Problem z integracją sterowników w Nlite

Chciałem zintegrować sterowniki Sata z WinXP.Zrobiłem wszystko zgodnie z tym poradnikiem http://www.purepc.pl/node/881?page=0%2C0,ale mam problem przy wyborze sterownika.Klikam Dodaj->pojedynczy sterownik,wybieram plik VIASRAID(nie ma on rozszerzenia .inf,nie wiem czy to ma jakieś znaczenie?) i nie wyskakuje to okno nlite11.th.jpg.Za pierwszym razem zignorowałem to,kliknąłem Dalej i po (niby) zintegrowaniu było napisane:

Ukończono!Rozmiar całkowity to:594,2MB

Zintegrowane sterowniki:0,0MB

Instalacja urosła o:0,2MB

Trochę dziwne,że 0mb sterowników,a instalacja urosła o 0,2mb O.o Z tą instalacją spróbowałem zainstalować XP i nic,pojawia się ten sam problem,co przy instalacji z płyty bez sterowników “System windows nie może znaleźć stacji dysków zainstalowanych na tym komputerze […]”

Wie ktoś jak z tym sobie poradzić?Wydaje mi się,że wszystko robiłem poprawnie…

Nie zintegrowało sterowników,muszą one być w formacie właśnie inf.,nie exe.,ma to znaczenie,też próbowałem tak jak Ty i to samo było,więc dałem sobie spokój z integrą sterów i było ok.,w tym formacie sterowniki ciężko znaleźć w necie.

Lekarstwem jest wykonanie przy pomocy jakiegokolwiek programu backupu (kopii) sterowników wcześniej zainstalowanych na tym komputerze (kopie będą miały plik .inf), a następnie wskazanie plików .inf w tychże kopiach. Niestety, tak można zrobić mając już kiedyś zainstalowany dany sterownik.

Niekiedy jednak firmy pakują sterowniki w plik .exe (tak robi np. nVidia, Leadtek), które w istocie są archiwum, po rozpakowaniu którego, np. WinRARem, (do folderu) można znaleźć plik .inf i w ten sposób (niestety, nie pewny) poradzić sobie z pierwszym wykorzystaniem danego sterownika dla zintegrowania go nLitem.

Jednak, na ile ja doświadczyłem, pewny jest tylko pierwszy sposób.

Dodane 13.12.2010 (Pn) 20:29

Wydaje mi się, że na stronie VIA: http://www.viaarena.com/ znalazłem właśnie Twój sterownik RAID spakowany w pliku .zip. Po pobraniu właściwego, rozpakuj archiwum, poszukaj folder “VRAIDDrv” a nim folder “XP”. Wewnątrz jest potrzebny plik .inf, który powinieneś wskazać podczas integracji w nLite, jako Regularny sterownik PNP.

Niestety,pierwszy sposób nic nie daje.Po backupie folder ze sterownikami wygląda tak beztytuuwpn.th.png.Czyli dalej nie ma pliku z rozszerzeniem .inf

Nie wiem czy dobrze zrozumiałem drugi sposób,ale szukałem na płycie od płyty głównej (oraz na necie) sterowników do SATA.Wszystkie wyglądają tak samo,ale nie mają w sobie pliku .inf :confused:

Edit:

Niestety,nie znalazłem na tej stronce sterowników do mojej płyty głównej :confused:

Przecież ten ostatni plik, pod tym zaznaczonym, to właśnie inf (informacje instalatora).

No niby tak,ale przy wyborze tego pliku w Nlite nic się nie dzieje,a powinno wyskoczyć okienko,o którym napisałem w pierwszym poście O.o

Chyba,że musi on mieć na końcu .inf (nie wiem nie znam się,ale tak napisał blackhat-530 :P)

Niestety musi mieć podpis inf.,bo inaczej nic z tego,potrzebne programy

1 należny ściągnąć „Intel Matrix Storage Manager”

2 zainstalować jakiś program który wypali obraz płyty np Alkohol 120

3 zainstalować nLite

NA początek instalujemy Intel Matrix Storage Manager po instalacji w folderze docelowym programu znajdziemy folder „Driver” tam powinny się znajdować pliki aahci.cat, iaahci.inf, iastor.cat, iastor.inf, IaStor.sys, TXTSETUP.OEM. należy je skopiować cały katalog w inne miejsce np na pulpicie.Są to sterowniki które należny zintegrować z Systemem XP

