Problem z internetem od Vectry

(michal509_509) #1

Witam. 3 godziny temu podłączyli mi internet "100 Mb/s" z Vectry i jestem załamany. Router stoi w jednym z pokoi, jeżeli laptopa (kupionego w 2014 roku) postawi się na tym samym biurku co router, to prędkość jest rzeczywiście w porządku i na Wi-Fi wynosi 70-75 Mb/s dla pobierania i około 10 Mb/s dla wysyłania, na kablu pobieranie przekracza nieznacznie 80, wysyłanie trochę bliżej 11. Wystarczy, że wyjdę z laptopem z pokoju do salonu, który od pokoju z routerem oddzielony jest ścianką działową dzieje się coś, czego się nie spodziewałem... Pobieranie spada do około 7 Mb/s, a wysyłanie utrzymuje się na poziomie około 10 Mb/s! O co chodzi, dlaczego dla wysyłania maks się utrzymuje, a pobieranie spada 10-krotnie? Jeszcze nie widziałem, żeby prędkość wysyłania była wyższa od pobierania... To jeszcze nic, przechodząc do pokoju oddalonego o około 15 m (mieszkanie ma około 200 m2 w jednym poziomie, dochodzi jedna ściana działowa), prędkość pobierania spada do około  1,5 Mb/s, a wysyłanie do około 5 Mb/s. Słyszałem, że ten router od Vectry nie jest zbyt dobry, ale żeby był aż tak beznadziejny!? Obecny router z Orange do internetu mobilnego radzi sobie znacznie lepiej.

Drugi problem to internet nie działa na drugim laptopie. Początkowo myślałem, że chodzi o karty sieciowe, na tamtym z 2014 działa, u mnie na laptopie z 2011 straasznie wolno, czasami zrywa całkowicie, jednak sprawdziłem specyfikację tego starszego i obsługuje on standard n (karta to Intel® Centrino® Wireless-N 1030). Nazwa sieci rozpoczyna się od 2.4G. W domu mamy też 2 telefony Sony Xperia M2 i wyszukuje na nich również 5G, których na laptopie nie ma. Zrobiłem teraz na telefonie Speedtest w pokoju, w którym na nowszym laptopie pobieranie 1,5 Mb/s, wysyłanie 5 Mb/s. Na telefonie, dla sieci 5G... wyszło: download 37.26 Mbps, upload 11.68 Mbps, ping 14 ms, ale pojawiła się informacja, że system jest obciążony (głownie CPU, nie mam już miejsca w pamięci wewnętrznej, nie wiem czy to ma coś wspólnego) oraz słaby zasięg i zaleca się powtórzenie testu. Dla tej sieci 2.4G, którą wyszukują laptopy, na telefonie ping jest trochę niższy, a prędkość pobierania i wysyłania o około 10% gorsza w porównaniu z siecią 5G..., ale nadal nieźle.

Proszę o pomoc. Nie wiem co mam robić. Po 2 latach męczarni z internetem mobilnym myślałem, że najgorsze już za mną. Nie jest mi chyba jednak pisane mieć dobrego neta. Będę wdzięczny za porady. Pozdrawiam

(struart) #2

Też mam internet z Vectry 100Mb/s.

To co opisujesz jest wg mnie normalne :stuck_out_tongue:

Po radiu nie spodziewaj się cudów zwłaszcza w tak wielkim domu (200m2) na pojedynczym routerze. Chcesz mieć stabilne łącze po radiu zainwestuj w repeatery.

Ja u siebie mam własny router Mikrotika hAP Lite podpięty pod modem CISCO od Vectry i prędkość po radiu w salonie z routerem to 80-95 Mb/s, a pokój dalej (mieszkam w bloku) spada do 20-40. Tak już jest chcesz pełnej prędkości podłącz kabel lub załóż z 2 repeatery w domu.

(Irydium) #3

Najlepiej będzie jak opiszesz swój problem technikom Vectry, bo może źle ustawili parametry modemu. Możliwe że siłę anteny wifi ustawili najniższą i ograniczyli liczbę urządzeń mogących korzystać jednocześnie z internetu. Mi tak kiedyś zrobili, bo ustawione miałem 2 adresy ip zewnętrzne ( czyli tylko dwa urządzenia jednocześnie), a jak chciałem Smart na tv to musiałem modem wyłączać i w jednym z dotychczasowych urządzeń net odłączać. Jak zrobiłem interwencję to ustawili mi jeden zewnętrzny ip i mogę 100 urządzeń jednocześnie mieć do neta podłączonych. Po coś jest ich obsługa techniczna, za którą płacisz uiszczając opłaty za internet i łącze szerokopasmowe.

(michal509_509) #4

Dzięki za rady. Jutro ich zawołam, żeby coś z tym zrobili. Obawiam się jednak, że powiedzą mi, że tak to jest z Wi-Fi, aczkolwiek test prędkości zrobiłem przy techniku, był zdziwiony, że w sąsiednim pomieszczeniu prędkość pobierania jest niższa od wysyłania. A czy w przypadku repeatera straty sygnału są duże? Może wsadziłbym taki repeater u siebie w pokoju, a laptopa podłączyłbym kablem do repeatera.

(struart) #5

Repeater stawia się w połowie drogi gdzie sygnał z routera jest jeszcze wystarczający żeby sygnał który rozgłasza był solidny.

(michal509_509) #6

To chyba będę musiał podłączyć go metr od routera… Na telefonach łapie dobrze, na laptopach, zwłaszcza na tym starszym, beznadziejnie.

(michal509_509) #7

Wydaje mi się, że to z laptopami jest coś nie tak. Połączyłem się teraz z internetem na telefonie i włączyłem opcję tethering przez USB. Telefon odbiera 5Ghz. W ten sposób wszystko działa dobrze, prędkość w pokoju oddalonym kilkanaście metrów przekracza 40 Mb/s, przez Wi-Fi strona odpala się 1,5 minuty. Czy ktoś może mi doradzić coś w tej kwestii?

(banita71) #8

Może warto spróbować takiego rozwiązania

Transmitery sieciowe. Sposób na niezawodny internet z gniazdka elektrycznego!

(michal509_509) #9

Staram się jeszcze wierzyć, że to wina sprzętu Vectry. Nawet w najdalszych pomieszczeniach od modemu siła sygnału według wskaźnika Windowsa nie spada poniżej 3 kresek, często jest 5. Jeden z laptopów łączy się przez Wi-Fi, ale gdy chcę wejść na jakąś stronę, to po mniej więcej minucie wyskakuje informacja, że nie udało się połączyć z serwerem, nawet jak stoi 5 cm od modemu, więc coś tu jest nie tak. Na drugim laptopie wystarczy wyjść z pokoju i prędkość spada 10-krotnie. Wcześniej używałem mobilnego Internetu z Orange i prędkość w najdalszym pomieszczeniu spadała o maks 30-40%…

(michal509_509) #10

Dzięki ~banita71. Zestaw transmiterów rozwiązał problem, praktycznie mam drugie gniazdo, bo prędkość z 90 Mb/s przy routerze spadła do 50-70 Mb/s, a przy okazji tworzy odrębną sieć Wi-Fi, która również śmiga. Problem w tym, że jeden z laptopów ma problem z połączeniem po kablu i jak przez Wi-Fi łapie 40-50 Mb/s, tak po kablu, zarówno z transmitera jak i głównego routera, około 8 Mb/s. Dla odmiany drugi laptop po kablu z routera łapie 90 Mb/s, a z transmitera około 70 Mb/s.

(struart) #11

Jaką kartę sieciową ma ten lapek co wyciąga 8 mb