Problem z kompem - Zawiesza się podczas grania

Otóż od dłuższego czasu na większosci gier mam problemy polegające na, że nie ważne przy jakich detalach komp mi się zawiesza w taki sposób, że na ekranie wyskakują małe zielone kwadraciki, albo cały obraz szary jest, reset w tym momencie nic nie pomaga, tylko po nacisnięciu power reaguje, moja konfiguracja kompa Pentium E8500, 4 GB RAM, GeForce GTX 896 MB, Windows 7 32 bity, ostatnio taka sytuacja przydażyła mi się na grze Aliens Vs Predator najnowszej czesci, sprawdzałem i gra ma 2 razy mniejsze wymagania, zresztą tak jak wspominałem wczesniej na innych grach też tak jest, tylko nie na grach sportowych o dziwo…Nie wiem co jest nie tak, może macie jakies rady, komp tak się samo “spisywał” nawet po wyczyszczeniu z kurzu :frowning: Licze na pomoc :wink:

Zbieg okoliczności?

Przeczyść komputer od środka, wyczyść wszyskie sloty.

Czysciłem dokładnie ponad godzine, więc nie możliwe by w tym tkwił problem :frowning: Tak po około 5 minutach od włączenia gry to się dzieje…Sterowniki najnowsze są…

Moim ( skromnym ) zdaniem sedno problemu to zasilacz który ma problemy z obsługą ( zasilaniem linii 12 V ) Twojej karty graficznej… po prostu nie daje rady jej obsłużyć…

zasilacze są wydajne gdy ich obciążenie nie przekracza 75% ich max. mocy.( wyjątkiem jest przekroczenie 75% ale tylko w impulsie). Obciążanie wyżej 75% powoduje niestabilność zasilania co może mieć przełożenie na poprawną pracę i doprowadzić nawet do awarii kompa…

Może spróbuj na nowych driverach do karty i płyty;]

Hmmmm, ale zasilacz mam 500w, czyli taki jaki powinien byc do tej karty, gdybym miał “mocniejszy”, to jakie rachunki za prąd :P, a przecież sam producent poleca zasilacz o takiej mocy…

Do płyty głównej nie ma sterów na 7-demke póki co, do grafy są najnowsze stery…

Czyli jaki powinienem miec zasilacz?

Nie patrz na moc tylko na firmę przez która został wyprodukowany… a jak z temperaturą grafiki ? może to jest przyczyną problemów.

A jak sprawdzic temperature grafy? Bo ogólna temperatura na obudowie nie przekracza 30 stopnii…

Mozesz sprawdzisz temp grafikę SpeedFan lub EVEREST Ultimate Edition.

GPU jest prosoccerem grafiki.

Stary wypadałoby sprawdzić ją kiedy jest maksymalnie obciążana…( tylko jak , sam się nad tym zastanawiam …) Pobierz sobieSpeccy i monituj temperaturę karty grafiki i procesora…

Poszukaj w necie programów testujących karty graficzne , wykonaj test …

Powiedzmy sobie szczerze ja się nie znam ile powinno byc, a więc daje screena :wink:

http://i.imagehost.org/0369/Bez_tytu_u_9.png

To jest oczywiscie bez włączonej gry…

Dobrze, czy jednak zbyt wysoka temperatura?

Fedex81 , nazwij proszę temat konkretnie, zgodnie z zasadami spisanymi w regulaminie forum. Zapoznaj się z nim proszę.

Jak dla mnie za wysoka , powinna być w granicach 40 -45 stopni C. Podejrzewam ,że to jest twój problem … radiator na karcie grafiki nie wyrabia się z wymianą ciepła , pomyśl jak to zmienić ( dodatkowe chłodzenie itp…) Czy komputer stoi w zabudowanym miejscu ? Czy ma swobodny dostęp powietrza ? Możesz zrobić mini -test - zdejmij obudowę i załącz kompa ( edytuj SpeedFan-a ) i zobacz czy temperatura będzie mniejsza.

Wiesz co on jest bez obudowy z jednej strony, a stoi w biurku przystosowanym dla komputera, a więc z obu stron ma deski, a zasilacz blisko sciany, mam nadzieje, że rozumiesz, no nic spróbuje go wyczyscic jeszcze raz, wyjąc i postawic obok no i zobaczymy, oby poskutkowało :frowning:

Poza tym podaj producenta i model zasilacza, karta na pewno się grzeje. Może warto zainwestować w lepsze chłodzenie. A więc przyczyna to zbyt słabe chłodzenie lub zasilacz.

http://i.imagehost.org/0674/Bez_tytu_u_2.png

Tak się przedstawia sytuacja, po totalnym wyczyszczeniu komputera i postawienie go obok biurka…

Zasilacz nazywa się Amacrox Warrior:

12 CM, With PFC, 500w = AX500-A

To jest dwuliniony 12V…

Chyba wszystko podałem odnosnie zasilacza…

Na programie furmark można testować jaka jest wysoka temperatura GPU.

http://www.ozone3d.net/benchmarks/fur/#download

A pirme95 można testować pamiecią i cpu.

http://download.chip.eu/pl/Prime95_128625.html

Widzę twoje temperatura jest porządku.

Niestety program speedfan kłamią napieciu 12V.

Najlepiej użyj programu CPUID HWMonitor.

http://g.imagehost.org/0199/1_56.png

Tak wyglądają statystyki, po użyciu tego programu co radziłes, są ok?

A tymi programami, do testowania procka, RAM-u i grafy użyc ich?

Jeżeli temp. nie przekracza 80 st.C w stresie ( po dłuższym graniu np to nie ma się czym martwić) piszę teraz o karcie z pasywnym chłodzeniem, Ty masz kartę : GeForce GTX 896MB - dokładnego modelu nie podałeś ale wszystkie karty z tej serii mają chłodzenie aktywne czyli wentylator ( lub jak kto woli wiatrak ) a to zmienia postać rzeczy ponieważ karty z takim systemem chłodzenia mogą pracować przy znacznie większych temperaturach ( nawet do 125 st. C ) a jeżeli to nie jest karta grafiki to winny może być zasilacz ( np. niestabilna linia 12 V )

twoje napiecie są ok. Tylko nie powinno 65 st praca na spoczynku.

Dodane 27.02.2010 (So) 18:59

Możesz uruchomic program Furmark i zobaczysz jakie jest maks temp.