INTEGRACJA

Uruchamiamy nLite wybieramy język Polski klikamy Dalej następna zakładka to Lokalizowanie instalacji Windows

w tym momencie wkładamy do napędu płytę Xp którą chcemy zainstalować na laptopie i poprzez przeglądaj wskazujemy napęd z płytą program poprosi nas abyśmy wskazali folder docelowy tzn tam gdzie chcemy wrzucić przerobionego Windows, wiec tworzymy folder np. na partycji D pod nazwą np „XP przerobiony” w tym momencie program zacznie kopiować pliki instalacyjne XP do wskazanego przez nas katalogu postęp kopiowania będzie widoczny na pasku

po skopiowaniu systemu klikamy dalej i w następnej zakładce „ustawienia” nic nie robimy dochodzimy do zakładki „wybór zadań” tu zaznaczamy „Zintegruj” zaznaczamy „sterowniki”oraz „utwórz” zaznaczamy Boot-owalny obraz ISO klikamy dalej przechodzimy do zakładki „sterowniki” klikamy dodaj i wykazujemy folder z plikami który uprzednio przenieśliśmy na pulpit wskazujemy iaahci.inf klikamy ukaże się nam lista sterowników musimy wybrać te które pasują do naszego laptopa więc zaglądamy do menadżera urządzeń i rozwijamy plusem „kontrolery IDE SATA/ATAPI i tam znajdziemy nazwę naszego kontrolera zaznaczamy w okienku ze sterownikami taką samą nazwę jak w menadżerze urządzeń i klikamy dalej teraz rozpocznie się proces integracji wybranych przez nas sterowników z systemem Xp po czym pozostaje nam utworzyć obraz przerobionego XP i wypalić płytkę no Alkoholem 120

tak przerobionym Windowsem instalujemy XP na naszym laptopie

Starałem się jak najprostszym językiem opisać proces integracji sterowników z XP mam nadzieje że się komuś przyda.Znalazłem to,zapożyczone,nie mój opis. #-o

Najlepiej będzie to zrobić programem xp iso bulider, bo z nlitem miałem już taki numer, że pomimo zintegrowania sterowników, dysku nadal nie widziało. Te same sterowniki zintegrowałem w xp iso bulider i o dziwo instalator już wykrył dysk.

blackhat-530 moja płyta główna to ASUS A7V880,wiec te sterowniki będą do niej pasowały?

Chciałem je zainstalować,ale wyskoczyło okienko,że mój komputer nie spełnia wymagań sprzętowych O.o

Piotr92

Twój sposób raczej nie zadziała,bo ja i tak potrzebuje pliku z rozszerzeniem .inf,którego niestety nie mam…ale dzięki za chęci :slight_smile:

A ściągałeś Intel Matrixx Storage Manager do swojej płyty głównej pod XP?(na stronie producenta powinien być czyli Asusa)jak tak i nie pasi to nie wiem co dalej zrobić z integracją w Nlite,mi też się to nie udawało,to wtedy przerabiałem XP w Nlite bez sterów,usuwałem różne pierdoły z niego,nagrywałem płytę,a sterowniki miałem ściągnięte pod XP na swoją płytę główną np.na pendrivie,i po zainstalowaniu XP instalowałem je i było wszystko ok.,mi taki sposób bardziej odpowiada,bo mam pewność że sterowniki chodzą dobrze,a tak to nie wiadomo co?Później mogą być zawiechy,albo blue screeny i lipa,będziesz się zastanawiał od czego to jest!! #-o

wgrzesiekw , Wiem, że i tak potrzebne są sterowniki inf, chcodziło mi o to, że po prostu lepiej jest te sterowniki zintegrować tym programem co podałem, niż zintegrować w nlite i żeby potem się okazało, że zmarnowałeś płytkę, bo setup nadal nie widzi hdd. Sprawdź na stronie Asusa, może będą sterowniki inf do tej mobo, jak ja instalowałem koledze XP, który też ma płytę Asusa, to sterowniki do kontrolera Sata właśnie pobrałem ze strony Asusa. Możesz zrobić taki knif, że w menedżerze urządzeń podejrzeć jaki masz kontrolera dysku, tą informację znajdziesz klikając 2x na Kontrolery ATA/ATAPI i to co zacznie się na kontrolery, to jest Twój kontroler, np. u mnie jest Kontrolery Intel 802801EB Ultra ATA Storage controlers-24D1, wtedy wpisujesz to co tam masz wyświetlone w google i dopisujesz XP drivers i powinieneś znaleźć. Ja w ten sposób właśnie w ciągu 10 minut wygooglowałem właściwą wersję sterowników intel matrix storage dla swojego lapka…

Zrobiłem mały,banalny krok,na który wcześniej nie wpadłem:wyłączyłem ukrywanie rozszerzeń w opcjach folderów,ale i tak nic to nie dało,w Nlicie dalej nie wyskakuje wcześniej wspomniane okienko,pomimo,że już mam plik z rozszerzeniem .inf

blackhat-530

Hmmmm Intel Matrixx Storage Manager ściągnąłem ogólnie ze strony Intela (chyba).Właśnie szukałem do swojej płyty,ale nic nie ma :confused:

W tym problem,że ja XP w ogóle nie zainstaluje,bo nie widzi mi twardego dysku :smiley:

Piotr92

W programie,który podałeś,nie mogę znaleźć opcji integracji sterowników :confused:

Sterowniki ściągałem ze strony ASUSa,teraz już mam z rozszerzeniem .inf,bo wcześniej było ono ukryte :slight_smile:

Ma ktoś jeszcze jakiś pomysł co z tym zrobić?Bo trochę to dziwne,że mam już ten plik .inf,a dalej nic się nie zmieniło :confused:

Jest integracja, tu masz co i jak: http://www.winfuture-forum.de/index.php … pic=126900