Problem z kartą graficzną Gainward GTS 450 (zanik obrazu podczas grania)

Witam, od długiego czasu występuje u mnie problem opisany w temacie, a konkretniej - czasami jest to chwilowy zanik sygnału, ekran staje się czarny, by po chwili wszystko wróciło do normy, jednak ostatnimi czasy problem urósł do większych rozmiarów, bo po zacięciu obrazu ukazuje mi się pulpit i gra nie odpowiada. Bywało, że system wyświetlał przy tym komunikat “Sterownik ekranu przestał odpowiadać, ale odzyskał sprawność”. Przewertowałem wiele porad, opierając się na nich przeinstalowywałem sterowniki, czyściłem wentylatory, implementowałem poprawkę Microsoftu, nic nie pomogło. Po włożeniu Radeona 4550 problemu nie było, Assassin’s Creed 4 zacinał się potwornie, ale było mowy o jakimkolwiek wywalaniu do pulpitu.

 

Chciałbym się dowiedzieć czy jest to problem sprzętowy i pozostaje jedynie wymiana karty, czy może jest to jednak kwestia niewłaściwego oprogramowania, przegrzewania karty, a może słabego zasilacza? Jak sprawdzić stabilność karty graficznej?

 

Procesor: Intel Core 2 Quad Q6600 2,4GHz

Płyta główna: ASUS P5Q3

Pamięć RAM: Geil 4GB DDR3 CL9 1600MHz

Dysk twardy: Samsung HD103SJ 1TB 7200 rpm 32MB

Zasilacz: be quiet! BQT L7-530W

Aby coś się dowiedzieć trzeba kartę przetestować na innym kompie.

 

Sprawdzałeś jej temperaturę w czasie obciążenia?

 

Jak na innym sterowniku działa?

Próbowałem z różnymi sterownikami i nie przynosiło to rezultatów. Temperatura w FurMarku to 76C, jednak test nie zostaje zakończony, w jego trakcie obraz znika i test przestaje odpowiadać. Karta zachowywała się podobnie na innym komputerze. Czy obniżenie taktowania mogłoby pomóc, jeżeli jest to karta fabrycznie podkręcana?

 

Spróbuj zmniejszyć taktowanie GPU i pamięci i sprawdź, ale możliwe,że już uszkodzona skoro na drugim kompie to samo.

Zmniejszyłem taktowanie i przez parę godzin byłem szczęśliwy, że jednak nie muszę wymieniać karty, dziś jednak problem powrócił. Czas na nową kartę.