Problem z kartą graficzną - Niestabilna praca

Witam.

Dostałem, nową kartę grafiki Nvidia GeForce fx 5500 256mb. I jest z nią mały problem. Otóż u mnie gdy chcę włączyć grę pokazuje się czarny ekran i system się zacina. U kolegów chodzi a u mnie nie. Wiem, że mój komp nie jest za młody ale powiania chyba chodzić… Próbowałem już wszystkich sterowników itp. Aha no i gdy robię testy directX wiecie takie kwadraciki latają po ekranie, to directX Draw chodzi ale 3d już się zacina co może być przyczyną…??

Ciężko tę kartę nazwać nową. Na domiar złego seria FX 5XXX po prostu nie wyszła Nvidii.

  1. Powiedz jakie gry chcesz na niej uruchamiać.

  2. Podaj resztę specyfikacji swojego sprzętu.

  3. Podaj wersję sterowników i DirectX (zainstaluj możliwie najnowsze koniecznie).

Już nie trzeba, wziąłem Twoją specyfikację z innego tematu.

Procek: 1.4 pentium III

Ram: 512 133 Samsung

Zasilacz: 300W

Grafa: GForce 4 MX 440 64 mb -> FX 5500 256mb

Cóż, na takim kompie w gierki sobie raczej nie pograsz. :?

Np CS, Diablo 2, WoW… Hah jak możesz nie nazwać tej karty nowej skoro była ona kupiona w sklepie “nówka funka”

Jest ona na chipsecie nVIDII więc dla mnie ona w sobie coś ma… :smiley:

Napisałem jasno, że instalowałem wszystkie możliwe sterowniki, więc nie zadawaj zbędnych pytań.

Jak sam(-a) lepiej wiesz, to odpowiedz sobie na te pytanie, a nie pretensje do kogoś że zadaje pytania. Może właśnie być problem bo za dużo tego zainstalowałeś(-aś) ? :evil:

Podaj dokładnie jakie to sterowniki instalowałeś ? Wszystkie jak można.

Kaske.Kociak , proszę zapoznaj się z tą stroną oraz tym tematem, a następnie popraw tytuł tematu, używając przycisku ac7a4cd89050aa6e.gif

Nie twierdzę, że nie jest to nowy egzemplarz. :? Ciężko wyżej wymienioną kartę grafiki nazwać nową pod względem obecnej technologii.

Nie chcę Cię rozczarować, ale nie ma w sobie absolutnie nic. Masz zakodowaną błędną ideologię.

Polecam lekturę artykułu odnośnie piątej generacji procesorów graficznych Nvidia:

"GeForce FX

Wydany w listopadzie 2002 roku. Karty FX nie miały dobrego startu ze względu na problemy z produkcją. Były także obiektem kontrowersji kiedy odkryto iż NVIDIA “zoptymalizowała” sterowniki pod 3D Marka 2003, popularnego benchmarka używanego do porównywanie kart graficznych. Firma nalegała żeby media używały “oficjalnych” sterowników. Programiści tak napisali sterowniki aby forsowały 3D Marka, dając lepszy wynik. Dzięki temu firma mogła pokazać wyższość ich chipsetu nad tym z serii Radeona 9x00 firmy ATI. W wyniku, wiele stron pominęło test 3D Marka 2003 dla kart FX, ze względu na małą wiarygodność. Chipy obsługują DirectX 9.0. Mimo to, w operacjach DX 9 okazują się bardzo wolne. Występują też problemy z jakością obrazu – optymalizacje sterowników poczynione przez NVIDIA mające na celu zwiększenie wydajności sprawiają, że cierpi jakość antyaliasingu oraz filtrowania anizotropowego (chociaż w tym drugim przypadku nie jeszcze tak źle). Architektura potoków zdefiniowana jako 4x2 w przypadku najszybszych wersji, m.in. GF FX 5800/5900/5950U, a nie jak NVIDIA wcześniej informowała, 8x1 – przez co układy mają niższe osiągi od kart konkuencji (vide Radeon 9700/9800 Pro) i znacznie niższe od układów szóstej generacji (np. GF 6800 GT/Ultra)."

Testowałem swojego czasu (przez długi okres) serię FX i jest to chłam. Co więcej, w konfiguracji Pentium III 1.4Ghz, RAM 512MB 133 (SDRam :o sic!) wydajność będzie tragiczna. Piąta generacja nie jest już wspierana (wspierana jest 8, 9 i 200). Ostatnia wersja sterowników jest oznaczona 175.16 i pochodzi z 13.05.2008 (można ją pobrać bezpośrednio na stronie nvidii).

Także jeżeli jesteś kolejnym ewenementem, który na sprzęcie sprzed kilku lat oczekuje płynności w grach i wie lepiej to ja się wypisuję z tej dyskusji.

Pozdrawiam.

Mnie to nie obchodzi, czy gra będzie płynna, bo nie zadawałem takich pytań, tylko oczekiwałem pytań dotyczących moich problemów…

Temat poprawiony.

Według mnie osoby, które wydają np. 3500tyś na komputer, są ograniczone. Nie jest to temat gdzie pisze “Jak ulepszyć, mój wehikuł czasu” tylko problem z kartą graficzną. Nie będę wydawał kasy, bo ty mi mówisz, że mój kop jest gównem, komputer jest mi potrzebny tylko do www i jednej porządnej gry która postała (Diablo 2). Do gier mam xbox’a 360, a kasę wole odłożyć na co inne.

Ok, nie doczytałem do jakich tytułów ma służyć pc, więc odpowiem bez zbędnych dywagacji. :smiley: Do CS’a, WoW’a i Diablo II istotnie wystarcza.

Usuń stare sterowniki do karty graficznej za pośrednictwem panelu sterowania i zrestartuj komputer. Wejdź na stronę nvidia.pl i wchodź kolejno: Sterowniki -> Pobierz sterowniki (w sekcji seria produktu wybierz 5 FX Series, a w polu System operacyjny swój OS). Pobierz i zainstaluj sterowniki w wersji 175.16. Komputer się zrestartuje. Pobierz i zainstaluj DirectX (http://download.microsoft.com/download/ … redist.exe). A po wszystkim Start -> Uruchom, dxdiag i sprawdź jak wypadają testy.

Niestety nie chodzi, ale dzięki za podpowiedz…

Temat wyczerpany proszę zamknąć.