Problem z komputerem

Witam mam problem, po odpaleniu bardziej wymagającej gry komputer się wyłącza. Albo odrazu albo po około godzinie grania. Za pomocą programu UserBenchMark sprawdziłem podzespoły i wszystko było w porządku i nie wiem dlaczego sie tak dzieje więc zwracam się o pomoc tutaj.

podaj jakie masz podzespoły zasilacz jakiej marki ile watów to ci powiem dlaczego się wyłącza
może zasilacz już nie daje rady (jest słabo wykonany) i należałoby go wymienić/podmienić na próbę najprostsza metoda

1 polubienie

To jest test wydajności, a nie program do monitorowania stanu komputera.
Powinieneś zacząć monitorować na bieżąco temperatury.
Powód wyłączenia jest zapisany w dzienniku zdarzeń.

„System został uruchomiony ponownie bez uprzedniego czystego zamknięcia. Możliwe przyczyny błędu: system przestał odpowiadać lub uległ awarii albo nastąpiła nieoczekiwana utrata zasilania.” takie coś pisze

Zasilacz Corsair vs550 550W
Karta graficzna: Gigabyte GeForce 1060 6gb
Procesor: Intel Core I5-8400
Płyta głowna: Gigabyte GA-H310M DS2
RAM: Crucial Ballistix Sport LT 2666 MHz DDR4 8 gb

Zacznij od sprawdzania temperatur podzespolow podczas stresu.

no zasilacz jest w porządku nie jest to noname w żadnym przypadku należałoby pomierzyć multimetrem na lini 12v i 5v i ewentualnie 3.3V napięcia pod obciążeniem i w spoczynku

tabela napięć atx
https://pclab.pl/zdjecia/artykuly/labovsky/000_nie_moje/uran_ptz/tolerancja_napiec.png

poradnik dot pomiarów
http://overclock.pl/articles/showall/id/252,jak-mierzyc-napiecia-w-zasilaczach-atx-czyli-przewodnik-po-tych-12v

Uwaga pomiary i porady podane tutaj wykonujesz na własną odpowiedzialność(nie odpowiadam za uszkodzenia sprzętu ) uważaj aby nie zrobić zwarcia końcówkami miernika (programy z pomiarem napięć podają błędne wartości)

na odległość ciężko powiedzieć dlaczego się wyłącza szklanej kuli nie mam wyniki pomiarów ułatwiłyby diagnozę zasilacz mimo że markowy także się zużywa kondensatory elektrolityczne mogą powodować taki objaw

z rok dwa lata temu (nie pamiętam dokładnie )w Fortronie 250W miałem problem z wyłączaniem się zasilacza pod obciążeniem zerknąłem do środka a tam wybrzuszone kondensatory wymieniłem i zasilacz dalej hula po mimo że ma sporo lat na karku

jeśli możesz porób zdjęcia ze środka zasilacza popatrz czy nie ma wybrzuszonych elektrolitów (uwaga Wysokie Napięcie!!) nawet po wyłączeniu może się odkładać szczątkowy ładunek na kondensatorach elektrolitycznych więc ostrożnie) (pamiętaj by odłączyć zasilacz od sieci) jeśli poradziłbyś sobie z jego otworzeniem)

masz tu filmik jak wygląda takie otwarcie zasilacza elektroniki nie wyciągaj najlepiej nie dotykaj tylko zdejmij blachę z wentylatorem
https://www.youtube.com/watch?v=6boNWCT5N8Y

jednak zanim podejmiesz te kroki ściągnij HWMonitor odpal go w tle pograj trochę obciąż komputer zrób zdjęcia z temperatur w spoczynku i pod obciążeniem

Jeśli stwierdzisz że nie czujesz się na siłach nie masz doświadczenia nie wykonuj kroków podanych w tym poscie zleć to komuś kto ma doświadczenie z elektroniką

ile lat już ma na karku od zakupu ten zasilacz?

Zasilacz ma 3 lata.

Podsyłam zdjęcia temperatur w spoczynku i podczas grania. (gra to Drug Dealer Simulator)

!

Obstawiam grzejącą się kartę. Temp min. 76C a max 83C. Co to za model karty? Wymieniałeś w niej pastę i/lub termopady? Możesz podnieść ręcznie obroty wentylatora na 65% i zobaczyć czy temp spadnie i o ile.

Karta to Gigabyte GTX 1060 6gb. Nie wymieniałem w niej nic.

Wg tomshardware ta karta powinna pod długim obciążaniem w zamkniętej budzie mieć 71C max, więc Twoja jest za ciepła, jak jest mocno obciążona grami przez np. godzinę to może dochodzić do punku przeciążenia, więc odkurzyć ją najpierw i sprawdzić jak dalej będzie tak ciepła to termopady i pasta do wymiany. Przychylam się też do tego aby sprawdzić zasilacz chociażby przez obejrzenie kondensatorów.

masz 3 opcje
1.wymienić pastę termoprzewodzącą zobaczyć czy problem zniknie na np Thermal Grizly Kryonaut polecam bardzo dobra pasta
2.podstawić pożyczony zasilacz jeśli komputer dalej będzie się wyłączać to masz już wtedy winowajcę Kartę graficzną która osiąga wysokie temperatury w piku (najwyższym szczytowym obciążeniu)
3.sposób bezkosztowy i niewymagający pożyczania zasilacza otworzyć bok obudowy i jeszcze raz uruchomić grę bardziej wymagającą niż ta i zobaczyć czy się wyłączy jeśli nie no to masz winowajcę przegrzewającą się kartę graficzną

polecałbym drugi lub pierwszy sposób daje najbardziej trafną diagnozę najwyżej sobie pastę wymienisz przy okazji w sumie nic nie tracisz bo ta która jest pewnie dawno przyschła
trochę za słabą grę wybrałeś do tych testów masz coś lepszego? np Assasins creed valhalla albo Wiedzmin 3 mógłbyś też zainstalować sobie MSI Afterburner i Riva Tuner Statistics Server jest w zestawie z Afterburnerem by widzieć temperatury karty w grze tu jest poradnik https://www.youtube.com/watch?v=6NNsb1l6nO8

Wymieniłem paste, działało wczoraj przez jakaś godzine po czym dzisiaj znowu to samo.

to podstaw zasilacz na próbę

Jak radzi kolega wyżej zacznij od zasilacza.