Problem z instalacją XP

(Kamilo) #1

Witam

zakupiłem od znajomego używany komp (1GHz, 128 RAM, 60 GB HDD) i mam problem z wgraniem systemu (XP). Wszystko mi się ładnie odpala z płytki - tworzę partycję, kopiują się pliki instalacyjne, nastepuje restart kompa i ... tyle.. Pojawia się komunikat: "naciśnij dowolny klawisz aby uruchomić komp z CD..... BRAK SYSTEMU OPERACYJNEGO" (lub "BŁĄD ŁADOWANIA SYSTEMU OPERACYJNEGO")..

O co chodzi?? Nie pierwszy raz instaluje XP i nigdy wcześniej czegoś takiego nie miałem.. Czy to wina sprzętu czy może jakieś ustawienia w BIOSie??

Z góry dzięki za pomoc:)

(Amd Athlon Xp) #2

po instalacji nalezy zmienic aby komputer uruchamial sie z HDD a nie z plyty.

(Kamilo) #3

to nic nie daje:( pokazuje wtedy "BRAK SYSTEMU OPERACYJNEGO" i wisi....:frowning:

(Jbviuhvbvui) #4

Na jakiej płycie masz XP ?

Robiłem formata znajomej i wystąpił podobny problem przy wgrywaniu XP z płyty CD-RW.

Z CD-R poszło bez problemów.

(Kamilo) #5

Na CD-R... Zreszta, probowałem z 2 różnych płyt - ciagle bez rezultatu (dzis pojawia sie BŁĄD ŁADOWANIA SYSTEMU OPERACYJNEGO).... Wiec to raczej kwestia kompa... (Bios??)

(Darek640) #6

Miałem podobny problem okazało sie że to kwestia producenta dysku twardego podłaczenie dysku Maxtor rozwiazalo problem.

(Kamilo) #7

Heh, no tak... Tyle ze kupowac teraz dysk to juz troszke za pozno... Ale jesli to faktycznie to, to bede musiał... :frowning:

dzięki za pomoc:)

(JNJN) #8

Trzeba sprawdzić wszystko:

Sprawdzić pamięć.

http://forum.dobreprogramy.pl/viewtopic.php?t=50125

Zresetować bios baterią.

Konserwacja kompa,zasilacz,kondensatory elektrolityczne na płycie,dysk, taśmę sygnałową dysku wymienić na nową - dysk ma być sam na taśmie.

I resztę.

http://forum.dobreprogramy.pl/viewtopic.php?t=25048

To moze z oryginalnego nośnika zainstaluj.

Co, nie ma?

Piracik?

(Micromac) #10

Sprawdz:

• Zresetuj CMOS

• Zresetuj ustawienia Biosu

• Ustaw w Biosie przy wykrywaniu dysku na Auto zamiast LBA

• Czy partycja jest ustawiona jako aktywna, jesli nie to uruchomić komputer przy użyciu dyskietki startowej, a następnie użyć fdisk do ustawienia partycji aktywnej.

• Update Biosu

Jesli sie to nie powiedzie to pewnie moga być uszkodzone sektory MBR i wymaga to pojscia do serwisu lub wymiany HDD

(nfk) #11

Wejdź do konsoli odzyskiwania (W głównym oknie instalacji Windows XP wciskasz literę R) i wpisz fixboot oraz fixmbr :slight_smile:

(ziggyZZ) #12

Musi byc sam na tasmie?

Nie sadze.

(Kosior6) #13

A mozesz mi jeszcze powiedziec co to ma dac skoro system nie jest zainstalowany??? A te komendy działaja kiedy Win juz stoi? :open_mouth:

Ja proponuje spróbowac na innej grafice jesli to nie pomorze to na innym ramie moze to jest przyczyna np. u mnie przycyzna była grafika :P, ale ram tez jest podejrzany :stuck_out_tongue:

(McDracullo) #14

A usunołeś wszytskie partycje?? Gdy robiłem format znajomym raz miałęm podobny problem.. sformatowałęm C: instalka i to samo (brak sysemu operacyjnego). Gdy usunołem wszytskie partycje i stworzyłem je jeszcze raz problem zniknoą! Sprój może pomoże i u Ciebie..

(nfk) #15

Komendy fixboot oraz fixmbr wpisuje się głównie wtedy, gdy nie ma systemu zainstalowanego! Fixmbr ustawia główny sektor rozruchowy, gdy Np. stary uległ uszkodzeniu lub wykasowaniu przez wirusy. Linux ingeruje w MBR i wstawia swój program Np. GRUB, i gdy chcemy zainstalować ponownie system Windows samo z formatowanie dysku i ustawienie systemu plików obsługiwanego przez Windows nie pomorze. Wtedy trzeba ustawić MBR wpisując w konsoli odzyskiwania (win xp) lub dyskietki startowej (win 9x) polecenie fixmbr :mrgreen: :mrgreen:

(JNJN) #16

Najlepiej w takim przypadku zdjąć z dysku wszystkie partycje,założyć i je sformatować - instalator XP zapisze ponownie MBR dysku.

W przypadku systemów WIN98/ME naprawa MBR dysku po zabotowaniu kompa z dyskietki awaryjnej WIN98/ME - komenda

fdisk /mbr

po fdisk spacja.