Problem z komputerem

Może kurz dostał się w sloty RAM albo pod procesor. Rozbierz, odkurz, odkurzaczem.
Absolutnie nie używaj pędzla do czyszczenia slotu CPU ani gniazd RAMu.

Ok zrobię to ale po aktualizacji biosu i zresetowania biosu crasuje się tylko pulpit

A Czym te temperatury z czym mogą być związane

Najczęściej z brakiem odpowiedniego odprowadzania ciepła - no nie wiem co Ci napisać.
1/ sprawdź, czy nie nawaliłeś za dużo pasty,
2/ sprawdź, czy wentylator się kręci - czasem uszkodzony wentylator potrafi nie wystartować, lub całkiem się zatrzymał (zdarza się, że dobry radiator całkiem fajnie odprowadza pasywnie ciepło do czasu obciążenia),
3/ źle założyłeś radiator - ale to powinno się objawiać praktycznie natychmiastowo)

Otwórz obudowę, obserwuj - czy przy obciążeniu kręci się wentylator, czy przyspiesza…

Patrzyłem czy wentylator się kręci no i się kręci podczasz obciążenia pasty dałem tak na styk czyli prawie brakowało aby wyciekła pasta

Wiesz co, pasta robi taką wartswę „filmu”, głównie ma pokrywać mikrorowki. Może rzeczywiście gdzieś się nie rozeszła i nie ma na całej powierchni radiatora kontaktu. Warto sprawdzić, bo tak wysokie tempereratury już praktycznie odcinają ten CPU. Moim zdaniem w obciążeniu tam powinno być ~70oC.

Ja tą pastę wymieniałem rok półtorej roku temu

OK, źle doczytałem. „Nałożyć smar na wentylatory” - na które wentylatory i jaki smar?? Ty tam masz łożyska kulkowe, że smar władowałeś? Oliwę do maszyn do szycia w panewkę np.:

Może ruszyłeś radiatorem za bardzo?

Ja mam wentylatory na silnik elektryczny czy jakoś tak i trzpień od wentylatora smarowałem

Wentylatorów w komputerze się nie smaruje. Co kilka lat należy wymienić. Tam przelatuje bardzo dużo kurzu i na smarze zaczyna on, osiadać, co prowadzi po smarowaniu do błyskawicznego zabrudzenia łożyska.

Wentylator, o ile konstrukcja pozwala, można rozebrać, umyć alkoholem, złożyć. Smaru można dać wyłącznie na oś, a i to dosłownie 1/4 kropelki a i to nie jest konieczne, bo zwykle ośka jest osadzona w mosiądzu i smarowanie nie jest potrzebne.

Mam w planach zamówić obudowę i piszę że nie ma górnego montażu zasilacza o co chodzi

I czy mój zasilacz będzie pasował Vero L1 500w

Zasilacz montowany jest zapewne w dolnej części obudowy, może być zasłonięty lub nie. Powinien pasować bez problemów, jeżeli oczywiście nie jest to jakaś super wielka obudowa i okablowanie nie okaże się zbyt krótkie. Podaj markę i model obudowy, bo nie wiadomo o czym dokładnie mowa.