Problem z instalacją Xubuntu obok Windows 10

(cabis) #1

Chciałem sobie zainstalować Xubuntu 15.10 64bit obok Windows 10 64bit. W UEFI ustawione jest "Legacy support" i "UEFI first". Uruchamiam Xubuntu i pierwszy zgrzyt - dlaczego nie widzi niektórych sieci wifi? Gdyby nie działało wcale to jeszcze bym zrozumiał ale nie widzi tylko niektórych dostępnych sieci w tym mojej. Próbowałem podłączyć z telefonu hotspota wifi ale jego też nie widzi... OK podłączyłem kablem... Idziemy dalej, powinno pojawić się coś w stylu zainstaluj obok istniejącego systemu itd. Nie ma, instalator nie widzi Windows 10. Co ciekawe Live CD widzi partycje z Windowsem. Zawsze jak instalowałem systemy Ubuntu podobne to wszystko ładnie wykrywało i działało bez problemu a tu kicha. OK pomyślałem lada moment będzie nowa wersja to weźmy Xubuntu 16.04 LTS Beta 2 64bit. Tutaj postęp wifi działa już jak należy jednak nadal nie widzi Windowsa 10. Wyczytałem że to albo wina 4 partycji podstawowych albo starego GRUB. Chciałbym zainstalować Xubuntu na nieprzydzielonych ~23GB z "Dysk 0" bo to SSD. Co muszę zrobić żeby to działało? Dysk przy instalacji Windows 10 dałem utworzyć instalatorowi tegoż systemu i widzę że mam 2 partycje po ponad 400MB których przeznaczenia nie znam. Na początku i końcu dysku.

570d1dcb9330f_Beztytuu.thumb.png.121b48f

(luki30210) #2

Na początku spróbowałbym wyłączyć “Legacy support”, bo skoro masz ustawiony priorytet dla UEFI, to instalator Windows 10 prawdopodobnie utworzył na dysku tablicę partycji GPT. Najłatwiej to sprawdzić próbując odpalić Windowsa - jeśli się nie da, oznacza to, że tablicą partycji jest MBR.

(cabis) #3

Jak przełączę z “Legacy support” na “UEFI” bo takie są tylko 2 opcje to w ogóle nie idzie uruchomić niczego poza windowsem, wtedy nawet komputer nie widzi pendrive z xubuntu ani jakimkolwiek innym linuxem. W drugiej opcji jest do wyboru UEFI first lub Legacy first tutaj niezależnie jak to ustawię instalator xubuntu zachowuje się tak samo - nie widzi Windows 10.

Jakby coś to laptop Lenovo Z50-70.

(luki30210) #4

Może spróbuj utworzyć bootowalnego pendrive’a za pomocą programu Rufus. A w nim wybierz GPT/UEFI. Ostrzeże Cię, że ta opcja sprawi, że będzie działał tylko na UEFI, ale o to w tym wypadku chodzi. Wtedy przestaw BIOS na UEFI i spróbuj odpalić instalator.

(cabis) #5

No proszę pomogło utworzenie pendrive Rufusem z GPT/UEFI. Tak uruchomiony Xubuntu odpalił się już prawidłowo jak to zawsze robił, wykrył Windows 10 i dalej już wszystko standardowo jak zwykle. Dzięki za pomoc :slight_smile: