Problem z kartą? Samoczynny restart komputera

Witam,

Od pewnego czasu mam problem ze swoim komputerem. Wszystko rozpoczęło się jakiś miesiąc temu podczas luźnej rozgrywki w CS: GO :wink: Otóż w pewnym momencie podczas rozgrywki mój monitor wygasł, pojawił się ekran z napisem “HDMI NO SIGNAL”, po czym samoczynnie  komputer zresetował się i wszystko było już normalnie. Ten problem pojawia się od czasu do czasu i zauważyłem go, aby przy graniu w popularnego CSa. Przewiduję, że musi to być jakiś problem z kartą, lecz nie wiem w czym może tkwić problem. Jakieś propozycje rozwiązania tej zagwozdki? Sterowniki karty są aktualne. 

Spec. kompa:

Procesor Intel Core i5-4590 3.3 GHz

Płyta Główna: Gigabyte GA-B85M-D3H

Karta Graficzna: Gigabyte Radeon R9 280X 3GB DRR5

Zasilacz: Thermaltake Smart SE Modulator 530 W.

System: Windows 10 

Czyli po prostu samoczynnie restartuje Ci się komputer? Komunikat “HDMI no signal” to komunikat z monitora, że brak sygnału.

Zmień może tytuł, bo mylisz skutek z przyczyną.

Samoczynne restarty mogą mieć wiele przyczyn. Problemy z zasilaczem, przegrzewanie się, instalowanie aktualizacji windows update :wink:

Masz rację, nie trafiłem z tytułem ;) 

Moim zdaniem zasilacz jest źle dobrany do zestawu. Za słaby (zasilacze dobiera się też z zapasem mocy, aby nie chodziły przy wysokim obciążeniu).

Jest trochę za słaby. Dla R9 280 zalecany jest co namniej 550W a dla R9 280X 600W. Na innych stronach polecają dla 280X co najmniej 550W (niższe wymaganie może być podane dla modeli stockowych)

Sam gigabyte podaje dla tej karty co najmniej 600W.

http://www.gigabyte.pl/products/page/vga/gv-r928xoc-3gd

http://www.guru3d.com/articles-pages/asus-radeon-r9-280x-top-review,8.html

http://www.realhardtechx.com/index_archivos/Page362.htm

https://forum-en.msi.com/faq/article/printer/power-requirements-for-graphics-cards

 

Odpal sobie jakiś soft mocno obciążający GPU, np Furmark http://www.dobreprogramy.pl/FurMark,Program,Windows,27640.html i obserwuj też temperatury. Jak się zresetuje a temp będzie w normie to prawie na pewno zasilacz nie wydala już przy większym obciążeniu.

Nie przesadzajmy już z tą mocą, podany zestaw nawet nie dochodzi do 400w poboru prądu przy obciążeniu. Tutaj przykładowy test z i7 2600k podkręconym jako platforma testowa http://m.pclab.pl/art55095-16.html

Zrobiłem testy tym programem i 20 minutowe maksymalne obciążenie GPU to temperatury na poziomie min- 44, max - 99 i tak też trzymało się przez cały czas. Żadnego restartu. Mogę jedynie powiedzieć, że jeszcze nigdy komputer przy jakichkolwiek grach nie dochodził do takich temperatur i nie był tak obciążany jak przez ten program.  Aktualnie leci cały czas (już ok. 15 minut) test CPU przy threads = 4 i nic wielkiego się nie dzieje. Słyszę głośniejsze wycie wentylatora i to tyle. 

Jeśli procek osiąga 99st to coś masz nie tak z chłodzeniem. Sprawdź poprawność montażu i ewentualnie zmień pastę.

To karta osiąga taką temperaturę, a nie procek. Pasta na procku wymieniana w sobotę ;) 

Ok, faktycznie nie doczytałem.

A teraz dla porównania włączyłem sobie MM w CS-ie i po 10 minutach grania znów wywaliło… Monitor pokazuje alert, że brak sygnału HDMI, komputer niby działa, ale po upływie 1-2 minuty następuje restart.