Problem z kompem - Zawiesza się podczas grania

(Federerrogertenis) #1

Otóż od dłuższego czasu na większosci gier mam problemy polegające na, że nie ważne przy jakich detalach komp mi się zawiesza w taki sposób, że na ekranie wyskakują małe zielone kwadraciki, albo cały obraz szary jest, reset w tym momencie nic nie pomaga, tylko po nacisnięciu power reaguje, moja konfiguracja kompa Pentium E8500, 4 GB RAM, GeForce GTX 896 MB, Windows 7 32 bity, ostatnio taka sytuacja przydażyła mi się na grze Aliens Vs Predator najnowszej czesci, sprawdzałem i gra ma 2 razy mniejsze wymagania, zresztą tak jak wspominałem wczesniej na innych grach też tak jest, tylko nie na grach sportowych o dziwo...Nie wiem co jest nie tak, może macie jakies rady, komp tak się samo "spisywał" nawet po wyczyszczeniu z kurzu :frowning: Licze na pomoc :wink:

(Byleco6d) #2

Zbieg okoliczności?

Przeczyść komputer od środka, wyczyść wszyskie sloty.

(Federerrogertenis) #3

Czysciłem dokładnie ponad godzine, więc nie możliwe by w tym tkwił problem :frowning: Tak po około 5 minutach od włączenia gry to się dzieje...Sterowniki najnowsze są...

(kliszka) #4

Moim ( skromnym ) zdaniem sedno problemu to zasilacz który ma problemy z obsługą ( zasilaniem linii 12 V ) Twojej karty graficznej.. po prostu nie daje rady jej obsłużyć..

zasilacze są wydajne gdy ich obciążenie nie przekracza 75% ich max. mocy.( wyjątkiem jest przekroczenie 75% ale tylko w impulsie). Obciążanie wyżej 75% powoduje niestabilność zasilania co może mieć przełożenie na poprawną pracę i doprowadzić nawet do awarii kompa..

(Byleco6d) #5

Może spróbuj na nowych driverach do karty i płyty;]

(Federerrogertenis) #6

Hmmmm, ale zasilacz mam 500w, czyli taki jaki powinien byc do tej karty, gdybym miał "mocniejszy", to jakie rachunki za prąd :P, a przecież sam producent poleca zasilacz o takiej mocy...

Do płyty głównej nie ma sterów na 7-demke póki co, do grafy są najnowsze stery...

Czyli jaki powinienem miec zasilacz?

(kliszka) #7

Nie patrz na moc tylko na firmę przez która został wyprodukowany.. a jak z temperaturą grafiki ? może to jest przyczyną problemów.

(Federerrogertenis) #8

A jak sprawdzic temperature grafy? Bo ogólna temperatura na obudowie nie przekracza 30 stopnii...

(grzegorz0plonka) #9

Mozesz sprawdzisz temp grafikę SpeedFan lub EVEREST Ultimate Edition.

GPU jest prosoccerem grafiki.

(kliszka) #10

Stary wypadałoby sprawdzić ją kiedy jest maksymalnie obciążana..( tylko jak , sam się nad tym zastanawiam ...) Pobierz sobieSpeccy i monituj temperaturę karty grafiki i procesora..

Poszukaj w necie programów testujących karty graficzne , wykonaj test ..

(Federerrogertenis) #11

Powiedzmy sobie szczerze ja się nie znam ile powinno byc, a więc daje screena :wink:

To jest oczywiscie bez włączonej gry...

Dobrze, czy jednak zbyt wysoka temperatura?

(Monczkin) #12

Fedex81 , nazwij proszę temat konkretnie, zgodnie z zasadami spisanymi w regulaminie forum. Zapoznaj się z nim proszę.

(kliszka) #13

Jak dla mnie za wysoka , powinna być w granicach 40 -45 stopni C. Podejrzewam ,że to jest twój problem .. radiator na karcie grafiki nie wyrabia się z wymianą ciepła , pomyśl jak to zmienić ( dodatkowe chłodzenie itp..) Czy komputer stoi w zabudowanym miejscu ? Czy ma swobodny dostęp powietrza ? Możesz zrobić mini -test - zdejmij obudowę i załącz kompa ( edytuj SpeedFan-a ) i zobacz czy temperatura będzie mniejsza.

(Federerrogertenis) #14

Wiesz co on jest bez obudowy z jednej strony, a stoi w biurku przystosowanym dla komputera, a więc z obu stron ma deski, a zasilacz blisko sciany, mam nadzieje, że rozumiesz, no nic spróbuje go wyczyscic jeszcze raz, wyjąc i postawic obok no i zobaczymy, oby poskutkowało :frowning:

(Jtkmalinowski) #15

Poza tym podaj producenta i model zasilacza, karta na pewno się grzeje. Może warto zainwestować w lepsze chłodzenie. A więc przyczyna to zbyt słabe chłodzenie lub zasilacz.

(Federerrogertenis) #16

Tak się przedstawia sytuacja, po totalnym wyczyszczeniu komputera i postawienie go obok biurka...

Zasilacz nazywa się Amacrox Warrior:

12 CM, With PFC, 500w = AX500-A

To jest dwuliniony 12V...

Chyba wszystko podałem odnosnie zasilacza...

(grzegorz0plonka) #17

Na programie furmark można testować jaka jest wysoka temperatura GPU.

http://www.ozone3d.net/benchmarks/fur/#download

A pirme95 można testować pamiecią i cpu.

Widzę twoje temperatura jest porządku.

Niestety program speedfan kłamią napieciu 12V.

Najlepiej użyj programu CPUID HWMonitor.

(Federerrogertenis) #18

Tak wyglądają statystyki, po użyciu tego programu co radziłes, są ok?

A tymi programami, do testowania procka, RAM-u i grafy użyc ich?

(kliszka) #19

Jeżeli temp. nie przekracza 80 st.C w stresie ( po dłuższym graniu np to nie ma się czym martwić) piszę teraz o karcie z pasywnym chłodzeniem, Ty masz kartę : GeForce GTX 896MB - dokładnego modelu nie podałeś ale wszystkie karty z tej serii mają chłodzenie aktywne czyli wentylator ( lub jak kto woli wiatrak ) a to zmienia postać rzeczy ponieważ karty z takim systemem chłodzenia mogą pracować przy znacznie większych temperaturach ( nawet do 125 st. C ) a jeżeli to nie jest karta grafiki to winny może być zasilacz ( np. niestabilna linia 12 V )

(grzegorz0plonka) #20

twoje napiecie są ok. Tylko nie powinno 65 st praca na spoczynku.

-- Dodane 27.02.2010 (So) 18:59 --

Możesz uruchomic program Furmark i zobaczysz jakie jest maks temp.