Problem z instalacją XP z włączonym AHCI

Witam,

Postanowiłem zainstalować jako dodatkowy system Windows XP obok Windowsa 7 już zainstalowanego. W BIOSIE mam przestawione na AHCI. PPosiadam zamontowane 3 dyski - SSD na ktorym jest Windows 7, SATA3, na którym chciałem zainstalować Windows XP i SATA2.

Moja płyta główna to P55A-UD3R ze strony producenta za pomocą nLite dograłem do płyty instalacyjnej Windowsa XP:

Intel SATA Preinstall driver (For AHCI / RAID Mode),

GIGABYTE SATA2 Preinstall driver (For AHCI / RAID Mode)

oraz Marvell RAID Preinstall Driver (SATA3) for AHCI Mode

Wszystkie dyski zostały wykryte i zacząłem instalację XP na SATA3, po skopiowaniu plików komputer się zrestartował i nie startuje wysyłając komunikat “Błąd odczytu dysku”. Wobec tego próbowałem go zainstalować pod SATA2 i to samo.

Co do kolejności podpięcia dysków to wygląda to następująco:

  1. SSD na którym jest Windows 7 do GSATA3_6

  2. WD SATA3 do GSATA3_7

  3. Samsung Sata2 do SATA2_0

Jaki może być problem i jak go rozwiązać?

Sprawdzałeś na IDE?

Poprzednio miałem na IDE i wszystko grało, ale komputer niesamowicie mulił na każdym systemie zaraz po instalacji, dodałem SSD i przerzuciłem się na AHCI jest elegancko, ale potrzebuję też XP.

Dokładnie zrób tak jak napisał poprzednik ustaw TRYB IDE lub jak w ustawieniach SATA w bios brak trybu pracy IDE to jest tryb zgodności Compatybile i wszystko będzie OK

Miesiąc temu instalowałem Windowsa XP na laptopie kolegi.

Nie mogłem zainstalować (miałem te same problemy), przestawiłem w BIOS-ie na IDE i się zainstalował.

Sprawdź, jeżeli się zainstaluje to później możesz zobaczyć jak będzie na AHCI :wink:

Na AHCI będzie miał problem, ale nie rozumiem dlaczego akurat musi mieć AHCI niech zrobi tak jak się mu tu pisze i podziękuje ładnie po bo z doświadczenia wiem ze nawet “kombinowana płytka” z dodatkowymi sterownikami Sata nie będzie mu potrzebna jak posłucha rzyczliwych sprawdzonych rad.

Słuchajcie ok zrobię tak jak piszecie. Wcześniej jak miałem zainstalowany XP na IDE, było ok tylko dysk strasznie mielił. Przerzuciłem wtedy IDE na AHCI to podczas startu XP był BSODy. Czyli wniosek z tego taki, że muszę przerzucać się na IDE gdy idę na XP? Nie ma rady by od razu chodziło na AHCI mimo dogranych sterowników? Coś jest z tym, że pojawia się komunikat “Błąd odczytu dysku”.

Obecnie najważniejsze jest aby zainstalować Windows XP.

Później można sprawdzać/kombinować/zmieniać.

Po instalacji ustawiłem Load Optimized Defaults i laptop śmiga, do dzisiaj brak reklamacji :slight_smile:

Ponieważ tak jak piszę - praca pod XP jest praktycznie nie możliwa na IDE zarówno z 7 i XP, po przerzuceniu się na Windows 7 na AHCI jest rewelacyjnie, a XP jest mi potrzebne. Rozumiem, że rada jest sprawdzona - również przeze mnie, jak również żczliwa, ale nie rozwuiązuje ona w pełni problemu.

Nie rozumiesz ?

Instalujesz system Windows XP na IDE a później po instalacji możesz ustawić ponownie na AHCI tak jak chcesz :wink:

Możesz jeszcze sprawdzić po instalacji Load Optimized Defaults.

Rozumiem :slight_smile: i napisałem wcześniej, że sprawdzę Twój sposób i dam znać jakie są efekty. Przed chwilą odpisywałem dekanet’owi.

Próbowałeś kiedyś tego sposobu osobiście? Potrafisz po włączeniu AHCI uruchomić XP stawiany na IDE? Podpowiem, że to się kończy bluescreenem, bez możliwości odzyskania XP.

[edit]

Porada dla petro3

  1. Dogrywanie sterowników SATA do instalki XP, musisz niestety wykonać pod XP. Płytki preparowane nLitem pod Vistą czy siódemką często nie działają. A już pod 64-bitowymm systemem bardzo często.

  2. Upewnij się, że pobrałeś prawidłowy sterownik kontrolera SATA.

  3. Sterownik trzeba przed integracją rozpakować do jakiegoś folderu, tak, żeby pliki i OEMSETUP.TXT były widoczne.

  4. Jeśli próbowałeś IAAHCI i nie zadziałało, spróbuj jeszcze IASTORE.

  5. Jak już integrujesz, to nie wszystkie sterowniki, to musisz się zdecydować, czy masz komputer stacjonarny, czy mobilny (w nLite widziane z dopiskiem M).

Jak już się zdecydujesz, bierzesz z listy wszystkie sterowniki niemobilne.

Przeczytaj to co p/w pisałem :wink:

Sprawdzałeś, czy to przełączyło na AHCI?

Pytam kolejny raz, czy sprawdzałeś jak zachowuje się XP postawiony na IDE po włączeniu SATA?

Tak sprawdzałem i przełączyło na AHCI a zresztą w czym problem aby zmienić ?

Moim zdaniem niepotrzebna dyskusja jak autor tematu jeszcze nie sprawdził :wink:

Może zamiast uwag tym co pomagają jakieś konkretne rady aby rozwiązać problem :?:

Kiedyś zmieniałem sterownik w działającym XP instalowanym na IDE i pracuje do dziś bez żadnych kłopotów. W tej chwili nie pamiętam dokładnie procedury ale jest to łatwiejsze niż zabawy z płytą instalacyjną. Ogólnie rzecz biorąc sprowadzało się to do usunięcia sterownika dysku, zainstalowania nowego sterownika i restartu komputera ze zmienionymi ustawieniami biosu.

Zobacz co mam napisane w 1 poście po edicie.

Dodane 09.05.2012 (Śr) 16:54

Jak ktoś chce zaryzykować, to proszę: http://www.tweaks.pl/wlaczenie-tryb-ahci-ncq-dysk-sata/

Z praktyki wiem, że to też jest loteria. Wystarczy nieodpowiedni sterownik i jest niebiesko.

@Fanboj O:

Szła baba z jajkami na rynek, zostawiła jaja z koszykiem na drodze.

Musiała się wysikać więc weszła w krzaki a w tym czasie jechał pijany chłop na rowerze i przejechał te jajka.

Baba skierowała sprawę do sądu a w sądzie mówi “Jeszcze majtek nie ściągnęłam a on już mi jaja wywalił” :slight_smile:

Autor tematu odpowie to będziemy wiedzieć.

:o suchar roku :wink: coś czuję, że post poniżej i powyżej mojego pójdą grać w kosza a może nawet i mój się załapie :wink:

Nawet na dobrych programach było o tym AHCI http://www.dobreprogramy.pl/deepone/Zmiana-trybu-kontrolera-SATA-z-IDE-na-AHCI,28324.html