Problem z klonowaniem dysków


(Drake1992) #1

Witam. Zakupiłem ostatnio dysk SSD Samsung 840 Pro. Z płytki zainstalowałem program Samsung Data Migration. Podłączyłem dysk SSD do kieszeni USB. Włączam program, daje start i po 3% wyskakuje mi komunikat: "cloning failed an error occurred while defragmenting the disk". Proszę o pomoc bo zupełnie nie wiem co mam zrobić.


(Pablo_Wawa) #2

Wprawdzie też mam taki dysk SSD (Samsung 840 Pro 256 GB), ale nie używałem do klonowania narzędzi Samsunga.

Komunikat sugeruje jakieś błędy (logiczne lub fizyczne) na dysku, których klonujesz (czyli HDD). Przeskanuj go z opcją naprawy błędów (prawoklik na dysku/partycji -> Właściwości -> Narzędzia -> Sprawdź -> zaznacz Automatycznie naprawiaj błędy systemu plików (tej drugiej opcji nie ruszaj). Być może będzie wymagany restart a po nim zacznie się skanowanie dysku. Zrób tak z każdą posiadaną partycją swojego dysku HDD, a potem wróć do klonowania.


(Kplodygowice1) #3

wyłącz antywirusa


(falcon89) #4

Pokaż SMART dysku HDD z CrystalDiskInfo portable wypakuj i uruchom (zmień ustawienia, Funkcje, Advanced Feature, Wartość Raw i ustaw 10 [DEC]), pokaż screena z programu (wszystkie parametry).


(Drake1992) #5

Witam. Poniżej daje screeny z programu CristalDiskInfo

http://www.tinypic.pl/e01xio0wv7i7

http://www.tinypic.pl/gjl0lltkagbn


(falcon89) #6

W komentarzu na Amazonie znalazłem takie rozwiązanie


(Drake1992) #7

Zrobiłem wszystko tak jak napisałeś ale nic z tego. Nadal nie chce pójść dalej z tym klonowaniem.


(Pablo_Wawa) #8

Spróbuj użyć jakiegoś innego (darmowego) programu do klonowania dysków, tu masz wykaz takich programów: http://www.dobreprogramy.pl/Narzedzia-dyskowe-i-plikowe,Kategoria,Windows,54.html


(roobal) #9

Tłumacząc na polski: nieudane klonowanie, wystąpił problem podczas defragmentacji dysku. Może zacznij na początek od zdefragmentowania dysku przed wykonaniem klonowania, możliwe że narzędzie Samsunga sobie z tym nie radzi.


(Drake1992) #10

Sklonowałem już dysk ale mam kolejny problem. Chodzi o prędkość dysku. Optymalizowałem dysk SSD ( m. in wyłączyłem indeksowanie, defragmentacje etc. ) a nadal ma słabą prędkość. Czy to możliwe że przez moją płytę główną będę miał aż tak małą prędkość? Nie liczyłem na te 500 mb/s ale chociaż 350 albo 300 odczytu. Da się coś z tym zrobić? Dodam jeszcze że włączyłem w biosie AHCI ale różnicy za bardzo nie ma. Przesyłam jeszcze screena z benchmarka:


(falcon89) #11

Laptop nie ma SATA3 ale przy włączonym AHCI powinien osiągnąć trochę lepszy wynik.

Możesz spróbować zaktualizować Intel Rapid Storage Technology (sterownik AHCI Intela) lub zmienić sterownik na ten od Microsoft'u (msahci jest domyślnie w systemie).

Porównanie sterowników (iastor vs msahci) http://www.overclock.net/t/1190026/official-samsung-ssd830-840-owners-club/1870#post_19294952

Na początek zaktualizowałbym obecny sterownik Intela.

Robisz to na własną odpowiedzialność!

Pobierz Intel Rapid Storage Technology (dla Windows 7 64bit ), wypakuj.

Wejdź w Menadżer urządzeń, Kontrolery IDE ATA/ATAPI, kliknij prawym na Intel (zapewne 7) Series SATA AHCI Controller, Aktualizuj oprogramowanie sterownika, Przeglądaj mój komputer w poszukiwaniu oprogramowania sterownika, tym razem wskaż folder z wypakowanym sterownikiem (Wyszukaj oprogramowanie sterownika w tej lokalizacji).


(Drake1992) #12

Wyniki nieznacznie się poprawiły ale i tak to nie jest to. Więcej nie da rady z tego dysku wyciągnąć?

Dodam jeszcze że mam sterowniki Intela takie: "Intel® 5 Series 4 Port SATA AHCI Controller"


(falcon89) #13

Instrukcja jak zmienić sterownik AHCI na ten od Microsoft'u

Zmian dokonujesz na własną odpowiedzialność.

Wejdź w Menadżer urządzeń, Kontrolery IDE ATA/ATAPI, kliknij prawym na Intel 5 Series SATA AHCI Controller, Aktualizuj oprogramowanie sterownika, Przeglądaj mój komputer w poszukiwaniu oprogramowania sterownika, następnie Pozwól mi wybrać z listy sterowników urządzeń na moim komputerze, powinno być zaznaczone Pokaż zgodny sprzęt, wybierz Standardowy kontroler Serial ATA AHCI (lub podobnie), kliknij Dalej i uruchom ponownie laptopa.

Sprawdź w AS SSD Benchmark czy zamiast iaStorA widnieje msahci, sprawdź wydajność dysku.


(Drake1992) #14

Zrobiłem tak i tylko jeden parametr skoczył do 400mb/s reszta bez zmian.


(Pablo_Wawa) #15

Według mnie na SATA II nie uzyska znacznie większej wydajności, niż taka, jaką obecnie osiągnąłeś. Być może na innych chipsecie (kontrolerze SATA) oraz szybszym procesorze dałoby się wyciągnąć z 10-15% więcej, ale to max (dla SATA II max to 300 MB/s - mowa o niebuforowanym odczycie).


(falcon89) #16

Nic więcej się zrobić nie da (zapewne ograniczenia chipsetu lub musisz zaczekać na nowszy sterownik od Intela).

Przy sterowniku Intela miałeś niższe czasy dostępu (proponuję wrócić do sterownika Intela).

Nie wpadnij w nałóg testowania (to dyskowi nie służy).


(Drake1992) #17

Dzięki wszystkim za odpowiedzi. Jeszcze mam jedno pytanie. Ponieważ dysk SSD włożyłem tam gdzie był zwykły HDD i mam teraz ten zwykły w kieszeni USB. Lepiej by było zakupić dodatkową kieszeń i podpiąć ją zamiast napędu DVD czy zostawić w USB. Będzie duża różnica w prędkości?


(falcon89) #18

Jeśli włożysz dysk HDD w miejsce napędu to prędkości zapisu i odczytu będą wyższe, przez USB będzie ok 35MB/s a w miejscu napędu będzie podłączony przez SATA 2 (więc nie będzie ograniczany).