PC :frowning:

Zaczeło się od tego, że pewnego dnia po włączeniu komputera pojawił sie komunikat :

" Nie można uruchomić systemu Windows, ponieważ następujący plik nie został znaleziony lub jest uszkodzony: \WINDOWS\system32\config\SYSTEM ".

System Windows XP miałam zainstalowany na dysku typu SATA. Ale mam problemy z rozruchem Windowsa z płyty.

Wiec postanowilam , ze najpierw naprawie Widnowsa na drugim dysku typu ATA, gdzie rowniez mam problem z system (podczas uruchamiania się nagle zawiesza sie podczas ładowania systemu), ktory uzywalam do przechowywania danych.

Teraz rowniez mam problem z rozruchem Windowsa XP z CD-romu na tym dysku :expressionless:

W BIOSie na karcie Main zrobiłam nastepujace ustawienia:

Primary Master [CD-ROM]

Primary Slave [Auto]

Secondary Master [sT340823A] --> dysk ATA

Secondary Slave [Auto]

Dysk twardy ustawiłam w lewym wejsciu IDE i zworek na “Master or single disk” , Cd -rom w prawym i rowniez ustawilam zworke.

Wczoraj caly dzien walczylam z ustawieniem kabli i zworkow i biosu , aby cd-rom byl ustawiony jako primary master…nawet udalo mi sie po kilku godzinach wejsc w instalator Windowsa , ale naprawa systemu nic nie dala (klawisz R) i nadal Windows sie zawieszal podczas ładowania.

Gdy po godzinie pogodziłam sie z tym ze jednak strace dane i sformatuje caly ten dysk byle miec komputer do pracy, w tym momencie jest cały czas problem z rozruchem z CD. Czyli nie pojawia sie komunikat aby kliknac dowolny klawisz , aby ruszyl z CD tylko uruchamia sie stary zepsuty system.

Nie mam pojecia w czym moze tkwic problem? :confused: :confused:

Płyta jest napewno bootowalna i z oryginalnym systemem, gdyz sprawdzalam na drugim komputerze.

Prosze o pomoc i rade co moge zrobic i gdzie tkwi haczyk? :shock:

Jesli potrzebne sa jakies informacje, zdjecia Biosu podam , przesle…

Dziekuje za kazda rade :smiley:

Pozdrawiam,

Kaska

Hej,

Trochę sporo informacji w Twoim poście, więc zacznę po kolei… :slight_smile:

Taki komunikat może być spowodowany przez wiele czynników - może to być uszkodzenie lub blokada głowicy dysku twardego, może to być również objaw działalności wirusów lub innego szkodliwego oprogramowania… W takich przypadkach najlepiej posłużyć się konsolą odzyskiwania - czyli właśnie w czasie ładowania się systemu z płytki wybrać w odpowiednim miejscu R i po zalogowaniu do danego systemu przekopiować na dysk brakujące pliki. Może się jednak zdarzyć, że wspomniany błąd jest efektem blokady dysku - spróbuj jeszcze raz podłączyć dysk - a nóż widelec ruszy…

Tutaj tylko jedna uwaga - przy instalacji systemu Windows XP na dyskach SATA potrzebny jest odpowiedni sterownik do dysku - możemy go albo zintegrować z płyta instalacyjną, albo - posiadając stację dysków - przy uruchomieniu instalatora wcisnąć F2 (na dolnym pasku będzie odpowiednia informacja, by wcisnąć F2, by zainstalować inne sterowniki RAID) dzięki czemu system sam wgra je z dyskietki - oczywiście najpierw trzeba takową dyskietkę przygotować… :slight_smile: Nie będzie to konieczne tylko w przypadku, w którym w ustawieniach płyty głównej dysk SATA działa jajo dysk IDE (najczęściej jest to ustawienie zawierające w sobie skrót AHCI - opcja Disable lub IDE Mode świadczy o takim właśnie działaniu dysku - nie są przy nim potrzebne żadne sterowniki).

Dane, które podałaś akurat w tym przypadku są najmniej potrzebne, gdyż start systemu nie zależy od ustawień dysków na kanałach (Master/Slave), a raczej od sekwencji startu. Poszukaj w BIOS’ie opcji Boot Sequence lub 1stBoot/2ndBoot/3rdBoot lub podobnych - jako pierwszy musi startować CD-ROM - wtedy po odpaleniu komputera powinna pojawić się informacja, że naciśnięcie dowolnego klawisza spowoduje rozruch z płyty CD. Oczywiście po zmianie sekwencji startowej nie zapomnij zapisać zmian - wybierasz Sava & Exit i potwierdzasz. Zresztą dorzucam linka do dobrego artykułu dotyczącego BIOS-u - BIOS - Interpretujemy jego elementy.

Zawsze możesz - po przywróceniu uruchamiania komputera z płyty - spróbować odpalić komputer z płyty bootowalnej i zgrać dane z dysku lub przenieść na inną partycję - nieco informacji na ten temat znajdziesz w tym poście. Szczególnie dobrze można to wykonać za pomocą płytek Hirens Boot CD lub Ultimate Boot CD.

Pozdrawiam,

Dimatheus

Probowałam sformatowac dysk, podczas instalacji na ok. 53% wystapil błąd iż "Skopiowanie pliku viafir2k.inf nie było możliwe… ", wiec przerwałam instalacje aby zaczac od nowa.

Gdy komputer uruchomil sie ponownie wystepuje teraz blad “Brak pliku NTLDR”.

Chcialabym przejsc do ponownej instalacji,mimo iz CD-rom mam ustawiony jako 1wszy, nie pojawia mi sie komunikat iz dowolny klawisz spowoduje rozruch z cd :confused:

Co powinnam zrobic w tej sytuacji?

Hej,

To akurat jest normalne, że po niepoprawnej instalacji zwykle pojawia się takowy błąd, który skutecznie uniemożliwia rozpoczęcie procedury startu systemu operacyjnego.

Braku możliwości odpalenia instalacji z dysku CD jednak nie upatrywałbym w dysku i jego błędnym formacie czy niepełnej instalacji - skoro w BIOS’ie masz napęd ustawiony jako pierwszy napęd bootujący to bez względu na wszystko powinien się odpalić jako pierwszy - pytanie czy on w ogóle kręci płytą?? Czy świecą się na napędzie jakieś diody?? Ten sam nbąd, który opisałaś - skopiowanie pliku… - może pojawić się, gdy w czasie instalacji wyjmie się płytkę. Być może jest jakiś problem z podłączeniem napędu - sprawdź poprawność podłączenia kabli zasilających i transferowych, poprzepinaj je - jeśli masz możliwość użyj innych kabli lub podłącz napęd i dysk na jednym podwójnym kablu - pamiętaj jednak, by wtedy dysk był ustawiony na master, a napęd optyczny na slave.

Pozdrawiam,

Dimatheus