Problem z kodowaniem oraz centrowaniem strony

Mam dwa problemy:

1. Jak wycentrować stronę zrobioną na DIVach? (do Pumy: Twój sposób nie jest dobry…)

2. Jakie najlepiej wybrać kodowanie? Bo UTF-8 nie chodzi dobrze, iso-… też nie, windows-1250 chodzi dobrze tylko na moim serwerze, na zewnętrznym już nie dobrze…

Kodowania windows-xxxx nie powinno się stosować (a przynajmniej jest niezalecane), Jednak skoro to kodowanie u ciebie działa oznacza to, że pliki masz zakodowane w windows-1250.

Zakoduj stronę w UTF-8, a strony otwórz np w notepad++ i daj na kodowanie UTF-8. W tym momencie polskie znaki powinny się wykrzaczyć i będziesz musiał wszystkie pozmieniać ręcznie. Jak przeedytujesz pliki to je zapisz i powinno działać.

Ale jeśli tego tekstu jest dużo (np.: 5 stron A5 i czcionka 10px :o ), to nie będę tak robił, bo to bez sensu!

Wtedy korzystasz z programu typu np. Gżegżółka

nie słyszałem… co to jest?

Google nie boli :slight_smile:

Google już sprawdziłem. Grzegrzółka nie pomogła, nic to nie dało. UTF-8 działało na WebServ’ie, ale jak przeniosłem to na hosting, już nie działało. Polskie znaki były zastąpione znakami zapytania.

Dobra. Zrób tak:

1. Skopiuj cały tekst.

2. W tej stronie daj na kodowanie UTF-8. Następnie kED2 => plik => zmień stronę kodową i zmieniasz na utf-8.

3. Wklej ponownie tekst i zapisz.

Tworzysz dwa divy (jeden w drugim), temu zewnętrznemu nadajesz style

width:100%;height:100%;text-align:center;

powyższy kod możesz wstawić także do

i wtedy tworzysz tylko drugiego div’a, mi osobiście odpowiada rozwiązanie pierwsze.

Drugi natomiast to “kontener”, w którym będziesz trzymał całą treść strony, musisz mu nadać szerokość (szerokość Twojej strony) i najlepiej dodać parametry text-align:left oraz margin:auto .

width:100%;height:100%;text-align:center;

text-align służy do centrowania tekstu nie elementów blokowych : Powinno być

#jakis_div{

width:300px;

margin:0 auto;

}

Twój sposób bez użycia

w IE nie zadziała, a drugi sposób na wycentrowanie div’a w IE to dopisanie do “kontenera” nadrzędnego parametru text-align:center.