Problem z instlacją neostrady na Ubuntu

Witam

Zainstalowałem Ubuntu tą wersje ze strony http://www.ubuntu.pl , i tak , wyczytałem że trzeba skopiować ten sterownik , ale to tylko moze zrobić konto root , i jak z tego mojego konta zalogować sie na root’a?Sudo su nie działa itd.

Żeby pod Ubuntu polecenie miało uprawnienia roota poprzedź je

sudo

I tyle

nr47 dzięki , ale zrobiłem troszkę inaczej.I jak na razie wszystko działa. :slight_smile:

Pozdrawiam i dzięki , a jeszcze jedno pytanie.Jak zrobić , by mój profil miał wszystkie uprawnienia te co root?Bo bawiłem sie trochę w zarzadzania grupami , i boje sie ze cos zrobiłem nie tak. :slight_smile:

Po co? ;0 Kiedy tylko potrzebujesz wykonać jakąś akcję do której potrzebne są uprawnienia roota. Na co dzień po nie pracuje się na koncie roota - dla bezpieczeństwa systemu.

nr47 to jak np : zrobic my mój profil mógł instalować soft?

A i miałem jeszcze taką fajną opcje w ubuntu ADD/REMOVE , nie wiem czemu ale nie mam tego.Co zrobić zeby mi się to pojawiło?

od tego masz polecenia

su -

i

sudo

konto roota jest “niebezpieczne” w codziennym użytkowaniu

tylko chodzi mi , o to zebym przez ten mój profil miał takie same uprawnienia jak root , instalować kopiować kasować.

Pisze sudo su , nic itd itp.

Jak chcesz kopiować piszesz sudo cp /skąd /dokąd , usuwać sudo rm /co itd.

aha , czyli takie coś jak ja chcem jest nie możliwe?

Złączono Posta : 24.02.2007 (Sob) 12:45

no bo np : pisze sudo su , i nic sie nie dzieje.

Złączono Posta : 24.02.2007 (Sob) 12:46

albo robie updejt systemu i nie mam uprawnien do tego

Jest możliwe, ale tak się nie robi, to jedna z podstawowych zasad bezpieczeństwa.

Sudo posługujesz się tak, że wydajesz je przed poleceniem, np:

sudo apt-get update

poprosi Cię o hasło i ten proces będzie miał uprawnienia roota.

to co mam zrobic , by chociaż częściowo mój profil miał możliwości roota?

A po co Ci sudo su??

Przecież wystarczy wstawić przed polecenie sudo i sprawa załatwiona, a przy okazji nie musisz się martwić, że za dużo namieszasz.

Co do update’a to sudo apt-get update i sprawa załatwiona :slight_smile:

Złączono Posta : 24.02.2007 (Sob) 12:51

Właśnie sudo polecenie_do_wykonania jest działaniem roota.

a jak np piszę w terminalu : sudo dpkg -i kadu5_o.5.0-rc1-2_i386.deb , to nic sie nie dzieje , czyli tylko root może instalować programy.

Jak chcesz Kadu, to na stronie: Kadu masz napisane co i jak, więc nie widzę powodu, żebyś musiał się z .deb męczyć.

UbuDream dobra juz wiec co i jak.

Jeszcze jedno kluczowe pytanie , tam jest coś takiego jak Użytkownicy i grupy , czy jak tam dodam swój profil , do root i admin to to jest niebezpieczne?

Raczej tak. W Linuksie nie używa się roota do korzystania z komputera, bo łatwo się zapomnieć i zniszczyć sobie system.

Czyli do jakiej grupy mam się dodać? Tylko do tej mojej tak? ( w tym przypadku będzie to piotrek) :wink:

Dokładnie tak :smiley:

Poza tym powinieneś już w niej być - dodało Cię tam przy instalacji Ubuntu.

UbuDream ostatnie pytanie , tam jest taka opcja jak uprawnienia.Czy jak dodam ją dla siebie , że będę mógł zarządzać systemem , to będzie wszystko okej?

Chodzi Ci o Uprawnienia użytkownika we właściwościach konta??

Pewnie, że możesz. Właśnie to powinno być zaznaczone, żebyś mógł korzystać z sudo.