Problem z instalacje Windowsa xp/Windows 7

Mam problem z zainstalowaniem Windows xp gdy wkładam do napędu płytę wyskakuje mi takie okienko i nie da sie kliknac w “Zainstalowac system Windows Xp”

beztytuuss.png w827.png

Posiadam Windows 7 Home Premium 64-bit

Proszę o pomoc

Jest to logiczne, gdyż najpierw instalujesz starsze Windowsy a później nowsze, czyli: XP -> Vista -> Windows 7. Po nich możesz doinstalować jakąś dystrybucję Linuksa (jeśli jej potrzebujesz). Tylko taka kolejność instalacji zapewni Ci komfort pracy (poprawnie działający menadżer wyboru systemów operacyjnych).

Jeśli koniecznie chcesz zainstalować XPeka mając już na dysku Windows 7 musisz uruchomić komputer z płyty XPeka a po zakończeniu instalacji (na oddzielnej partycji oczywiście) będziesz musiał naprawić BootLoadera.

Chce zainstalować XP ponieważ sporo gier na Windows 7 nie chce iść

Dodane 10.01.2010 (N) 21:36

a jak bym mógł wiedzieć to co to jest “BootLoadera”

BootLoader.

bootloader to plik/sektor na dysku, który umożliwia Ci wybór systemu operacyjnego, który chcesz uruchomić, w przypadku gdy masz ich zainstalowanych więcej niż 1, jeśli chcesz usunąć win7 - problem Ciebie nie dotyczy.

Nie uruchomisz instalacji windowsa z poziomu uruchomionej nowszej jego wersji.

Poszukaj w biosie opcji “BOOT device priority” lub podobnej, zadbaj o to aby komputer poszukiwał plików uruchomieniowych systemu operacyjnego na cd-rom a dopiero potem na HDD, mniej więcej coś takiego:

1-st boot device: cd-rom

2-nd boot device: hdd

3-rd boot device: floopy

itd

potem zrestartuj komputer i przypilnuj komunikatu: “Dowolny klawisz spowoduje rozruch z dysku cd…”

Mam jeszcze jedno małe pytanie , gdybym chciał zainstalować Windows vista i gdybym włożył płytę do napędu to normalnie się rozpoczęła instalacja ??

Sytuacja jest analogiczna. Vista jest starszym systemem niż Windows 7.

Dzieki wielkie za pomoc