Problem z instalacją XP

Witam

zakupiłem od znajomego używany komp (1GHz, 128 RAM, 60 GB HDD) i mam problem z wgraniem systemu (XP). Wszystko mi się ładnie odpala z płytki - tworzę partycję, kopiują się pliki instalacyjne, nastepuje restart kompa i … tyle… Pojawia się komunikat: “naciśnij dowolny klawisz aby uruchomić komp z CD… BRAK SYSTEMU OPERACYJNEGO” (lub “BŁĄD ŁADOWANIA SYSTEMU OPERACYJNEGO”)…

O co chodzi?? Nie pierwszy raz instaluje XP i nigdy wcześniej czegoś takiego nie miałem… Czy to wina sprzętu czy może jakieś ustawienia w BIOSie??

Z góry dzięki za pomoc:)

po instalacji nalezy zmienic aby komputer uruchamial sie z HDD a nie z plyty.

to nic nie daje:( pokazuje wtedy “BRAK SYSTEMU OPERACYJNEGO” i wisi…:frowning:

Na jakiej płycie masz XP ?

Robiłem formata znajomej i wystąpił podobny problem przy wgrywaniu XP z płyty CD-RW.

Z CD-R poszło bez problemów.

Na CD-R… Zreszta, probowałem z 2 różnych płyt - ciagle bez rezultatu (dzis pojawia sie BŁĄD ŁADOWANIA SYSTEMU OPERACYJNEGO)… Wiec to raczej kwestia kompa… (Bios??)

Miałem podobny problem okazało sie że to kwestia producenta dysku twardego podłaczenie dysku Maxtor rozwiazalo problem.

Heh, no tak… Tyle ze kupowac teraz dysk to juz troszke za pozno… Ale jesli to faktycznie to, to bede musiał… :frowning:

dzięki za pomoc:)

Trzeba sprawdzić wszystko:

Sprawdzić pamięć.

http://forum.dobreprogramy.pl/viewtopic.php?t=50125

Zresetować bios baterią.

Konserwacja kompa,zasilacz,kondensatory elektrolityczne na płycie,dysk, taśmę sygnałową dysku wymienić na nową - dysk ma być sam na taśmie.

I resztę.

http://forum.dobreprogramy.pl/viewtopic.php?t=25048

To moze z oryginalnego nośnika zainstaluj.

Co, nie ma?

Piracik?

Sprawdz:

  • Zresetuj CMOS

  • Zresetuj ustawienia Biosu

  • Ustaw w Biosie przy wykrywaniu dysku na Auto zamiast LBA

  • Czy partycja jest ustawiona jako aktywna, jesli nie to uruchomić komputer przy użyciu dyskietki startowej, a następnie użyć fdisk do ustawienia partycji aktywnej.

  • Update Biosu

Jesli sie to nie powiedzie to pewnie moga być uszkodzone sektory MBR i wymaga to pojscia do serwisu lub wymiany HDD

Wejdź do konsoli odzyskiwania (W głównym oknie instalacji Windows XP wciskasz literę R) i wpisz fixboot oraz fixmbr :slight_smile:

Musi byc sam na tasmie?

Nie sadze.

A mozesz mi jeszcze powiedziec co to ma dac skoro system nie jest zainstalowany??? A te komendy działaja kiedy Win juz stoi? :open_mouth:

Ja proponuje spróbowac na innej grafice jesli to nie pomorze to na innym ramie moze to jest przyczyna np. u mnie przycyzna była grafika :P, ale ram tez jest podejrzany :stuck_out_tongue:

A usunołeś wszytskie partycje?? Gdy robiłem format znajomym raz miałęm podobny problem… sformatowałęm C: instalka i to samo (brak sysemu operacyjnego). Gdy usunołem wszytskie partycje i stworzyłem je jeszcze raz problem zniknoą! Sprój może pomoże i u Ciebie…

Komendy fixboot oraz fixmbr wpisuje się głównie wtedy, gdy nie ma systemu zainstalowanego! Fixmbr ustawia główny sektor rozruchowy, gdy Np. stary uległ uszkodzeniu lub wykasowaniu przez wirusy. Linux ingeruje w MBR i wstawia swój program Np. GRUB, i gdy chcemy zainstalować ponownie system Windows samo z formatowanie dysku i ustawienie systemu plików obsługiwanego przez Windows nie pomorze. Wtedy trzeba ustawić MBR wpisując w konsoli odzyskiwania (win xp) lub dyskietki startowej (win 9x) polecenie fixmbr :mrgreen: :mrgreen:

Najlepiej w takim przypadku zdjąć z dysku wszystkie partycje,założyć i je sformatować - instalator XP zapisze ponownie MBR dysku.

W przypadku systemów WIN98/ME naprawa MBR dysku po zabotowaniu kompa z dyskietki awaryjnej WIN98/ME - komenda

fdisk /mbr

po fdisk spacja.