Problem z kartami graficznymi


(Sllayer01) #1

Witam, kupiłem nie dawno nową kartę graficzną XFX Radeon HD4780 i jedną już mam zintegrowaną NVIDIA GeFroce 8300. Gdy podłączam radeona to niema obrazu :? Słyszałem że można to jakoś wyłączyć w Biosie.Proszę o POMOC [-o<


(Cedar) #2

Monitor przełączyłeś do tej nowej karty? Zainstalowałeś sterowniki do radeona?

Aktualne sterowniki są tu: http://support.amd.com/us/psearch/Pages ... type=2.4.1

Bios AMI jest w tysiącach różnych płyt głównych i ta informacja nam nic nie mówi, podaj pełny symbol płyty głównej oraz jej producenta.


(Sllayer01) #3

Cedar, pobrałem te sterowniki tam normalnie się instaluje i gdy wybiore instalacje expresową lub niestandardową to po chwili instalacji sam wyłącza mi się komp. Może najpierw odinstalować sterowniki od nvidi?

A co do płyty głównej to asus a co do biosa to nie wiem jak sprawdzić.


(sdar) #4

wrong96 , Proszę o zmianę tytułu na bardziej konkretny.

Użyj opcji zmien.gif

Pomocne może być zapoznanie się z TYMI informacjami.


(Cedar) #5

A może to np. zasilacz nie daje rady z zasilaniem ten nowej karty? Jaki masz zasilacz i o jakich parametrach? Karty graficzne są bardzo prądożerne i wymagają mocnych i stabilnych zasilaczy. Jeśli masz taką możliwość to sprawdź napięcia zasilania ale miernikiem a nie programowo.

Stare sterowniki wypadałoby odinstalować...


(Kwalimir) #6

wrong96

1.ASUS to za mało,podaj dokładnie model płyty głównej.Jeśli nie wiesz jaka sprawdź programem CPU-Z.

2.Usuń sterowniki karty zintegrowanej i wyczyść pozostałości programem Driver Cleaner.

3.W biosie wyłącz kartę zintegrowaną i po wyłączeniu komputera podłącz monitor z Radeonem.

4.Uruchom system i zainstaluj sterowniki ATI.


(Sllayer01) #7

moja płyta główna : asustek m3n78-em

procesor : amd phenom X4 9650

-- Dodane 12.12.2009 (So) 15:12 --

pousuwałem wszystkie drivery i sterowniki od nvidi ale jak podlaczam monitor pod radeona to monitor nie dziala... moze mi ktos powiedziec jak zrobic to w biosie?


(Kwalimir) #8

W biosie w zakładce Advanced przejdź do SouthBridge Configuration i w Primary Graphics Adapter ustaw na PCIE VGA Card First.

Możliwości całkowitego wyłączenia integry nie widzę więc będziesz do niej pewnie musiał ponownie zainstalować sterowniki,ale najpierw uporaj się z Radeonem.

-- Dodane 12.12.2009 (So) 16:26 --

Gdy wszystko ustawisz i będzie działać możesz się zastanowić nad wykorzystaniem trybu CrossSli, czyli mocniejsza karta(Radeon) generuje grafikę a słabsza(integra), w grach które tego używają odpowiada za sprzętową akceleracje PhysX.

http://forum.pclab.pl/index.php?showtopic=390173


(Sllayer01) #9

ehh poddaję się... jak podłączam monitor pod radeona to dalej nie ma obrazy ;/ co może być przyczyną ?


(Kwalimir) #10

Podłączyłeś dodatkowe zasilanie do karty?Jeżeli karta tego wymaga to w zestawie powinien być odpowiedni kabel.Nie pomyliłeś się przypadkiem przy podawaniu modelu karty?Może chodziło ci o Radeona 4770 lub 4870.


(Sllayer01) #11

Hmm... dodatkowego kabla nie było, jest tylko przełączka z DVI na HDMI ponieważ w tym radeonie niema wejścia na normalny monitor są tylko 2 wejścia DVI, ale zamówiłem dwa kable.Pierwszy to z DVI do HDMI a drugi z HDMI pod monitor.A z modelem karty się nie pomyliłem jest to XFX Radeon HD4780.

-- Dodane 12.12.2009 (So) 18:22 --

A jeszcze jedno, gdy próbuje zainstalować sterowniki z płyty wyskakuje mi error i piszę : setup was unable to find components that can be installed on your current hardware or software configuration. Please make sure you have the required hardware or software. Tu link z dowodem -

http://img80.imageshack.us/img80/7214/beztytuuyfb.png :x


(Kwalimir) #12

Radeon 4770 potrzebuje maksymalnie ~80W, twoja płyta ma złącze PCI-E 2.0 które potrafi dostarczyć do 150 W, więc nie tutaj leży problem.Sterownik nie wykrywa karty,tak jakby nie byłą wcale włożona w złącze PCI-E.Sprawdź czy poprawnie włożyłeś karte ,czy jest dobrze dociśnięta.Ustawiłeś w biosie tak jak ci napisałem?


(Sllayer01) #13

Ustawiłem jak mi powiedziałeś, a karta musi być dobrze wsadzona bo wiatraczek chodzi ... :frowning:

-- Dodane 12.12.2009 (So) 19:34 --

A o co chodzi z tym błędem podczas instalowania sterowników?


(Kwalimir) #14

No właśnie o to chodzi że sterownik twierdzi że nie może w systemie wykryć karty.


(Sllayer01) #15

niewiem co z tą kartą jest ;/ a szkoda, bo bardzo dobra karta


(Kwalimir) #16

Jeżeli masz możliwość to sprawdź tą kartę na innym komputerze, bo coś tu z nią nie gra.Możesz też zaktualizować bios płyty głównej, żadna wersja nie ma co prawda w opisie nic związanego z kartami graficznymi, ale zawsze warto spróbować.Gdybyś się na to zdecydował, możesz to wykonać z poziomu systemu operacyjnego programem ASUSUpdate.