Problem z jasnością w monitorze i telewizorze led

Witam

Jaka może być przyczyna problemów z dostosowaniem jasności  zarówno jeśli idzie o monitor jak i telewizor led? Monitor zmieniłem już z 3,5 roku temu, myślałem, że jakoś się dostosuję, wiele osób mówiło, że to kwestia przywyknięcie (owszem, trochę przywykłem), ale jednak cały czas nie pracuje mi się na nim tak dobrze jak na crt. Kombinowałem z różnymi jasnościami, kontrastem (teraz mam 20% jasność i 50% kontrast), oświetlałem lampką ścianę za monitorem (jednak miałem wrażenie, że światło za monitorem jest wtedy za mocne), właściwie nie udaje mi się uzyskać komfortu. Co lepsze tak się złożyło, że w tym roku też mam okazję zetknąć się w większym wymiarze czasowym z telewizorem led i niestety problemy są te same, właściwie to jest jeszcze gorzej, po prostu mam wrażenie że obraz wali po oczach, a oczy często mnie po prostu bolą na następny dzień, mimo że też próbowałem kombinować z ustawieniami jasności, natomiast z telewizorem crt nigdy nie miałem problemów, tak samo jak z monitorem. Mogłem siedzieć długo, często bez przerw i nic się nie działo, a z led jest jakaś masakra… Problem na pewno jest też większy z tego powodu, że mam zespół suchego oka, tylko że kontakt z led sprawia, że ten problem narasta, a przecież była mowa, że led są dużo zdrowsze dla oczu niż crt. Co do sprzętu to oczywiście nie jest z najwyższej półki, więc może to jest przyczyna? Monitor jest NEC AccuSync AS221WM, natomiast telewizora za bardzo nie kojarzę, ale firmy Hitachi. Ktoś może ma jakieś pomysły dlaczego tak się dzieje? Co jeszcze mogę pokombinować?

To, że monitor LCD jest “zdrowszy” to mit. Owszem - pewne ewidentne przewagi samej technologii wyświetlania obrazu POWINNY LCD dawać przewagę nad CRT (brak konieczności odświeżania ramki obrazu czy zmniejszone promieniowanie elektromagnetyczne … itd.) , ale żyjemy w świecie gdzie zawsze dostaniesz swoją dawkę (jak nie w domu …)

Ja sądzę, że powinieneś się zgłosić do dobrego okulisty (a może nawet do optometrysty) i opisać swój problem. Od strony sprzętu zaś - nie ma innej opcji - musisz kombinować z ustawieniami (nie ograniczając się tylko do jasności i kontrastu).

To co jeszcze mogę zmieniać jeśli idzie o ustawienia?

Balans kolorów na ciepły.

Temperaturę barw, a w TV przyjrzyj się opcjom “polepszającym obraz” (zazwyczaj kryją się w jakimś zaułku Menu pod tytułem zaawansowane).

A w jaki sposób zmienia się ten balans, temperaturę kolorów? Bo chyba nie w ustawieniach monitora na które można wejść przez przyciski na monitorze? Jestem laikiem w tych tematach. A co do monitora, to w zasadzie nawet chyba nie jest led, tylko lcd. Natomiast odnośnie tv, to te opcje “polepszające obraz” to co się pod tym może kryć? :slight_smile:

W NECu masz pod ikonką NATIVE w menu 3 predefiniowane ustawienia, oraz ustawienie USER które dodatkowo udostępnią regulację oddzielną dla każdego kanału RGB.

W TV  - musisz popatrzeć w instrukcji. Np. w Sharp-ie są to takie opcje jak “natural dynamic contrast” albo … “Demo mode”

 

I jeszcze jedno: i monitor i TV są LCD. (wykonane w technice ciekłych kryształów). LED - to tylko i wyłącznie technologia podświetlenia matrycy - niestety nie zawsze lepsza od podświetlenia CFL - ale za to tańsza , trwalsza i bardziej energooszczędna.

Ok, dzięki, nigdy się tymi opcjami akurat nie bawiłem. Czyli pozostaje mi eksperymentowanie z tymi ustawieniami, próbowanie którejś z tych trzech opcji i do niech dopasowywać potem jasność-kontrast i zobaczyć co się będzie działo, albo ustawić na “user” i następnie samemu zmieniać procentowo ustawienia? Zgadza się? :slight_smile: