Problem z kartą graficzną - Komputer nagle przestał ją widzieć

Witam, dzisiaj rano napotkałem problem z kartą graficzną mianowicie podczas włączania komputera przy wyborze profilu zauważyłem że rozdzielczość zmieniła się na 800x600. Chciałem przywrócić ją do normalnej rozdzielczośći 1440x900 jednak w ustawieniach nie była ona dostępna. Zacząłem myśleć, że to karta graficzna i faktycznie menedżer urządzeń jej nie wykrywa, a dxdiag też pokazuje jakby żadnej karty nie było. Proszę o pomoc bo nie było żadnej sytuacji w której mógłbym sądzić że karta może paść, nie było żadnych artefatków ani żadnych innych problemów. Wyprzedzając pytania od 2 lat nie robiłem żadnych zmian w sprzęcie.
Moja konfiguracja:
Procesor: Intel Core 2 Quad Q8200
Płyta główna: Gigabyte Technology EP43-DS3L
Karta Graficzna : Nvidia GeForce GTX 650 Ti
System : Windows 7 Ultimate

Nie uruchomił ci się przez przypadek tryb awaryjny? Jeśli nie, spróbuj zainstalować jeszcze raz sterowniki.

Skoro tyle czasu nic nie zmieniałeś, to najpierw polecam odkurzyć wnętrze obudowy, szczególnie kartę.
A tak naprawdę, to pewnie pomoże przeinstalowanie sterownika grafiki, może jakaś aktualizacja systemu coś zmieniła.

Problem w tym, że nie mogę zainstalować ponownie sterowników ponieważ mam komunikat “Ten sterownik graficzny nie mógł odnaleźć zgodnego sprzętu graficznego”.
Zastanawia mnie czemu CPU-Z te kartę widzi a dxdiag i menedżer urządzeń już nie.

A próbowałeś najpierw odinstalować obecne sterowniki, czy w ogóle znikły? Panel NVidii jest dostępny?

Tak czy owak, spróbuj usunąć pozostałości po sterownikach NVidii na siłę takim programem jak https://www.dobreprogramy.pl/Driver-Sweeper,Program,Windows,33842.html
Zrestartować i spróbować zainstalować sterowniki jeszcze raz.

[Edit] Zanim zrobisz tamto - jeśli widzisz kartę w Menedżerze urządzeń, możesz spróbować Przywrócić sterownik :
Nie jestem pewien jak jest Win7, ale w Win10 system potrafi zepsuć sterownik samemu instalując jakiś trefny.

Screenshot_2

A na koniec pozostaje jeszcze wyjęcie, przeczyszczenie i włożenie z powrotem karty.

Właśnie w menedżerze urządzeń karty nie widać, sterowniki odinstalowałem, usunąłem też pozostałości Driver Sweeperem jednak nie mogę ich ponownie zainstalować ponieważ w trakcie instalacji wyskakuje mi komunikat jaki podałem wyżej. Kończą mi się pomysły, spróbuje jeszcze przeczyścić kartę i wejście. Nie rozumiem tylko dlaczego program zewnętrzny CPU-Z widzi te kartę a system nie.

A może tak wypiąć kartę graficzną ze slotu, przeczyścić ją oraz gniazdo i podociskać kable? Skoro system nie jest w stanie wykryć jej fizycznej obecności to znaczy, że trzeba zajrzeć do obudowy.

1 polubienie

Sprawdziłem, przeczyściłem i podociskałem kable ale problem jest nadal ten sam.

W takim wypadku, jeśli masz jakiś inny komputer pod ręką, możesz przełożyć do niego kartę i sprawdzić czy też nie działa.

Ale tak to coraz bardziej wygląda na sprawę dla jakiegoś płatnego serwisu komputerowego.

Innego komputera niestety nie mam, ale znalazłem starą kartę graficzną i po podłączeniu tej starej jest ta sama sytuacja. CPU - Z widzi inną kartę natomiast w menedżerze urządzeń nadal jej nie ma.

Jedyne co mi jeszcze przychodzi do głowy, to aktualizacja BIOS. A tak to serwis. Pewnie coś jest z płytą główną.

Jeśli masz możliwość, to ściągnij sobie Ubuntu, nagraj na pendrive uruchom w trybie live i wtedy sprawdź jak jest z tą rozdzielczością. Pozwoli nam to ewentualnie wykluczyć sam system w sobie. jeśli na Ubuntu będzie wszystko dobrze działało.

Wnioskuję, że monitor masz podpięty do tej karty i mimo, iż jej nie widzi to obraz jest. Wygląda jak by się coś w windowsie wywaliło. Pytanie czy w trybie awaryjnym ją widzi ?

W trybie awaryjnym system tez jej nie widzi, zastanawiam się nad przeinstalowaniem windowsa ale wątpię żeby to coś pomogło.

Spróbuj odpalić ubuntu, na pendrive w trybie live tak jak mówiłem wykluczy to ewentualnie system a robi się to tak będąc na Windowsie, wchodzisz na stronę:
https://www.ubuntu.com/download/desktop/thank-you?version=18.04&architecture=amd64

Pobierasz Ubuntu na dysk potem wchodzisz tutaj:

https://rufus.akeo.ie/

Pobierasz rufusa, po pobraniu rufusa, po prostu,go uruchamiasz, wybierasz obraz pobranego ubuntu, swojego pendrive z listy klikasz utwórz, pendrive się wypali. Restartujesz komputer z wciśniętym pendrive klikając przy tym f12, i wybierając z listy swojego pendriva. Jeśli to nie zadziała to wchodzisz w bios, i tam ustawiasz kolejność botowania, żeby pendrive startował. Jeśli ubuntu uruchomi się poprawnie z rozdzielczością jaką ma monitor to znaczy że wina lezy w windowsie jeśli nie to będziemy szukać dalej.