Problem z komputerem - przegrzewający się chipset?

Witam ! Mam pytanie . Mój sprzęt w podpisie więc go tutaj nie będę pisał . Mam z nim duuży problem … Mianowicie chodzi o to , że po 30 minutach gry gra ‘staje’ a komputer się nie wyłącza tylko gaśnie monitor . Trzeba resetować CMOS . Ustawiłem wszystko na nowo , myślę napięcia optymalne . Pograłem znów z 30 minut i to samo … Przyszło mi na myśl , żeby po dotykać radiatory i co się okazuję ? , że chłodzonko na czipset płyty nie mogę w ogóle dotknąć , parzy jak nie wiem … Na razie piszę na swoim kompie , ale jak tak dalej będzie to nie wiem czy nie wyląduję w serwisie :o . Ewentualnie , na jakie chłodzenie mogę wymienić ? Widziałem na allegro thermalrighte’a z ciekawą konstrukcją , która by dała radę wypalić u mnie , bo wentylator od chipu mam na wysokości karty graficznej … Nie wiem co robić , pomóżcie . Z góry dzięki ;]

A może tylko trzeba kupić pastę termoprzewodzącą? Może to rozwiąże Twój problem? A nie odrazu kupowac nowe chłodzienie.

jak sie grzeje to wyczyść, nałóż nowa pastę termo, i kup nowy wiatrak bo co tu można poradzić. Jeżeli masz kasę kup jakieś porzadne, pasujące chłodzenie na czipset i tyle bo co tu można poradzić. :stuck_out_tongue:

czyli mówicie , że to na pewno chip ? Temperatura po dotknięciu radiatora od tego malutkiego chłodzenia wynosi ponad 100 stopni , dosłownie nie mogę jej dotknąć …

Też tak miałem z moją starą płytą…była uszkodzona o tyle, że miała wywalone kondensatory koło Socket’u…

a czy możliwe , żeby kondensatory wywaliły po 4 miesiącach użytkowania ?

Sprawdź, jak są wypukłe to jest niedobrze jak są płaskie to ok.

wszystkie są w jak najlepszym porządku .

Wymień radiator aluminiowy na miedziany(bo taki masz nie) posmaruj pastą termo-przewodzącą i załóż jeszcze jakiś wentylator.

Witam panów…ja mam identyczny problem lecz on pojawił się on w momencie gdy wymieniłem wysłużonego już Radeona 9600PRO na RadeonaX1950PRO Power COLOR. Od kilku miesięcy grubo kombinuję nad to co jest nie wporządku, z innego forum dowiedziałem się że że to jest wina 100% zasilacza więc zmieniłem na Pentagrama 420W. Wsadziłem w niego 170 zeta a i tak nie pomogło i problem wrócił jak bumerang. Stwierdziłem że na 100% coś się przegrzewa z kąd ten wniosek? po otwarciu obudowy i przystawieniu zwykłego wiatraka jakim można się chłodzić w lecie o średnicy 30cm wszystko było wporzo nawet przy wielogodzinnym graniu w totalnym cieple :smiley: . Postanowiłem jednak że muszę zaprzestac takiej praktyki bo ileż można tak kombinować? . Doszedłem do wniosku ok karta się przegrzewa oddam ją do serwisu…przeczekałem 2 tygdodnie zadowolony wypróbowuję mój stary/nowy nabytek i dalej to samo…serwis wymienił ją na nową. Jestem zdruzgotany…miałem jutro iść zakupić wiatrak na kartę jakiś lepszy ale przypadkowo trafiłem na ten temat i nie wiem czy znowu nie zrobię zdędnego wydatku rzędu 100zł. Chipset jak go dotykam nie jest w cale taki gorący…pomórzcie bo tej j****y komp zeżarł mi wyszystkie nerwy :? :? :?

zapodaj screen z Everest z temperaturami. sprawdzaj po kolei wszystkie elementy paluchem czy nie są gorące, tak czy inaczej zainwestuj w nowa pastę termoprzewodzącą, wyczyść kompa z kurzu, zamontuj tylu wentyl tak by wyciągał powietrze z obudowy, od przodu budy jak się da zamontuje wentyl wwiewający powietrze.

kupiłem 2 lepsze wentylatory po 45 zł każdy 80mm dzisiaj dokupuję jeszcze jeden. Nie chcę się rozpisywać jak to wygląda sami zobaczcie. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: mam tylko nadzieję że starczy mi zasilacza :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/efe … 3c18f.html

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/c94 … 631a0.html

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/5c7 … 4c71c.html

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/872 … bd1af.html

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/5eb … d77a2.html

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/d19 … 9355c.html

nie kupuj, na… wydawać tyle kasy. Masz straszny pierdolnik w obudowie. Weź odłącz kompa od prądu pobaw się kablami tak by w obudowie był swobodny przepływ powietrza, uporządkuj je i zepnij schowaj tak by były jak najmniej widoczne. Dysk zamontuj tak by był owiewany przez wiatrak z przodu.

