Problem (?) z kartą graficzną w laptopie (NVIDIA GeForce 820M/Lenovo G710)

Witam, zakupiłem tydzień temu nowego laptopa - Lenovo G710 (NVIDIA GeForce 820M 2GB, Intel Core i5-4210,  8GB RAM).

Lapek nie miał zainstalowanego żadnego systemu operacyjnego, więc wgrałem mu Wina 7. Następnie pościągałem wszystkie potrzebne sterowniki i już się cieszyłem, że mam robotę z głowy. Postanowiłem go od razu przetestować i zainstalowałem niezbyt wymagającą grę (TrackManię 2). Przy uruchamianiu gry pojawił się komunikat: “Nie można uzyskać informacji o wydajności twojej karty graficznej. Automatyczna konfiguracja wyświetlania może być nieodpowiednia.”, po czym gra się włączyła. Od razu zauważyłem, że coś jest nie tak, gdyż płynność gry była bardzo niska (ledwie 15FPS, po zmianie ustawień graficznych na niskie było to tylko 35FPS). Na moim prawie już 4-letnim komputerze ta gra na wysokich ustawieniach chodzi na co najmniej 60-70FPS’ach. (komp ma kartę graf: NVIDIA GeForce GTS 450). Kupując lapka myślałem, że będę mógł liczyć na zabawę grając w graficznie zaawansowane gry. Może się myliłem i moja karta graficzna w lapku jest po prostu słaba i to normalne, że gry takie jak chociażby GTA V mi na niej nie pójdą? A może (co wg mnie jest bardziej prawdopodobne) jest jakiś problem z kartą? Dodam, że testowałem TM2 na zintegrowanej Intel HD Grapnics 4600 (też w lapku) i nie było żadnej różnicy, ba, ta zintegrowana wydawała się mieć nawet lepszą wydajność niż NVIDIA GF 820M. To chyba nie jest zbytnio normalne? Sterownik do 820M mam najnowszy, więc tutaj nie leży problem. Liczę na pomoc, dzięki.

GF 820M jest bardzo słabym układem. To jest praktycznie poziom zintegrowanego HD 4600, tak jak sam zauważyłeś. Niestety nic na to nie poradzisz.

 

Jeśli zakupiłeś przez internet, to możesz jeszcze go zwrócić, bo w gry to na nim nie pograsz. 

Eh, czyli dołożyłem prawie 2,5k na zdecydowanie słabszy sprzęt? Laptop jest mi potrzebny, bo za moment zaczynam studia w innym mieście, ale gdybym wiedział że to będzie tak wyglądać, to już wolałbym spakować kompa w torbę z monitorem i się jakoś tam wybrać. Przecież to jest nonsens, ludzie naprawdę wywalają tyle kasy na laptopy tylko dlatego, że są wygodniejsze? Ja się tam nie znam, ale dla mnie to jakaś parodia. Co do zakupu, to tak, zamówiłem go przez neta, na x-kom.pl. Opcja zwrócenia wydaje mi się teraz bardzo interesująca, gdybym tylko za 4 dni się nie przeprowadzał. Jednak najpierw musiałbym odinstalować Wina, a to jest trochę roboty pewnie. Ogólnie rozumiem, że za cenę w granicach 2,5k nic bardziej wydajnego i przyjaznego dla gier nie znajdę (chodzi mi o lapek)?

Witam,

Sam kupiłem właśnie Lenovo G710 tylko na i7 no i powiem Ci że to co pisze niejaki Odyniec_Stary to brednie. Bez podłączonego zasilania zewnętrznego ten laptop nie uruchamia GeForce’a. Nie wiem dlaczego tak jest w każdym bądź razie tak się dzieje. Sam nie wiedziałem co się dzieje kiedy grałem na lapku w WatchDogs i zaczął mi przycinać. Po podłączeniu zasilania całkowicie przestał i zmienił ustawienia grafiki na najwyższe i gra działała bez problemów. Podłącz zasilacz i enjoy ! Pozdrawiam.

O, czyli jest nadzieja. Problem w tym, że używając laptopa póki co ciągle podłączałem go do zasilacza, więc u mnie niestety rozwiązanie problemu nie jest takie proste. Mi się już skończyły pomysły co mogę zrobić. Może reinstall Wina? Albo zmiana na 8.1 np? Chociaż sam nie wiem co miałoby to dać, jednak ten wyskakujący komunikat przed odpalaniem gry o złej automatycznej konfiguracji wyświetlania może jest jakąś wskazówką?

Nie ma nadziei. Gość wyżej sobie chyba jaja robi. Kupiłeś laptopa nie nadającego się do gier i musisz się z tym pogodzić. 

Nie robię sobie jaj… Laptop śmiga, że aż miło. Nie wiem co Ci poradzić, ja używam go na Win 8.1, może sterowniki stare albo coś. Ja instalowałem wszystko z płyty i z grami nie mam problemu, co najwyżej z klawiaturą numeryczną, ale to już inna historia. Najnowsze sterki od Nvidii i wszystko hula :wink: Nawet lapka nie słychać podczas grania więc raczej to nie robi dużego wrażenia. swoją drogą, przeinstaluj stery od chipsetu, podłącz bez baterii i próbuj. Czasami taki zabieg pomaga choć nie wiem sam do końca dlaczego. Zajmuję się serwisem i nie jest to wyssane z palca tak dla świadomości komentatora powyżej :wink:

Pff mój laptop ma Intel core i3 2.40ghz / gf 820 m i 8gb ram i gry śmigają na średnich np crysis 3 bf 4 tomb raider 2013 nwm co ten typ pisał

Również mam laptopa z tym układem graficznym i procesorem i3 4030u 1.9GHz GTA V działa normalnie, zapewne kwestia sterowników.

Tu jest porównanie kart (ale NVIDIA 1GHz): http://www.game-debate.com/gpu/index.php?gid=2135&gid2=1437&compare=geforce-820m-1gb-vs-intel-hd-graphics-4600-mobile

 

Zobacz, czy w ‘Panelu sterowania’ w ‘Opcjach zasilania’ plan zasilania masz ustawiony na ‘Wysoka wydajność’.

 

A w ‘Panelu sterowania NVIDIA’ sprawdź w ‘Zarządzania ustawieniami 3D’ ‘Ustawienia globalne’ i ‘Ustawienia programu’, czy Twoje gry są ustawione na

Nvidię.

Jeżeli lubisz “śmigać” w 15 klatkach na sekundę, to w porządku. Nie każdy lubi takie “śmiganie”.

 

I nie pisz, że jest inaczej, bo wydajność tego układu jest doskonale znana :wink:

Do gier używa się geforce z serii GTX. Ta 820m to parodia nawet przy mocniejszych zintegrowanych. To że ona tam jest to tylko zabieg marketingowy (nowy dżifors!