Problem z komputerem

Tak z ciekawości, bo naprawdę się nie znam, a jestem ciekawy dlaczego.
Mam mieszkanie w którym mieszkam od ponad 10 lat. I przez ten czas mam tak umeblowany pokój że komputer podłączony jest do gniazdka bez bolca. Oczywiście przez te 10 lat nie ten sam komputer bo komputery się zmieniały a gniazdko nie. Tak więc gniazdko bez bolca, komputery do niego podłączane od 10 lat i nigdy nic się nie stało. Więc to obala twoją tezę że „MUSI” Może tak jest zgodnie z przepisami czy BHP ale u mnie przez tyle lat nic się nie stało i idę w zaparte że już się na pewno nic złego nie stanie. :wink:

Zakładam, że komputer to tzw blaszak a nie laptop. Czyli masz tam zasilacz impulsowy, zamontowany w metalowej obudowie. Jeżeli taki komputer podłączysz do gniazdka bez bolca to na metalowej obudowie komputera pojawi się napięcie 120V. Możesz sobie zmierzyć woltomierzem. To wynika z konstrukcji zasilacza.

z komputerem może i sie nie stanie ale spróbuj dotknąć kaloryfera i obudowy komputera stacjonarnego ja tak kiedyś przez przypadek dotknąłem nogą rurki biegnącej przy podłodze od centralnego ogrzewania kopnęło całkiem niezle oczywiście rury nie były niczym pokryte były miedziane

Przez 8 lat blaszak od dwóch laptop (który pracuje jako stacjonarka z podłączonym zezwnętrznym monitorem i klawiaturą)

Dodam, że może dlatego nic się nie stało bo schemat podłączenia wygląda tak.
Do gniazdka bez bolca podłączona jest listwa zasilająca która już bolce ma. Dopiero do tej listwy z bolcami podłączony jest laptop. I tak to działa od dwóch lat (jeżeli chodzi o laptopa). Żadnych awarii, żadnych problemów z zasilaniem, nic. Ja wierzę, że coś jest na rzeczy z tym bolcem. Bo w instrukcji od listwy też było napisane, że powinna być podłączona do gniazdka z bolcem - ale nie jest i działa bezproblemowo.

Generalnie zasada jest taka, że do gniazdka bez bolca nie podłącza się urządzeń, które mają metalową obudowę. Do gniazdka bez bolca nie podłącza się także listw, które mają bolec. Jeśli jest to konieczne - to najlepiej zwykły przedłużacz, ale absolutnie nie jakieś superhiperwypaśne listwy z wewnętrznymi filtrami czy elektroniką…

Ale wiesz, że listwa nie działa jak jest podłączona do gniazdka bez bolca? Ba, może w pewnych sytuacjach być nawet przyczyną uszkodzenia sprzętu.

Skoro komputer przez długi czas poprawnie działał w takiej konfiguracji, podłączony do starej instalacji elektrycznej, to mało prawdopodobne jest by usterka miała coś wspólnego z instalacją elektryczną tym bardziej z bolcem ochronnym w gniazdku czy jego brakiem. W tej sytuacji uszkodzony jest raczej zasilacz, kondensatory nie trzymają parametrów i nie odfiltrowują przepięć i zakłóceń z innych urządzeń podłączonych do sieci elektrycznej i lista antyprzepięciowa tu nie pomoże. Z wiekiem urządzeń maleje ich zdolność do prawidłowego przetwarzania energii elektrycznej, wtedy takie urządzenia wydzielają więcej ciepła lub źle reagują na niekorzystne zjawiska powstające w sieci elektrycznej. Znam ten zasilacz i miałem podobny przypadek jakiś czas temu. Pomogło sprawdzenie i wymiana uszkodzonych kondensatorów w zasilaczu. Jeśli nie jesteś w stanie takiej operacji przeprowadzić, zmień całkowicie zasilacz na nowy.