Witam

Niestety jestem również posiadaczem pechowego x64 Athlon 4000+

Pod koniec zeszłego roku 2007 kupiłem kompa, i użeram się z nim do tej pory… był już w serwisie gdzie stwierdzili że wszystko jest OK

Mianowicie komputer po jakimś czasie, zwłaszcza podczas grania… ma tendencję do wyłączania się

Podczas pracy w systemie wszystko jest OK, ale… gdy chciałem prze konwertować film z formatu DVD na Dvix komputer również się wyłączył.

Nie wiedziałem jaka to może być przyczyna, po czasie zacząłem grzebać w komputerze i odkryłem co się stało.

Otóż temperatura procesora w stanie spoczynku wynosi u mnie 48 do 55 stopni. Zaś podczas grania czy jakichś innych prac temperatura drastycznie się zwiększa od 70 do 100 stopni.

Temperatura chipsetu to 50 stopni, +/- 5 stopni

A temperatura na płycie głównej to 40 stopni… :frowning:

Nie mogę normalnie pograć, anie pobawić się w programach… Jedyne co pomogło to zmiana taktowania z 2100 Mhz na 1800 Mhz

Ale i tak temperatura była wysoka. A muszę nadmienić że chłodzenie jest w pełni sprawne.

Pomocy, bo już nie wiem co robić

Zakładam, że po “odkręceniu” na 1800Mhz komputer przestał się wieszać. To wina boxowego chłodzenia.

Athlony - choć jestem ich zwolennikiem - to grzałki. Do kręcenia jest niezbędne lepsze chłodzenie oraz lepsza pasta.

Wygląda to tak…

Procesor x64 Athlon 4000+ Jak wiadomo ma 2100Mhz i za cholerę nie idzie pracować przy takim zegarze…

Gdy ustawiam zegar na 1800Mhz kłopot z wyłączaniem znika ale temperatura i tak jest nie bezpiecznie wysoka.

Raz mi się zdarzyło że procesor osiągnął temperaturę 100 stopni… A to raczej nie jest normalne.

Musze nadmienić iż zestaw chłodzenia który jest na procesorze, jest oryginalny.

To i tak bardzo dziwne… Mojego kolegi kolega… Ma ten sam zestaw… I u niego chodzi normalnie, temperatura OK

Nie wiem co mam robić, a nim pójdę do serwisu żeby ochromolić serwisantów za niekompetencję to muszę mieć jakiś podkład…

Kolega napisał wyraźnie że radiator na chipsecie płyty jest gorący więc co może dać pasta? Pastę się daje po to żeby lepiej przewodziła ciepło z chipsetu na radiator. Co z tego wynika? Że gdy bez pasy(słabo przewodzi ciepło) radiator chipsetu go parzy to po nałożeniu będzie lepiej przewodzić temperaturę z chipsetu a co za tym idzie radiator powinien być bardziej gorący. Gdyby chipset się przegrzewał a radiator był zimny to trzeba by było zastanowić się nad wymianą pasy.

Ludzie ruszcie trochę głowami bo czasami to można wywalić się na plecy ze smiechu.

Cyber

zaktualizowałeś Bios może on jest powodem przegrzewania się procka.

POżycz od Kumpla jego zasilacz i sprawdź jak to wszystko u ciebie chodzi.

Przyznam że Biosem jeszcze się nie bawiłem… I nie zamierzam, bo komputer jest na gwarancji.

Ale tempaki z serwisu twierdzą że wszystko jest ok, więc szukam przyczyny na własną rękę.

A zasilacz działa normalnie, sprawdzałem napięcia na przewodach i jest OK

Zmien paste i zrób porządek w budzie, wtedy problem powinien ustąpić, dodatkowo sprawdź czy radiator na procku leży dobrze.