Problem z kablami? Jak sprawdzić jakość kabla USB?

Od lat mam problem z kablami i ładowaniem różnych rzeczy.
Mam pełno kabli, głównie micro USB, ale nie wiem czy są cokolwiek warte.
Ostatnio dałem znajomemu wg mnie mój najlepszy kabel USB-C do ładowania telefonu, ale oddał mi go twierdząc, że ładuje mu na „szybkim” ładowaniu mniej tylko 5% przez godzinę. Co ciekawe u mnie ten sam kabel ładuje wszystko poprawnie. Mam jeszcze kilka naprawdę tanich, cieniutkich kabelków, które o dziwo telefon ładują bardzo dobrze, ale akumulatora 18650 przez całą noc nie są w stanie naładować.
Dodam, że mam kilka zasilaczy USB (ładowarek), teoretycznie są tu lepsze, ale i gorsze za 2 zł z Ali, kable też mam niby podzielone na lepsze i gorsze. Czasem i tak dzieją się dziwne rzeczy, np. mój powerbank 20000mAh nie może się naładować przez 25 godzin na firmowej ładowarce Huawei i obojętnie jakim kablu, ale na tym śmiesznym, malutkim zasilaczu z Ali jak podłącze wieczorem to rano jest pełny.

O co tu chodzi? Kiedyś myślałem, że kable może różnić tylko rezystancja, ale teraz to już nic nie rozumiem.

Chodzi o to, że starsze ustrojstwa, które nie mają chipu odpowiedzialnego za ładowanie, nie komunikują się z nowszą ładowarką, a starsza ładowarka wali 5V czy urządzenie płonie czy nie.
Mam np. lampkę z USB-C i naładować ją mogę że zwykłej ładowarki, z nowszej z QC i PD się nie ładuje.

Kable należałoby sprawdzić w praktyce, bo tutaj nie tylko przekrój wiązek jest istotny, ale też ekranowanie, pojemność, splot. To są ładowarki impulsowe, one sieją mocno. Gruby kabel USB zwykle ma po prostu wiecej plastiku na sobie.
Najlepsze są transmisyjne, do danych. Niestety są sztywne.

A no jeszcze dochodzi czynnik nie związany z ładowarką…
Kabelek oprócz żył miedzianych może mieć rezystor ( rezystory) i chip odpowiedzialny za zabezpieczenia czy komunikację.