Problem z...kartą graf?

Witam,

Od kilku dni miewam nietypowe problemy z PC, jak mniemam związane z kartą. Jakie są objawy ? Wszystko działa normalnie dopóki nie uruchomię jakiejś bardziej wymagającej ( od strony graficznej ) gry, np Heroes 5 czy chociażby warcraft III. Wtedy to po kilku(dziesięciu ) sekundach komputer nagle się zawiesza na chwilę ( myszka nie reaguje ekran stoi w miejscu lub robi się czarny ), po czym następuje mignięcie obrazu połączone z dźwiękiem włączania/wyłączania monitora ( u mnie jest takie pyknięcie jak włączam lub wyłączam monitor ), po czym wszystko znowu jest ok. Ale tylko na chwilę, bo zazwyczaj za kilkanaście sec sytuacja się powtarza, a za 2, 3 lub 4 razem jest kompletny zwis - czarny ekran, komputer chodzi normalnie, ale monitor nic nie wyświetla ( ew. kilka razy miałem zamiast czarnego ekranu pionowe, na przemian białe i czarne pasy ). Jedyne co można zrobić w takiej sytuacji to reset PC.

Pierwsze co przychodzi na myśl to grafa - gra wymaga grafiki, ta pewnie nie wyrabia, przegrzewa się czy coś i komp wiśnie. Sprawdziłem kartę - wiatrak chodził, ale był zakurzony nieźle. Odkurzaczem i pędzelkiem dokładnie przeczyściłem wiatrak - bez zmian. Ściągnąłem sobie więc program do sprawdzania temperatury CPU, karty, itp ( hardware sensors monitor 4.4 ) i…oto jakie wyświetla wyniki:

rysunek1t.jpg

O dziwo takie same wyniki są jak żaden program w windowsie nie jest uruchomiony jak i gdy uruchomionych jest bardzo dużo rzeczy korzystających z grafiki ( filmy, corel, czy chociażby nawet gry nie wymagające zaawansowanej grafiki - heroes 3 działa normalnie, bez problemów ). Ponadto, udało mi się sprawdzić parametry po uruchomieniu h5 , tuż przed kolejnym zwisem i temp karty nie przekroczyła nawet 50 stopni…

Jeśli chodzi o PCta, to daję kinfigurację:

AMD Athlon 64 X2 5000+

Foxconn A690 GM2MA-RS2H ( płyta główna )

OCZ Reaper DDR II 2x1 GB PC800 CL4 ( ram )

HDD Samsung 250 GB

Palit Radeon HD2600XT Sonic 256 MB

ModeCom MC-350ATX 2.0 350W ( zasilacz )

Kompa mam od roku, wszystko jest nowe, na gwarancji. Niczego nie podkręcałem, chłodzenie jest firmowe, sterowniki standardowe ( te, co były w pudełkach).

Dodam jeszcze, iż od czasu do czasu ( raz na kilka miechów ) miewałem tak, że po włączeniu PC wiatrak ( od karty jak odkryłem ) strasznie głośno chodził. Zawsze jednak po przeczyszczeniu wszystko wracało do normy. 2 dni temu jak włączyłem PC też się od tego zaczęło, ale po przeczyszczeniu znowu się uciszył. Pojawiły się zamiast tego wspomniane wyżej anomalie.

Ktoś ma jakiś pomysł ? Niby to wygląda na kartę, ale dziwne że tylko przy niektórych grach się zawiesza, a w większości działa normalnie. Ponadto temp karty nie sugeruje by cokolwiek się przegrzewało.

Będę wdzięczny za jakiekolwiek porady.

Pozdrawiam,

vorcan

P.S.

Tak, wiem, mogę odesłać PC do serwisu jako, że mam gwarancję jeszcze, ale zamawiałem go przez neta, więc cała operacja potrwała by pewnie ze 2-3 tyg, a tyle to ja nie chcę czekać.

Na początek wejdź do biosu i przywróć ustawienia domyślne, to może pomóc. Jak nie, będziemy myśleć. Szukaj czegoś w stylu “Load defaults settings”.

A jak napięcia na zasilaczu,u mnie problem z kartą był taki - po kilku minutach gry komputer się wyłączał,zwykły reset nie pomagał,tylko wyłączenie i włączenie zasilania,zabrudzone były żeberka karty - Gecube Radeon X1650 i wentylator nie miał cyrkulacji powietrza,może coś podobnego jest u ciebie - czy po resecie działa ci tylko monitor ?,bo u mnie tak było.

Niech ktoś ci zobaczy napięcia na zasilaczu,a możesz pograć z otwartą obudową i zobaczyć co się wtedy dzieje,niech ktoś ci sprawdzi te 12,32 V - coś chyba za duże odchylenie napięcia,czy się dzieje to tylko na tej grze,napisałem ci tylko możliwości jakie mi przychodzą do głowy

Jeśli z biosem nie pomoże, to sprawdź najbardziej banalne sprawy, tj. :

  • Czy wentylator karty nie jest zapchany kurzem i czy dobrze chodzi.

  • Czy karta jest do końca włożona.

  • Czy masz dobrze zainstalowane sterowniki.

vorc , popraw tytuł tematu, używając przycisku ac7a4cd89050aa6e.gif