Problem z kompem po wymianie procka

Witam

mam spory problem z kompem po wymianie procka. Po prostu zawiesza się po paru minutach od uruchomienia. Wygląda na to, że dzieje się to przy odpalaniu jakiś większych aplikacji (film, gra MSFS 2004) a także natychmiast przy próbie połączenia się z netem (modem). Przestaje wtedy reagować na cokolwiek. Możliwy jest jedynie restart. Próbowałem już chyba wszystkiego - wymontowanie modemu, testowanie systemu, podłczenie nówki dysku i zainstalowanie od nowa Win XP, zmianą slotów modemu, pamięci, uaktualnienie wszystkich programów (od modemu, od karty graficznej, BIOSA) i nic.

Żeby nie było za prosto, to po tym, jak był podłączony nowy dysk z win XP a nastepnie ponownie moje dyski - Bios nie widzi dysków. A w szczegółach: gdy jest podłączony jeden - nie ma problemu. Gdy podłączone są dwa - nie widzi żadnego. Gdy podłaczy się drugi dysk po uruchomieniu systemu, a nastepnie zrestartuje - komp widzi oba dyski. Po wyłczeniu i ponownym włączeniu - problem się powtarza. reset BIOSU nic nie dał.

Pomóżcie, nie mam już pomysłów o co może chodzić w pierwszym i drugim problemie.

Parametry mojego kompa:

Płyta Shuttle DOT AV-42 Via P4X333

Pamięć DDR 512 MB Pc-333 dwie kostki OEM i KINGSTON

Dysk Seagate 80 GB Barracuda 7200 (Systemowy)

Dysk WD 80 GB 7200

modem Pentagram Hex II PCI V.92

GeForce MX440SE DDR 64 MB + tv

Napęd DVD LGx16 / x 48 bulk

Napęd LG GCE-8481B x48/x24/x48 bulk

Procesor przed wymianą: Celeron 1700 MHz

Procesor po wymianie: Pentium 4 2400 Mhz

Ponieważ piszesz, że zrobiłes wszystkie uaktualnienia na swoim kompie, podejrzewam, że dla twojej plyty procek P4 2,4 GHz może byc za szybki. Sciagnąlem manual do twojej płyty w pdf ze strony producenta ale tam nie ma info jakiej predkości procesory mogą być użyte. Jeśli masz książkę do tej płyty może jest tam coś na ten temat (choć wątpię z powyższych powodów, ale mogę się mylić). A może wstaw zpowrotem Celerona 1,7 i spróbuj go zrobić na 2 GHz, jak się domyślam pod Celeronem nie miałeś problemów. Poza tym poczytaj jakie ustawienia powinny byc na zworkach dla płyty głównej aczkolwiek jest tam ustawienie zworki, które pozwala płycie atomatycznie dostosować prędkość FSB. Jeśli będziesz miał taką potrzebę to mogę Ci przesłac manual w PDF, wtedy pisz na mój e-mail.

Pozdrawiam

Golden Finger

Dzięki za odpowiedź

W instrukcji do płyty głównej podają, że jest przewidziana do pracy z zarówno z celeronem jak i pentium 4. Płyta nie jest stara była kupowana w kwietniu.

Zworki na płycie są ustawione na automatyczne wykrywanie i z tym nie ma problemu. BIOS pokazuje odpowiedni procek (2.4) - pamięć też.

Zapomniałem dodać, że systemem operacyjnym jest Windows XP PL.

Problem z dyskami raczej się wyjaśnił: po prostu, jak to z reguły bywa, nikt nie zauwazył najprostszego rozwiązania: brak zworki na dysku systemowym :oops: i to pewnie załatwi problem z niewidzialnymi dyskami.

Jest też teoria, że winna jest tutaj karta graficzna, która jest chyba najsłabsza w tej konfiguracji.

Oczywiście sorrki za byki: Powinno być przy prockach GHz a nie MHz !

Ponadto w zestawie jest monitor NEC LCD 1560 (ten nie mulimedialny)

Nie musisz przepraszać, w oznaczeniach używa się albo 2,4 GHz albo 2400 MHz, na jedno wychodzi tylko pierwsze krótsze.

Teoretycznie płyta powinna obsłużyć to P4 2,4 GHz, ale przyjąłem w domyśle Twojej wiadomości, że komp z procesorem Celeron 1,7 GHz działał poprawnie. Jeżeli chodzi o dyski zakładałem, że podstawową rzecz wiesz, że jeśli masz więcej niż jeden napęd to jeden robi za Master a drugi za Slave i to ustawiasz na zworkach, nie piszesz czy te dyski teraz dokupiłeś czy były już poprzednio więc wnioski zdalnej pomocy są, jakie są.

Karta graficzna: w dokumentacji pisze, iż twoja płyta ma AGP 4x i twoja karta też chyba taka jest, nie uznałbym jej za słabą, ale właściwą do tej płyty bo gdybyś miał AGP 8x to wtedy byłby problem, chyba że upgrade BIOS to zmienił.

Z sytuacji, jaką podałeś w pierwszej wiadomości, wnioski pierwsze są takie, że jeżeli zmieniłeś urządzenie i komp nie działa poprawnie to najpierw czepiam się nowo dodanego urządzenia, a później całej reszty sukcesywnie eliminując przyczyny. I tutaj można wymieniać całą gamę poszczególnych kroków itd.

Pozdrawiam

Golden Finger