Problem z instalacją Xubuntu obok Windows 10

Chciałem sobie zainstalować Xubuntu 15.10 64bit obok Windows 10 64bit. W UEFI ustawione jest “Legacy support” i “UEFI first”. Uruchamiam Xubuntu i pierwszy zgrzyt - dlaczego nie widzi niektórych sieci wifi? Gdyby nie działało wcale to jeszcze bym zrozumiał ale nie widzi tylko niektórych dostępnych sieci w tym mojej. Próbowałem podłączyć z telefonu hotspota wifi ale jego też nie widzi… OK podłączyłem kablem… Idziemy dalej, powinno pojawić się coś w stylu zainstaluj obok istniejącego systemu itd. Nie ma, instalator nie widzi Windows 10. Co ciekawe Live CD widzi partycje z Windowsem. Zawsze jak instalowałem systemy Ubuntu podobne to wszystko ładnie wykrywało i działało bez problemu a tu kicha. OK pomyślałem lada moment będzie nowa wersja to weźmy Xubuntu 16.04 LTS Beta 2 64bit. Tutaj postęp wifi działa już jak należy jednak nadal nie widzi Windowsa 10. Wyczytałem że to albo wina 4 partycji podstawowych albo starego GRUB. Chciałbym zainstalować Xubuntu na nieprzydzielonych ~23GB z “Dysk 0” bo to SSD. Co muszę zrobić żeby to działało? Dysk przy instalacji Windows 10 dałem utworzyć instalatorowi tegoż systemu i widzę że mam 2 partycje po ponad 400MB których przeznaczenia nie znam. Na początku i końcu dysku.

570d1dcb9330f_Beztytuu.thumb.png.121b48f

Na początku spróbowałbym wyłączyć “Legacy support”, bo skoro masz ustawiony priorytet dla UEFI, to instalator Windows 10 prawdopodobnie utworzył na dysku tablicę partycji GPT. Najłatwiej to sprawdzić próbując odpalić Windowsa - jeśli się nie da, oznacza to, że tablicą partycji jest MBR.

Jak przełączę z “Legacy support” na “UEFI” bo takie są tylko 2 opcje to w ogóle nie idzie uruchomić niczego poza windowsem, wtedy nawet komputer nie widzi pendrive z xubuntu ani jakimkolwiek innym linuxem. W drugiej opcji jest do wyboru UEFI first lub Legacy first tutaj niezależnie jak to ustawię instalator xubuntu zachowuje się tak samo - nie widzi Windows 10.

Jakby coś to laptop Lenovo Z50-70.

Może spróbuj utworzyć bootowalnego pendrive’a za pomocą programu Rufus. A w nim wybierz GPT/UEFI. Ostrzeże Cię, że ta opcja sprawi, że będzie działał tylko na UEFI, ale o to w tym wypadku chodzi. Wtedy przestaw BIOS na UEFI i spróbuj odpalić instalator.

No proszę pomogło utworzenie pendrive Rufusem z GPT/UEFI. Tak uruchomiony Xubuntu odpalił się już prawidłowo jak to zawsze robił, wykrył Windows 10 i dalej już wszystko standardowo jak zwykle. Dzięki za pomoc :slight_smile: