Problem z KDE - brak miejsca na dysku

Witam

Dziś gdy uruchomiłem komputer przywitał mnie następujący komunikat:

The following installation problem was detected while trying to start KDE:

Temp directory (/tmp) is out of disk space

KDE is unable to start

Więc postanowiłem “wyczyścić” folder /tmp, no ino jak to zrobić.

Pierwsze moje kroki skierowały się do płytki z Ubuntu live cd no ale to nie pomogło (muszę być jako root a tam nie wiem jak jest z hasłem). Następnie spróbowałem w trybie tekstowym, no ale usuwać pojedynczo około 95 plików poprzez komendę rm :frowning: .

Jest jakiś sposób żeby wywalić całą zawartość folderu /tmp naraz, może jakaś komenda albo program.

Czy mogę np. wywalić cały folder (rm -r) /tmp i później go na nowo stworzyć :?:

rm -r /tmp/*

Dzięki matiit , przedtem znalazłem tą komendę na necie ale niestety nic to nie dało :frowning:

Wyczyściłem foldery

/tmp

/var/tmp

/home/user/tmp

/home/.Trash-0/files

I bez rezultatu. Spróbuje powywalać zbędne programy może dzięki temu system odpali ![-o<

A może masz oddzielne /home i to na /home brakuje miejsca?

Home mam oddzielnie ale pokazuje że tam jeszcze mam wolne miejsce

Ok. /tmp masz jako katalog w /, czy jest także oddzielnie montowane? Jeśli oddzielnie to jest miejsce na /tmp?

Jeśli razem to jest miejsce na /?

Kasuj pliki na stałe, nie wyrzucaj do kosza.

Z tego co mi się zdaje /tmp jest katalogiem w /, nie jest montowany osobno (komenda df -h go nie wyświetla).

Na / nie ma miejsca.

Dzięki matiit , za pomoc ale raczej przeinstaluję system i po powiększam te partycje, bo coś mi się zdaje że to nie tylko ten błąd powoduje nieuruchamianie się systemu, a odinstalowywanie programów odpada bo też są z tym jakieś problemy.

Mam tylko jedno pytanie czy partycję /home przy reinstalacji muszę także wywalać czy mogę ją zostawić, i czy /desktop jest na tej partycji czy te pliki znajdujące się na pulpicie są gdzieś indziej umiejscowione niż na /home.

Pliki na pulpicie są umiejscowione NAJCZĘŚCIEJ w /home/USER/Desktop.

Ale to można zmienić w ustawieniach środowiska.

/home możesz zostawić.

jeśli nie masz miejsca na / to raczej na /tmp też go nie będzie (jeśli nie jest oddzielnie montowane).