Problem z kartą HDD AVACS BusMaster

Dobry dzien.

Jakis czas temu qpilem karte, dokladnie taka jak widac tutaj http://www.avacs.com.pl/index.php?id_prod=2096 . Na starym kompie nie bylo z nia zdanych problemow ale na nowym jest :frowning:

Sprawa wyglada tak; po podlaczeniu kontrolera windows uruchomil sie, prawidlowo go wykryl i zainstalowal sterowniki. Schody zaczynaja sie po podpieciu jakiegokolwiek dysq, kiedy to zrobie prawidlowo laduje sie bios, potem rzeczy zwiazane z konfiguracja wlasnie tej karty ale sam windows sie nie uruchamia, widac tylko czarny ekran z migajacym kursorem.

Doradzcie mi co dalej z tym zrobic bo musze podpiac gdzies nastepne dyski a nie mam za bardzo gdzie.

Jesli trzeba wiecej informacji to piszcie, bardzo licze na jakas pomoc :?

kontroler pracuje na slocie PCI 2.1 napięcie 5V możliwe że w nowym kompie masz PCI 3 napięcie 3V i dlatego może niedziałać prawidłowo.

PCI 2.0 PCI 2.1 PCI 2.2 PCI 3.0    

            Napięcie 5 V 5V 5V / 3.3V 3.3V

Z tego co pisza w dokumentacji od plyty glownej wynika ze jest to raczej PCI 2.2 wiec chyba nie w tym problem?

Odrazu zeby bylo wiadomo, moja plyta to Intel Desktop Board D865PERL.

A dysk systemowy gdzie jest podpięty.

Dysk systemowy podepnij pod I kanał IDE płyty jako Master i wpięty na ostatniej wtyczce taśmy.

Zainstaluj kontroler PCI - ma poprawnie pracować w systemie i go skonfiguruj zgodnie z instrukcją i podepnij do niego inne dyski.

Napędy CD - podpięte do kontrolerów płyty głównej.

System jest na dysku SATA podpietym do pierwszego kontrolera. Poza nim jest jeszcze jeden na SATA i 3 kolejne IDE + do tego jeszcze nagrywarka.

Jesli chodzi o sam kontroler to z tego co widze w menadzerze urz. jest on prawidlowo wykrywany a sterowniki zainstalowane, o ile mi wiadomo poza tym w windowsie nic wiecej sie nie konfiguruje.

Jeszcze przed uruchomieniem windy moge wejsc w konfiguracje kontrolera, nawet zobaczyc jakie dyski sa do niego podpiete itd. Z tego wszystkiego wniosqje ze sama karta dziala tak jak powinna.

Sprawdź ustawienia biosu - szczególnie bootowanie ma być ustawione jako pierwsze z dysku sata/scsi systemowego - może tu problem - że jak podepniesz dysk do kontrolera,komp chce startować z kontrolera PCI sata/scsi i dysku do niego podpiętego.

lub trzeba dysk systemowy ustawić ta:

Jak dyski nie pracują w raidzie i masz raid,to go wyłącz i ustaw dysk systemowy sata w tryb IDE/PATA/JBOD lub podobnie.

Pomoc książka do płyty głównej.

Eh rece opadaja. Wsztsko niby wyglada tak jak powinno tzn bootowanie ustawione na SATA, raidu brak, na dodatek w biosie wylaczony.

Gdzie sie ustawia to IDE/PATA/JBOD bo pierwsze slysze…?

Jeśli podpięty jest sam dysk systemowy sata jest dobrze,jeśli wepniesz do kontrolera PCI dysk bios widzi prawdopodobnie dwa kontrolery SATA/SCSI i ma problem z którego startować system i uznaje prawdopodobnie że wyższy status ma kontroler PCI z dyskiem i z niego próbuje startować system.

Więc bootowanie jako pierwsze w biosie musi być ustawione z dysku sata systemowego.

Przejrzyj oprogramowanie karty PCI.

Jeśli chodzi o ustawienie dysku sata w tryb IDE/ATA/PATA/JBOD - książka do płyty głównej.

Przejrzyj takie opcje jak masz - przykład:

  • Hard Dysk Boot Priority - i tu ustaw jako pierwszy dysk systemowy lub kontroler sata płyty głównej

-first boot device - ustaw Hard Disk/dysk sata systemowy

  • kontroler Sata ustaw na auto

  • kontroler Raid ustaw na disabled

  • PATA IDE Set to - zaznaczona/auto/enabled

I poczytaj to:

http://forum.pclab.pl/index.php?showtop … try1733362

I na starym kompie było dobrze,bo płyta chyba nie miała kontrolera sata/raid.

Ok, dzieki za sugestie. Jak bede robil restarta to poprobuje i zobaczymy co z tego wyjdzie ale to za pare dni mam nadzieje :?

A jeszcze mam takie jedno pytanie, czy jak bym wymienil ta kare na taka z kilkoma kontrolerami SATA to tez nalezy spodziewac sie takich problemow czy wtedy podlaczanie dysqw odbywalo by sie juz normalnie bez dodatkowego przestawiania czegokolwiek?

Karta ma tu drugorzędne znaczenie - całością steruje bios płyty i jeśli będzie żle ustawiony to nowa karta tu nic nie zmieni.

Dzisiaj probowalem podlaczyc 2 nowe dyski do kontrolera ale niestety nic z tego nie wyszlo. Wydaje mi sie ze zrobilem wszytsko o czym pisaliscie wczesniej.

Ustawianie dysqw SATA jako pierwszych nic nie daje chociaz kiedy te dwa nowe nie sa podpiete windows uruchama sie z jednej jak i z drugiej SATY.

Probowalem tez uruchomic komputer z ktoregokolwiek dysq i wszytskie po koleji ustawialem jako First Boot Device ale rowniez bez efektu.

Sam nie jestem juz w stanie wiecej nic wymyslic, moze ktos jeszcze ma jakis pomysl?